عدم همکاری بانکها مهمترین مشکل توسعه گردشگری کشور

قم - خبرگزای مهر: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بر عدم همکاری بانکها به عنوان عمده مشکل بر سر راه توسعه گردشگری کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، حمید بقایی قبل از ظهر شنبه در مراسم افتتاح رسمی هتل استقلال قم که با حضور تعدادی از معاونین سازمان میراث فرهنگی و جمعی از مسئولین استان قم در محل هتل برگزار شد، در خصوص برخی مشکلات بر سر راه توسعه گردشگری کشور بیان داشت: عدم همکاری عمده بانک‌ها یکی از این مشکلات در خصوص زیرساخت‌های گردشگری در کشور است و اکثر پروژه‌های گردشگری به دلیل عدم توجه مسئولین عمده بانک‌ها متوقف شده است.

وی با بیان اینکه برخی بانک‌ها علی رغم اینکه قول‌هایی مبنی بر همراهی خود با سازمان میراث فرهنگی داده بودند، به تعهدات خود عمل نکردند خاطرنشان کرد: در صورت همکاری بانک‌ها ما شاهد افتتاح بسیاری از پروژه‌های گردشگری در کشور خواهیم بود و در حال حاضر با همکاری فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و شهرداری‌ها زمین‌ها و اماکن مناسب در اختیار قرار گرفته است، دولت هم تبلیغات لازم را انجام داده و زیرساخت‌های مثل برق، آب و... نیز فراهم شده و به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید اعتبارات داده شود و در این قسمت کار وضعیت مناسبی را نداریم.

مجلس به بخش‌های پولی کشور به جهت پرداخت اعتبارات تاکید کند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با انتقاد از سود بانکی که به پروژه‌های گردشگری اختصاص می‌یابد، گفت: ما در حال حاضر 18 درصد بهره بانکی به صنعت گردشگری می‌دهیم در حالی که صنعت گردشگری یک صنعت نرم است و تا بخواهد هزینه‌های آن برگردد شاید 10 سال زمان لازم داشته باشد و متاسفانه ما در این بخش تا کنون حمایت جدی نشده‌ایم و مجلس باید به بخش‌های پولی کشور کمک و تاکید کند تا اعتبارات لازم داده شود.

صنعت گردشگری صنعت نرم و زودبازده است

وی صنعت گردشگری را در مقایسه با صنایع دیگر، صنعتی نرم و زودبازده عنوان کرد و افزود: این صنعت همچنین زمینه اشتغالزایی بالا دارد و بسیاری از بخش‌های جامعه را درگیر می‌کند.

بقایی همچنین تأکید کرد: در حوزه گردشگری کشور، تنها سازمان میراث فرهنگی مسئول نیست و همه بخش‌ها در آن دخیل و سهیم هستند و یک کار کلان ملی است و ما اگر می‌خواهیم آمار گردشگر را در کشور افزایش دهیم باید این همکاری بین تمام بخش‌ها صورت گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص وظیفه این سازمان گفت: ما یک نخ تسبیح هستیم که باید مهره‌های دیگر را مدیریت کنیم تا از هم باز و پراکنده نشوند.

صنعت گردشگری صنعتی کاملا تجاری و اقتصادی است 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: صنعت گردشگری صنعت رقابت است، رقابتی کاملا تجاری و اقتصادی و امروزه نیز رقابتهای سنگینی در دنیا در این خصوص اتفاق می‌افتد و ما نیز باید شرایطی را برای این رقابت بسازیم و یکی از این عرصه‌های رقابتی نمایشگاه‌های خارجی است که از اصلیترین کانون‌های جذب سرمایه گذار است و در حالیکه برخی کشور‌ها برای یک مورد از این نمایشگاه‌ها هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می‌کنند، بودجه شرکت در نمایشگاه‌های ما تنها 2 میلیارد تومان است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه صنعت گردشگری نسبت به سایر صنایع، بهترین صنعت جهانی درآمد زاست، تاکید کرد: باید نگاه ما به گردشگری یک نگاه عام باشد و باید از حالت شعار خارج شویم و البته در عین این درآمدزایی، صنعتی بسیار حساس و لطیف است و اگر در کشوری یک بیماری شایع و یا یک گلوله شلیک شود باعث می‌شود تا این صنعت در آن کشور متوقف گردد.

رشد صد درصدی گردشگر در صورت فراهم آمدن زیرساخت‌ها

وی با تاکید بر اینکه مشکلات سیاسی تاثیر زیادی بر صنعت گردشگری کشور دارد، اظهار داشت: با وجود اینکه بسیاری از شبکه‌های غربی در خصوص ایران تبلیغات منفی دارند و در صورتی که حتی یک سطل زباله در جایی آتش بگیرد آنچنان آن را بزرگ می‌کنند که به حوزه گردشگری کشور ما ضربه بزنند، رشد گردشگری در کشور آهنگ خوبی داشته است و هر ساله بین 25 تا 30 درصد رشد گردشگر را داشته‌ایم و ما قول می‌دهیم در صورت فراهم آمدن زیرساخت‌ها سالانه رشد صد درصدی گردشگر را در کشور شاهد باشیم.

با راه اندازی سیستمی آژانس‌ها و تورهای خارجی زیر پوشش سازمان میراث قرار می‌گیرند

بقایی نا‌هماهنگی ورودی و خروجی‌های کشور را یکی دیگر از مشکلات بر سر راه توسعه گردشگری کشور برشمرد و تصریح کرد: آژانس‌ها باید متولی آوردن مسافر به کشور باشند و به همین منظور نیز برای اولین بار در کشور سیستمی راه اندازی می‌شود که تمام تورهای خارج از کشور را زیرپوشش قرار می‌دهد و تورهایی که در این پوشش قرار نداشته باشند غیرقانونی تلقی می‌شوند.

وی اظهار داشت: این سیستم تا چند روز آینده در کشور راه اندازی شده و تمام آژانس‌ها وارد این سیستم می‌شوند و نام خود را ثبت می‌کنند و این حرکت بزرگ و جدیدی برای نظارت بر امر آژانس‌های مسافرتی و تورهای خارجی است که باعث اعتماد مردم می شود.

امضای تفاهمنامه انتقال 20 میلیون زائر از کشور ترکیه به مشهد و قم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه گفت: همچنین در نظر داریم تا زمینه ارتباط بیشتر آژانس‌های کشورهای همسایه را با آژانس‌های شهرهای مشهد و قم ایجاد نماییم و در این زمینه تفاهم نامه‌ای مبنی بر انتقال 20 میلیون مسافر با علایق زیارت حرم امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) با کشور ترکیه در مهرماه منعقد شد که امیدورایم بتوانیم به این تفاهم نامه عمل کنیم.

وی تاکید کرد: در این زمینه بخش خصوصی باید جدی‌تر و عملیتر وارد عرصه شود و شیعیان و گردشگران مذهبی سایر کشور‌ها را جزم کنند.

بقایی در ادامه بر ظرفیت جذب توریزم مذهبی در قم تاکید کرد و افزود: ما اگر در شهر قم به دنبال ماندگاری مسافر هستیم باید هتل‌های خوب داشته باشیم و سرویس‌های خدماتی و رفاهی در حد اعلا باشد تا ماندگاری به اندازه چند شبانه روز در این شهر اضافه شود.

رشد صادرات و فروش صنایع دستی در کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رشد چشم گیر صادرات صنایع دستی کشور اشاره کرد و گفت: امسال بهترین سال صادرات صنایع دستی را در کشور شاهد بودیم و تنها با برگزاری یک نمایشگاه 7 و نیم میلیارد تومان در عرض 2 هفته در نمایشگاهی در تهران محصولات صنایع دستی به فروش رفت که این بیانگر این است که نگاه مردم نسبت به صنایع دستی تغییر کرده است.

شعار همه این باشد؛ تمام هدایا در ایام نوروز از صنایع دستی باشد

معاون رئیس جمهور خواستار تبلیغات بیشتر رسانه‌ها در خصوص خرید صنایع دستی شد و اظهار داشت: رسانه‌ها باید وارد میدان شوند و به خصوص اکنون که ایام نوروز نزدیک است باید شعار همه ما این باشد که تمام هدایا در این ایام از صنایع دستی کشور باشد و باید این تبلغیات جا بیافتد و کلیه خرید هدایا به سمت صنایع دستی ببریم.

کد خبر 1261853

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =