انتقاد صالحی از عدم پایبندی برخی قدرت ها به نابودی سلاح های شیمیایی

وزیر خارجه با انتقاد از عدم پایبندی برخی قدرتها نسبت به انجام تعهدات خود در نابودی کامل سلاحهای شیمیایی ، نقش مهم سازمان منع سلاحهای شیمیایی را برای تسریع در اجرای تعهدات کشورها در این زمینه مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد اوزومجو مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی که در تهران بسر می برد روز پنج شنبه با دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

صالحی در این ملاقات اهمیت کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی و نقش مهم سازمان منع سلاحهای شیمیایی را در پیشبرد اهداف آن به منظور خلع سلاح کامل شیمیایی و انهدام زرادخانه های شیمیایی مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه اجتناب از تبعیض و معیارهای دوگانه را از عوامل ضروری و مهم برای موفقیت این سازمان در راستای تحقق اهداف آن خواند و اظهار داشت: سازمان منع سلاحهای شیمیایی باید با موضعی محکم و جلوگیری از هرگونه تبعیض و معیار دوگانه و نظرات تحمیلی در جهت اجرای کنوانسیون ، جایگاه مهم و حساس خود را بیابد.

وی با انتقاد از عدم پایبندی برخی قدرتها نسبت به انجام تعهدات خود در نابودی کامل سلاحهای شیمیایی ، نقش مهم سازمان منع سلاحهای شیمیایی را برای تسریع در اجرای تعهدات کشورها در این زمینه مورد تاکید قرار داد.

صالحی ایران را یک عضو متعهد کنوانسیونها و سازمانهای بین المللی خواند و تاکید کرد که سابقه و عملکرد گذشته ایران این امر را بخوبی به اثبات رسانده است.

وی عدم مقابله به مثل جمهوری اسلامی ایران علی رغم استفاده رژیم صدام از سلاحهای شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی را از مصادیق بارز این امر دانست.

صالحی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بعنوان قربانی اخیر سلاحهای شیمیایی همواره عضو فعال کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی بوده و بالاترین همکاریها را  با سازمان منع سلاحهای شیمیایی داشته است ، ظرفیت های بیشتر تخصصی ، علمی و انسانی کشورمان را برای گسترش همکاریها یادآور شد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش همکاریها اعلام داشت.

مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز در این دیدار انتصاب صالحی به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت و از اولین سفر خود به ایران بعنوان مدیرکل سازمان ابراز خوشحالی کرد.

وی ایران را کشوری مهم و فعال در زمینه کمک به پیشبرد اهداف کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران کمکهای ارزشمندی برای موفقیت سازمان منع سلاحهای شیمیایی در حصول اهداف خود بعمل آورده است.

اوزومجو با تاکید بر اینکه ایران خود قربانی کاربرد سلاحهای شیمیایی در زمان رژیم صدام است ، تجربیات و تخصص بالای کشورمان حاصله از درمان مصدومان شیمیایی را ارزشمند خواند و خواستار تکرار دوره های آموزشی و درمان مصدومین شیمیایی توسط کشورمان شد.

وی تصریح کرد: ایران از اعضای متعهد سازمان بوده و ما از بازرسی های مستمر از صنایع شیمیایی ایران که هیچگونه ابهامی را نشان نمی دهد بسیار رضایت داریم.

اوزومجو در ادامه با تشریح فعالیت های سازمان منع سلاحهای شیمیایی و برنامه های آن برای فعال تر کردن همکاری با کشورهای عضو و گذر از مرحله خلع سلاح به مرحله نابودی کامل سلاحهای شیمیایی ، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از موقعیت احترام آمیزی در سازمان برخوردار است و ما خواستار استمرار و افزایش همکاریها با ایران هستیم.

کد خبر 1260908

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =