استفاده از مصالح نوین در ساخت و سازها افزایش یافته است

اصفهان - خبرگزاری مهر: دبیر انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان گفت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش هزینه‌های سربار در ساخت و ساز ساختمانها با استفاده از مصالح سنتی، استفاده از مصالح نوین ساختمانی در ساخت و سازها افزایش یافته است.

 احمد تولی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان، با اشاره به اینکه نرخ آجر همزمان با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود 50 درصد افزایش یافت، اظهار داشت: با اقدامات کنترلی دولت این نرخ تا 20 درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: نرخ دیگر مصالح ساختمانی مانند میلگرد و تیرآهن پیش از اجرایی شدن این قانون با افزایش مواجه شده بودند که با اجرایی شدن این قانون قیمت سیمان که پیش از این به ازای هر تن آن 10 هزار تومان زیر قیمت واقعی هم فروخته می‌شد به نرخ واقعی خود بازگشت.

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان با اشاره به اینکه نرخ هر تن سیمان پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 51 هزار تومان بود اما با نرخ 41 هزار تومان هم به فروش می‌رسید، گفت: با اجرای این قانون و افزایش هزینه‌های تولید در واحدهای تولیدی نرخ سیمان به قیمت واقعی خود بازگشت.

وی اظهار داشت: پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت هر کیلو میلگرد در بازار بین 400 تا 650 تومان بود اما در حال حاضر نرخ هر کیلو میلگرد به 900 تومان هم افزایش یافته است.

تولی تصریح کرد: افزایش نرخ آجر و هزینه‌های افزایشی که این مصالح ساختمانی دارد اجرایی کردن طرح جایگزینی مصالح نوین با مصالح سنتی را در پی داشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این طرح در پروژه‌های مسکن مهر فولاد شهر و شاهین‌شهر اجرایی می‌شود، افزود: سازندگان به جای استفاده از آجر از بتن فوم و تری دی پانل‌ها در ساخت و سازها استفاده می‌کنند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان اظهار داشت: با جایگزینی این مصالح ساختمانی که از کیفیت بالاتری نیز برخوردار هستند، پیش‌بینی می‌شود میزان استفاده از آجر در ساخت و سازها به کمتر از 10 درصد خواهد رسید.

وی بیان داشت: هدر رفتن انرژی در ساختمانهای فعلی و کمک به سبک‌سازی سازه استفاده از مصالح نوین در ساخت و سازها را افزایش داده است.

تولی با اشاره به اینکه استفاده از مصالح جایگزین مشکلات زیست‌محیطی ناشی از نخاله‌های ساختمانی را کاهش خواهد داد، افزود: نرخ این مصالح ساختمانی در مقایسه با آجر بیشتر است.

وی ادامه داد: استفاده از مصالح ساختمایی نوین با وجود اینکه هزینه‌های ابتدایی آن به نسبت بالاتر است اما در نهایت با کاهش نرخ تمام شده ساختمان هزینه‌های سربار را کاهش خواهد داد.

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه دولت ساخت برخی واحدهای مسکونی طرح مهر در کشور را به صورت صنعتی و نیمه صنعتی اجرایی می‌کند، استان اصفهان در ساخت مسکن مهر خود در شهرهایی مانند فولاد شهر و شاهین شهر سعی در استفاده از مصالح نوین ساختمانی کرده است که نمونه‌ای از آن حذف استفاده از آجر در ساخت و ساز این واحدها بوده است.

کد خبر 1273024

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =