ظفرزاده: خانواده‌ها کتاب‌های مازادشان را به طرح "کتاب برای همه" اهدا می‌کنند

"کتاب برای همه" عنوان طرحی برای مبادله کتاب بین خانواده‌ها است که به همت کتابخانه‌های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 3 تهران برنامه‌ریزی شده و به زودی اجرایی خواهد شد.

 

مرتضی ظفرزاده مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 3 تهران در گفتگویی با خبرنگار مهر درباره طرح "کتاب برای همه" که قرار است به زودی در این منطقه اجرایی شود، گفت: اجرای طرح "کتاب برای همه" چند هدف را تعقیب می‌کند که ترویج فرهنگ سخاوت و نوع‌دوستی، تنوع و سهولت در دسترسی به کتاب‌های مورد نیاز آن هم با مشارکت خانواده‌های از جمله اینهاست.

وی ادامه داد: در این طرح پیک‌های کتاب با مراجعه خانه به خانه کتاب‌های اهدایی خانواده‌ها را دریافت و پس از تفکیک موضوعی و بنا بر نیاز کتابخانه‌ها در چرخه امانات کتابخانه قرار می‌دهند. حلقه نخست این چرخه خانواده‌ها هستند که کتاب‌هایی را مازاد نیاز خود دانسته و یا اینکه دوست دارند آنها را در اختیار دیگران هم قرار دهند.

مدیر فرهنگسرای ارسباران در توضیح بیشتر طرح عنوان کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نهادی است که مهم‌ترین وظیفه خود را فرهنگسازی که منجر به تغییر رفتار مردم در جهت مثبت می‌شود، می‌داند. متناسب با چنین هدفی طرح "کتاب برای همه" اجرایی می‌شود و پیک‌های کتاب ما که همگی یک دوره اموزشی ویژه طرح هم پشت سر گذاشته‌اند، با مراجعه به خانه‌ها کتاب‌هایی که خانوده‌ها بخواهند اهدا کنند دریافت می‌کنند.

ظفرزاده افزود: این یک برنامه فراگیر در سطح منطقه 3 تهران است که کتابخانه‌های فرهنگسرای پایداری، ارسباران، آفتاب و علامه امینی از جمله مراکزی هستند که کتاب‌ها بدانها وارد می‌شود. البته در صورت امکان دیگر مراکز فرهنگی مرتبط با حوزه کتاب هم در این طرح مدنظر گرفته خواهد شد.

وی درباره اینکه پالایش کتاب‌ها در زمان دریافت کتاب‌ها از خانواده‌ها صورت می‌گیرد یا در کتابخانه، تشریح کرد: ما همه کتاب‌های اهدایی را می‌گیریم و در مرحله بعدی کارشناسان  کتابخانه‌ها به پالایش کتاب‌ها می‌پردازند و بهترین کتاب‌ها را وارد چرخه امانات کتابخانه قرار می‌گیرد . سپس برای مازاد کتاب‌های هم برنامه‌ریزی می‌شود ولی از آنجا که این آثار اهدایی خانوده‌ها هستند دیگر به آنها برگردانده نمی‌شود.

مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 3 تهران اضافه کرد: تاکنون که اطلاع‌رسانی درباره طرح تنها در نشریات محلی و فرهنگسراها بوده استقبال خوبی از سوی مردم شده و بیش از صدها جلد کتاب را خانواده‌ها حضوری تحویل داده‌اند.

ظفرزاده درباره طرح دیگری که در ادامه "کتاب برای همه" اجرایی می‌شود بیان کرد: در تلاش هستیم کتابخانه‌های محلی و واقع در مجتمع‌های مسکونی را فعال کنیم. این طرح در دست بررسی است و نمونه‌های مشابه آن توسط خانواده‌ها هم اجرایی شده است.

وی در پایان تاکید کرد: سطح آگاهی و سواد مردم بالا رفته و این امکان هست که در مجتمع‌ها کتابخانه‌های مستقل و کوچک راه‌اندازی کرد. این طرحی است که ما درباره آن برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

کد خبر 1260916

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha