تفاوت علوم انسانی و سایر علوم / امروز محتاج نگاه مدیریت علم هستیم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروز محتاج نگاه مدیریت علم هستیم گفت: اگر در علم پیشرفت نکنیم در صنعت عقب مانده و در اقتصاد محتاج می مانیم و این احتیاج نیز تیغ ما را از نظر اقتصاد سیاسی کند می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل عصر پنجشنبه در سیزدهمین جشن دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه عمر جشن دانش آموختگی در ایران جوان است اضافه کرد: امروز محتاج نگاه مدیریت علم هستیم و علم در کشور باید مدیریت شود. مدیریت کار علم به اندازه آموختن خود علم مهم است.
 
وی تاکید کرد: اگر قرار باشد ندانیم در کشور برای علم چه کاری می خواهیم انجام دهیم، نقشه ای برای کار علمی نداشته باشیم و هر دانشگاهی راه خود را در پیش بگیرد و هر گروه ساز خود را بزند، حاصل جمع اینها هیچ معنایی به ذهن القا نمی کند و نتیجه‌ای نخواهد داشت.
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کار علمی باید مانند بافتن قالی بزرگی باشد که هر گره آن روی نقشه ای پیش بینی شده باشد گفت: از روز اول که دانشگاه تربیت مدرس تاسیس شد از مسائل و فراز و فرودهای آن خبر دارم. شما دانش آموختگان بدانید این درسی که خوانده اید برای موفقیت و خدمت به کشور کافی نیست بلکه باید به فاکتورهای دیگر هم توجه داشت.

وی گفت: غیر از درسهایی که در کلاس خوانده اید باید نسبت به مسائل رشته خود و علم در کشور فکر کنید و دید کلان داشته باشید.
 
حداد عادل در ادامه سخنان خود در خصوص اهمیت رشته ها در کشور تاکید کرد: می خواهم ذهن شما دانش آموختگان با این مسائل درگیر شود. باید از خود سوال کنید در چه رشته هایی باید سرمایه گذاری بیشتر انجام شود. آیا می توان به همه رشته ها اولویت داد؟ در این صورت اولویت معنی ندارد.
 
وی ادامه داد: آیا می توان در همه رشته ها سرمایه گذاری بالا انجام داد در این صورت چنین چیزی ممکن نیست. باید حساب کنیم و ببینیم نیاز کشور به چیست و مزایای کشور ما در رشته های علمی چیست و تحولات علمی دنیا به چه سمت و سویی می رود؟
 
نمایند مجلس شورای اسلامی گفت: باید از خود سوال کرد چطور می شود دانشگاه را به جامعه و زندگی پیوند داد. دانشگاه باید جزئی از جامعه و زندگی باشد.
 
وی با بیان اینکه دانش آموختگان نیاز است به رابطه صنعت و دانشگاه فکر کنند گفت: رابطه دانشگاه با صنعت چیست. آیا صنعت ما بهره مند از دانشگاه است و اصلاً رابطه دنیا با اقتصاد چیست.
 
حداد عادل با طرح این سوال که پژوهش در کشور ما جایگاه دارد یا نه گفت: چقدر در پژوهش به این فکر هستیم تا نیاز کشور به واردات کم شود و تولید علم کنیم. ما نه تنها در این باره باید تولید علم کنیم بلکه لازم است منشاء صادرات شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانش آموختگان باید از امروز به بعد بیشتر به فکر پیشرفت جامعه خود باشند، ادامه داد: تا حالا باید درس می خواندید و کار آزمایشگاهی می کردید اما این این کارها از امروز دیگر به دوش شما نیست ولی
کارهای سنگین تری که البته اختیاری است به دوش شما نهاده شده است.
 
وی ادامه داد: اگر در علم پیشرفت نکنیم در صنعت عقب مانده و در اقتصاد محتاج می مانیم. این احتیاج نیز تیغ ما را از نظر اقتصاد سیاسی کند می کند.
 
حداد عادل خطاب به دانش آموختگان گفت شما دانش آموختگان از امروز به عنوان یک شهروند دانش آموخته و یک فرد مسئول هستید و باید انتظار از خود را بالا ببرید.
 
وی همچنین با بیان اینکه در سالهای اخیر تلاش شده تا نقشه علمی کشور تصویب شود، تاکید کرد: این نقشه را دانشگاهیان تدوین کرده اند بنابراین هیچ دانشگاهی نباید راه خود را برود. نقشه علمی کشور می خواهد ما را به سمت برنامه های علمی پیش برد.
 
وی از روسای دانشگاهها و دانشکده ها خواست در این نقشه به بیان نظرات خود بپردازند و اگر بخشی از این نقشه را قبول ندارند آن را مطرح کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به تفاوت علوم انسانی و سایر علوم نیز اشاره کرد و گفت: ما در علومی مثل مهندسی و پزشکی نیازمند تحول مفهومی و مبنایی نیستیم اما تحول در علوم انسانی باید باشد و این به معنای بی نیازی از دستاوردهایی که تاکنون در سایر کشورها بوده نیست.
 
حداد عادل با تاکید بر اینکه علوم انسانی به معنای نگاه انتقادی به مبانی فلسفه این علم است، گفت: علوم انسانی اقتضا می کند این نگاه انتقادی را داشته باشد.
کد خبر 1251011

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =