مخالف استیضاح شمسایی بودم/ چای و قهوه کنیا در خوزستان بسته بندی می شود

اهواز - خبرگزاری مهر: استاندار خوزستان گفت: هیچگاه در امور شورای شهر و شهرداری اهواز دخالت نمی کنم ولی در آخرین استیضاح شورا به علت اینکه بی ثباتی ها در مدیریت شهری در حال افزایش بود مخالف استیضاح شمسایی بودم.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، سید جعفر حجازی در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت: در 11 ماهه نخست امسال، صادرات استان از مرز 800 میلیون دلار گذشت که با احتساب مشکلات ما در مرز چذابه خوشبختانه این میزان صادرات، قابل قبول است با این وجود این رقم تا پایان سال به یک میلیون دلار خواهد رسید. در سال 1386 صادرات خوزستان به عراق صفر بود در حالیکه اکنون به این رقم رسیده و این امر نشان از تلاش های صورت گرفته دارد ضمن اینکه برای سال آینده صادرات 1.5 میلیون دلار هدفگذاری شده است.


بسته بندی شدن چای و قهوه کنیا در آبادان
وی افزود: در تفاهمنامه ای که با حضور معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر کشور کنیا منعقد شد قرار شد که چای و قهوه کشور کنیا در منطقه آزاد اروند فرآوری و بسته بندی شود و برای صادرات یا مصرف داخلی در نظر گرفته می شود. این طرح قرار بود در چابهار اجرا شود ولی آنجا اجرا نشد و ما از این موقعیت استفاده کردیم و آن را در منطقه آزاد اروند اجرا خواهیم کرد. همچنین احداث یک کارخانه تولید دارو در کشور کنیا از سوی یک شرکت خوزستانی پیش بینی شده است که اگر مجوز بدهند بسیار درآمدزا خواهد بود.

حجازی اضافه کرد: همچنین توریسم درمانی یکی از درخواست های کشور کنیا از ایران است که با توجه به اینکه سفر به سایر کشور در این بخش هزینه های فراوانی دارد آنها از ایران درخواست کرده اند. به همین دلیل در سال 90 یکی از اهداف ما راه اندازی خطوط هوایی بین دو کشور و شناسایی و معرفی نقاط توریسم درمانی برای مردم کشور کنیا است.

در مورد شورا و شهرداری اهواز دغدغه دارم
استاندار خوزستان همچنین در مورد وضعیت نامناسب شورای شهر اهواز و نامشخص بودن انتخاب شهردار نیز گفت: من همواره تاکید کرده ام در انتخاب شهرداری دخالتی نخواهم کرد چون این وظیفه شورا است. من تنها می توانم وظیفه ارشادی خود را انجام دهد که شورا باید افراد توانمندی را انتخاب کند. جلسات فراوانی با اعضای شورای شهر برگزار کرده ام که همواره از آنها درخواست کرده ام که با تدبیر و درایت عمل کنند و خواسته اصلی مردم را فدای خواسته های شخصی نکنند.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان ادامه داد: بعد از اینکه شورای در چند ماه اخیر برای ادامه همکاری تعیین وضعیت شد بازهم با اعضای باقمیانده جلسه چند ساعته گذاشتم و اعلام کردم با تعامل و دلسوزی در شورای شهر کار کنید تا شهرستان اهواز و شهرداری آن از این وضعیت رها شوند.

حجازی با اشاره به اینکه شورای شهر اهواز در حال حاضر با چند مشکل اصلی مواجه است، گفت: اکنون که تنها شش عضو در شورای شهر اهواز باقی مانده اند وضعیت برگزاری جلسات بسیار شکننده است ولی ما اعتقاد داشتیم تحت هر شرایطی این شورا باید به کار خود ادامه دهد تا شهردار منتخب خود را انتخاب کند. متاسفانه فشار بیرونی که به شورا وارد می شود خیلی مخرب است و با وجود این همه فشار دیگر عاقلانه نبود ما هم دخالت می کردیم ولی نمی توانم منکر شویم که من در خصوص شورای فعلی دغدغه داریم.

وی ادامه داد: اکنون عمده اعتبارات شهرداری اهواز به واسطه این تزلزل جذب نشده  و مجبور شدیم سایر اعتبارت شهرداری را در اختیار سازمان هایی همانند راه و ترابری، برق و منابع طبیعی قرار دهیم. برای سال 89 مبلغ 30 میلیارد تومان به صورت مستقیم به شهرداری و 15 میلیارد تومان به سایر دستگاه ها دادیم تا چهره شهر اهواز متحول شود ولی اگر شورا به این وضعیت دچار نمی شد و شهرداری ثابت داشت ما مجبور نبودیم برای کارهای شهری دیگر دستگاه های استان را وارد کنیم.

حجازی با اشاره به اینکه در سایر استانها دولت شهرها را نمی سازد، افزود: اختلافات اجازه نمی داد اعضای شورا و به تبع آن شهرداری کار خود را انجام دهند و ما اعتقاد داشتیم شورای شهر در مسیر مناسبی گام برنمی داشت. سرمایه گذاری در شهر به واسطه تزلزل موجود در شهرداری و شورا بسیار اندک بود و سرمایه گذاران حاضر نبودند در این شرایط نابه سامان سرمایه خود را وارد کار کند. در جریان استیضاح شمسایی شهردار سابق من واسطه های فراوانی فرستادم تا اعضای شورا از استیضاح منصرف کنند و حتی یک بار حکمیت کردیم و آنها حکمیت ما را قبول کردند ولی روز بعد مجددا بحث استیضاح کلید خورد.
 
ملاک تعطیلی روز های توام با گرد و غبار
استاندار خوزستان در مورد ملاک تعطیلی برای روزهایی که پدیده گرد و غبار در استان رخ می دهد نیز گفت: سرعت بلند شدن گرد و غبار از کشور عراق تا رسیدن به استان شاید در حد دو ساعت است به همین دلیل تشخیص گرد و غبار فوق العاده سخت است ضمن اینکه دقت سازمان هواشناسی در اینگونه موارد 100 درصد نیست به همین دلیل ما در اعلام تعطیلی برای گرد و غبار با مشکل مواجه می شویم. از طرفی کشور عراق فاقد امکانات و تجهیزات لازم برای تشخیص پدیده گرد و غبار است و این موضوع کار را مشکل تر می کند. برخی موارد تا ساعت چهار صبح در دفتر می ماندم تا در خصوص تعطیلی ناشی از پدیده گرد و غبار تصمیم گیری کنم ولی بازهم اطلاعاتی که دریافت می شد کافی نبود.

اشتغال و مسکن محور سفرهای شهرستانی استاندار
رئیس کارگروه اشتغال استان در خصوص سفرهای شهرستانی خود نیز گفت: اشتغال و مسکن از محورهای اصلی این سفرها بود و در این سفرها به خوبی مشکلات این دو بخش به خصوص در شهرستان ها حل شد. در سال 88 روستاها محور سفرهای شهرستانی  بود که با اختصاص 200 میلیون تومان بسیاری از مشکلات روستا حل شد ولی سفرهای شهرستانی سال 89 حول محور اشتغال و مسکن چرخید ضمن اینکه برای سال 1390 نیز از همین حالا تقویم این سفرها بسته شده است که در شش ماه اول به روستا و در شش ماهه دوم به شهرستان ها سفر خواهیم کرد.
 

وی در خصوص این سئوال خبرنگار مهر که آمار 85 هزار شغل ایجاد شده از ابتدای سال تاکنون به اعتقاد برخی نمایندگان با واقعیت مطابقت ندارد نیز اظهار داشت: این آمار توسط دو گروه راست آزمایی شده است ضمن اینکه ما از طریق بیمه شده های جدید سازمان تامین اجتماعی نیز متوجه شغل های جدید ایجاد شده می شویم. سئوال من از کسانیکه که این آمار را انکار می کنند این است که اگر وضعیت شغلی استان مناسب نیست چرا از استان های همجوار افراد زیادی برای اشتغال به استان ما می آیند.

رئیس کارگروه مسکن استان خوستان عنوان کرد: ما به دنبال عدد سازی نیستیم و سرمان را مثل کبک زیر برف قرار نمی دهیم ولی واقعیت این است که برخی جوانان ما که امروز از بیکاری رنج می برند دنبال شغل راحت و پشت میز نشینی هستند در حالیکه طبق آمارهای موجود اینگونه کارها در استان اشباع شده است.

ارتقای شاخص بهداشت استان از 24 به 17
حجازی در خصوص وضعیت بهداشتی استان نیز گفت: یکی از اهداف من در ابتدای تصدی این سمت این بود که برخی شاخص هایی که استان در آنها فوق العاده عقب افتاده بود را شناسایی کردم و به دنبال ارتقای آنها رفتم. اکنون خوشبختانه ما در بخش راه از رتبه 24 به رتبه 11 رسیدیم که اگر در سال 90 پروژه های در دست اجرای ما در این بخش اجرایی شود ما تا رتبه پنجم نیز بالا خواهیم رفت. در بخش بهداشت الان ما  در رده 17 هستیم ولی زمانی در رده 24 بودیم ولی مشکل این است که ما نه در بخش شاخص های بهداشتی که در شاخص های درمانی مشکلات فراوانی داریم. اگر 29 بیمارستانی که قرار است در استان ساخته شود تکمیل شوند ما در بخش درمان هم بالا خواهیم رفت.

استاندار خوزستان ادامه داد: در سه سال اخیر نزدیک به 100 میلیارد تومان از اعتبارات نفت به ساخت بیمارستان اختصاص داده شد که تا حدودی این عقب ماندگی ما جبران شد همچنین به زودی با جذب 9 هزار و 700 نیروی انسانی در بخش بهداشت وضعیت درمان هم نیز ارتقا می یابد همچنین در بخش کتابخانه ها در رده 29 بودیم که با کارهای صورت گرفته به رده 15 ارتقا پیدا کردیم.

حجازی در پایان با اشاره به اینکه برخی افراد شاغل در شهرداری های استان در خانه نشسته و حقوق میلیونی می گیرند، گفت: انتظارات مردم در استان از ما زیاد بوده که با وجود این ظرفیت ها به حق است ولی مشکلات استان هم بی شمار است اما ما ناامید نیستیم ما باید اختلافات را کنار بگذاریم و شهر و استان خود را بسازیم که این موضوع نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است و منابع موجود برای بخش عمرانی جواب این همه پروژه را نمی دهد. 
کد خبر 1271776

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =