خبرنگاران منتظر "خبر خوب" وزیر باشند / بُرج نوردی اهالی ادبیات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز پرداخت تسهیلات 50 تا 80 میلیون تومانی ساخت یا خرید مسکن به هنرمندان و نخبگان کشور تا چند روز دیگر خبر داد و گفت: نهایت تلاش خودمان را می‌کنیم که خبرنگاران را هم ذیل این عنوان جای دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته اخیر سید محمد حسینی به خبرنگاران وعده داد تمام تلاش خود را برای جای دادن عنوان و اسامی شاغلان این حرفه سخت و زیان آور ذیل فهرست دریافت کنندگان این تسهیلات بانکی انجام دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وعده وزیر مسکن و شهرسازی مبنی بر پرداخت تسهیلات بانکی 50 تا 80 میلیون تومانی به اهالی فرهنگ و در پاسخ به این سوال که "آیا خبرنگاران هم می‌توانند از بهره‌مند شوند؟" تاکید کرد: ما نهایت تلاش خودمان را می‌کنیم که خبرنگاران را هم ذیل این عنوان جای بدهیم و اگر بشود این اتفاق برای آنها هم بیفتد.

وی همچنین گفت: بر اساس یک مصوبه دیگر هیئت دولت اعتبارات صندوق حمایت از نویسندگان، خبرنگاران و هنرمندان برای سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد و ما امیدواریم نمایندگان محترم مجلس هم به صورت جدی از این پیشنهاد دولت حمایت کنند تا ما دستمان برای حمایت از این عزیزان باز باشد.

بالاخره معرفی شدند

اعضای جدید هیئت امنای بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان سرانجام این هفته معرفی شدند.

پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر بنیاد ادبیات داستانی اوایل هفته گذشته بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد که ریاست هیئت امنای بنیاد مذکور را نیز برعهده دارد، اعضای جدید این هیئت امنای را معرفی کرد.

بر این اساس محسن مومنی شریف، محمود حکیمی، احمد شاکری، امیرحسین فردی، محمد حسنی، مجتبی رحماندوست، منوچهر اکبری و رحیم مخدومی اعضای جدید هیئت امنای بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان خواهند بود.

ویکی لیکس همچنان خبرساز
 
خبر دیگری که در هفته اخیر توجهات را به خود جلب کرد، مربوط به شانس بالای ویکی لیکس برای کسب جایزه صلح نوبل در سال 2011 است.
 
این وبسایت که ژولیان آسانژ آن را در سال 2006 ایجاد کرد اکنون در میان 241 شخصیت حقیقی و حقوقی که برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد شده‌اند، شانس اصلی است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آسانژ جایزه 10 میلیون کرونی صلح نوبل را به همراه نشان ارزشمند و پرافتخار آن در سال 2011 کسب خواهد کرد.
 
ناشران انقلاب اسلامی و تشکیل یک مجمع
 
در هفته گذشته مجمع ناشران انقلاب اسلامی (منا) هم کار خود را به صورت آزمایشی شروع کرد و قرار است دوشنبه 16 اسفند در تالار اندیشه حوزه هنری فعالیت رسمی خود را آغاز کند.
 
این مجمع متشکل از ناشرانی مانند سوره مهر، امیرکبیر، بوستان کتاب، به‌نشر، نشر شاهد، سروش، انتشارات مرکز اسناد، نشر شهر و انتشارات پژوهشگاه و فرهنگ اندیشه اسلامی است.
 
مبارزه نشریات برای بقاء
 
اما مشکلات مجلات برای ادامه حیات همچنان باقی است. به گفته مدیرمسئول یک نشریه 42.5 درصد از قیمت پشت جلد نشریات در ایران به روزنامه فروشی‌ها و موزعان مجلات می‌رسد.
 
علی میرزایی مدیرمسئول "نگاه نو" با اشاره به مشکلات اقتصادی که گریبانگیر نشریات غیردولتی شده است، گفت: این مسئله مربوط به دیروز و امروز نیست و همیشه گریبان نشریات مستقل به ویژه نشریات فرهیخته را گرفته است؛ این یک واقعیت است که اگر قرار است نشریه‌ای مستقل بماند و سر پای خود بایستد، باید هزینه‌اش را مخاطبانش پرداخت کنند.
 
وی پیشنهاد کرد مخاطبان مجلاتی مانند "نگاه نو" که به گفته وی در راه فرهنگی قدم برمی‌دارند، با خرید دو نسخه از هر شماره و اهدای یک نسخه از آن به عنوان کادو به عزیزانشان، امکان سرپاماندن آنها را فراهم کنند.
 
خاطرات اللهیار صالح در راه است
 
یکی دیگر از خبرهای مهم هفته اخیر چاپ خاطرات اللهیار صالح بود. کتاب "خاطرات اللهیار صالح" با تصحیح زنده‌یاد ایرج افشار مجوز نشر را دریافت کرد و به زودی برای اولین بار از سوی انتشارات سخن منتشر می‌شود.
 
صالح آرانی معروف به اللهیار صالح از فعالان سیاسی مشهور دهه 30 بود و در دولت‌های مختلف از کابینه احمد قوام گرفته تا علی سهیلی و ساعد مراغه‌ای و ابراهیم حکیمی و سر آخر دکتر محمد مصدق به عنوان وزیر در پست‌های مختلف فعالیت داشت.
 
او بعدها فعالیت سیاسی خود را در جبهه ملی دوم ادامه داد و نقشی موثر در ملی کردن صنعت نفت ایران ایفا کرد و در دوره مبارزات دکتر مصدق همپای او برای این هدف ملی تلاش کرد اما پس از کودتای 28 مرداد و با وجود درخواست زاهدی به ادامه کار در دولت، از سمت خود استعفا کرد.
 
کتاب 800 صفحه‌ای "خاطرات اللهیار صالح" دربرگیرنده جریانات مربوط به ملی شدن صنعت نفت است و ناگفته‌هایی از تاریخ معاصر ایران به ویژه سال‌های قبل و بعد از کودتای 28 مرداد را شامل می‌شود.
 
صعود اهالی ادبیات به قله برج میلاد
 
اما در هفته اخیر اهالی ادبیات به بالای برج میلاد صعود کردند!

بیش از 30 نفر از نویسندگان، مترجمان و شاعران و ترانه‌ سرایان جوان و پیشکسوت عصر روز چهارشنبه (18 اسفند) ضمن بازدید از برج میلاد به گپ و گفت با یکدیگر پرداختند.
 
در این مراسم که به همت فرزاد حسنی نویسنده و مترجم و با همکاری دست‌اندرکاران برج میلاد برگزار شده بود چند نسل از نویسندگان، شاعران، ترانه سرایان، نمایشنامه‌نویسان و مترجمان کشور مانند شاهرخ گیوا، یوسف علیخانی، بهاره رهنما، مهناز رونقی، پیمان اسماعیلی، اصغر نوری، نورا موسوی‌نیا، علیرضا بهنام، سارا سالار، امیرحسین یزدان‌بد، لادن نیکنام، حسن محمودی، میثم کیانی، رضا شکراللهی، سارا افضلی، بهنام ناصح و مهیار زاهد حضور داشتند.
 
درگذشت دو چهره فرهنگی
 
اما در هفته اخیر فرهنگ و ادب این سرزمین دو تن از تلاشگران خود را در این عرصه‌ها از دست داد.
 
محمود روح‌الامینی چهره ماندگار کشور در رشته مردم‌شناسی عصر روز سه شنبه (17 اسفند) از دنیا رفت. او بر اثر سکته مغزی به کما رفت و پس از ساعاتی در منزلش در تهران درگذشت.
 
روح‌الامینی 5 مهرماه 1307 در کرمان متولد شد. او در دومین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره‌ ماندگار رشته‌ مردم‌شناسی معرفی شد. روح‌الامینی در سال 1334 لیسانس ادبیات فارسی و سال 1339 لیسانس علوم اجتماعی خود را از دانشگاه تهران گرفت و در همان سال برای ادامه‌ تحصیل به فرانسه رفت و توانست در سال 1347 از دانشگاه سوربن فرانسه مدرک دکتری خود را در رشته‌ مردم‌شناس اخذ کند.
 
"گردش با چراغ" (در مبانی انسان‌شناسی)، "زمینه‌ فرهنگ‌شناسی"، "در گستره‌ فرهنگ"، "به شاخه نباتت قسم" (باورهای عامه درباره‌ فال حافظ)، "نمودهای فرهنگی، اجتماعی در ادبیات فارسی"، "آیین‌ها و جشن‌های کهن در ایران امروز" و "فرهنگ و زبان گفتگو" (به روایت تمثیل‌های مثنوی مولوی) از جمله کتاب‌های زنده‌یاد محمود روح‌الامینی هستند.
 
همچنین ایرج افشار ایرانشناس برجسته کشور پس از طی یک دوره بیماری بعد از ظهر روز چهارشنبه (18 اسفند) درگذشت.
 
او از پنجشنبه هفته گذشته و به دلیل نوعی بیماری خونی که به قلب و ریه او آسیب وارده کرده بود، به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان جم تهران منتقل و در آنجا بستری شد ام با وجود بهبودی نسبی ی 6 روز بستری بودن در این بخش، از صبح روز چهارشنبه وضعیتش رو به وخامت رفت و تنفس او حتی با دستگاه هم غیرممکن شد.
 
ایرج افشار محقق، ایران‌شناس و کتاب‌شناس در تاریخ 16 مهر 1304 در تهران متولد شد. او فرزند دکتر محمود افشار بنیادگذار موقوفات دکتر محمود افشار یزدی و یکی از استادان مدرسهٔ دارالفنون است. اسکندرنامه، پرونده صالح، گاهشماری در ایران قدیم، ریاض‌الفردوس و جستارها درباره نسخه خطی از جمله نزدیک به 300 عنوان کتاب منتشرشده‌ او در زمینه‌های تصحیح، تألیف و ترجمه هستند.
 
افشار در سال 1312 آموزش دبستانی را در دبستان زرتشتیان آغاز کرد. تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رساند و دوره دکتری را نیز دیده است. او پس از آن در مدرسه شاهپور تجریش و در دبیرستان فیروز بهرام تحصیلات متوسطه را پی‌گرفت و با اتمام این دروه در سال 1324 وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1328 تحصیلات خود  را با گرایش قضایی به پایان برد.
 
وی زبان انگلیسی و فرانسه را خوب می‌داند. 10 سال کتابدار دانشکده حقوق بود و سپس رئیس کتابخانه دانش‌سرای عالی شد. یک سال نیز ریاست کتابخانه ملی را بر عهده داشت و چهار سال هم رئیس اداره کل انتشارات دانشگاه بود. افشار مدتی به عنوان کتابدار وارد کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و با کسب تجربیات این دوره مدتی ریاست کتابخانه ملی را به عهده گرفت.
 
وعده تاسیس 10 رایزنی فرهنگی در آمریکای لاتین
 
اما در هفته اخیر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ایجاد 10 رایزنی فرهنگی در کشورهای آمریکای لاتین در سال 1390 خبر داد.
 
محمدباقر خرمشاد که در جشن 15 سالگی سازمان متبوعش سخن می‌گفت، تاکید کرد: ما اقدامات جدی خودمان را برای افزایش رایزنی‌ها و نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور شروع کرده‌ایم ولی لازمه این کار این است که تعدادی از پست‌های داخلی‌مان را به پست‌های خارجی تبدیل وضعیت کنیم و اگر قرار باشد فردی بفرستیم برای رایزنی فرهنگی در جای دیگر باید با هماهنگی وزارت امور خارجه باشد.
 
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر اولویت کشورهای حوزه آمریکای لاتین در این زمینه گفت: در قدم اول 10 رایزنی فرهنگی در آمریکای لاتین ایجاد خواهد شد و امیدواریم این اتفاق در سال 90 بیفتد. همچنین با معاون آسیا-اقیانوسیه و نیز معاون آفریقای وزارت امور خارجه هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم که تعدادی نمایندگی فرهنگی در این حوزه‌های تاسیس شود.
 
وی افزود: برای افزایش رایزنی‌های فرهنگی افزایش بودجه لازم را هم پیش‌بینی کرده‌ایم و این ملاحظات در بودجه سال 90 هم دیده شده است. همانطور که گفتم این موضوع به صورت جدی از جانب ما پیگیری می‌شود و مقداری را هم باید برای بحث‌های بوروکراسی و کارهای اداری در نظر گرفت.
 
ادبیات باز هم بی‌نصیب از جایزه
 
جایزه کتاب فصل فردا (شنبه 21 اسفند) برگزیدگان پانزدهمین دوره خود را معرفی می‌کند و این در حالی است که بر اساس اطلاع خبرنگار مهر، داوران این جایزه 41 کتاب را به عنوان بهترین کتاب‌های منتشر شده در پائیز 1389 انتخاب کرده‌اند.
 
از این میان 15 کتاب به عنوان برگزیده و 26 کتاب هم به عنوان شایسته تقدیر دست یافته‌اند.
 
نکته حائز اهمیت برای اهالی ادبیات فقدان اثر برتر در این بخش (ادبیات) است؛ پانزدهمین جایزه کتاب فصل هم مانند چند دوره قبل هیچ اثری را در بخش ادبیات داستانی (اعم از شعر و داستان) حائز رتبه (اعم از برگزیده یا شایسته تقدیر) تشخیص نداد. هر چند در بخش نقد ادبی یک اثر حائز رتبه برگزیده تشخیص داده شده است.
کد خبر 1271717

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =