ایمنی هسته ای سیاسی نشود/ پیشنهاد برگزاری سمپوزیوم حادثه اتمی ژاپن

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: حادثه تاسف بار هسته ای ژاپن و تاثیرات فرامرزی جهانی آن یک پیام روشن قوی دارد و آن اینست که ایمنی هسته ای نباید سیاسی شود و تبادل اطلاعات در تکنولوژی ایمنی هسته ای باید بدون هیچ گونه مانعی صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر سلطانیه نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد و سایر سازمانهای بین المللی در نشست فوق العاده شورای حکام پیرامون موضوع حوادث هسته ای ژاپن تصریح کرد: به نمایندگی از دولتم مایلم تسلیت صمیمانه به ملت بزرگ ژاپن، به مناسبت فاجعه بی سابقه طبیعی که منجر به فقدان هزاران انسان و بروز حادثه هسته ای شد، ابراز نمایم. مردم ژاپن به دلیل یادآوری خاطرات خود از بمباران سلاح های هسته ای با پیامدهای دراز مدت روحی و رادیواکتیوی آن شایسته همدردی ویژه هستند.

وی افزود: درحالی که صنایع هسته ای اثرات مثبت عظیمی در توسعه اجتماعی و اقتصادی دارند اما به عنوان یک واقعیت شبیه هر صنعت دیگری است و در آن امکان بروز حوادث و سوانح وجود دارد. در طول تاریخ نیم قرن صنایع هسته ای و به طور خاص بهره برداری از راکتورهای تحقیقاتی و نیروگاههای برق، سه حادثه مهم رخ داده است، TMI در سال 1979 در ایالات متحده آمریکا ، چرنوبیل در اتحاد جماهیر شوروی در سال 1986 و در آخرین آن در  Fukushima ژاپن است. ما باید اطلاعات واقعی را به گونه ای که نه مبالغه شود و موجب وحشت عمومی غیرضروری گردد و نه اینکه با نادیده گرفتن همه ابعاد موضوع مانع از آموختن درسهای آینده شود ، منعکس کنیم.

سلطانیه افزود: با توجه به این واقعیت که بیش از 300 راکتور تحقیقاتی و بیش از 400 نیروگاه هسته ای در جهان درحال فعالیت هستند ، فعالیت های حرفه ای  اپراتورها را نباید دست کم گرفت ، چرا که در آن افزایش تبادل اطلاعات در زمینه تکنولوژی ایمنی بدون تبعیض به شدت توصیه شده است.

با توجه به کنوانسیون هشدار زودهنگام سوانح هسته ای ، از آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد صاحب صلاحیت بین المللی فنی انتظار می رود اطلاعات معتبر را بدست آورده و به سرعت به تمام کشورهای عضو از طریق این حادثه و مرکز امور اضطراری منتقل کند. به آژانس بین المللی انرژی این امر واگذار شده که به منظور ارائه تجزیه و تحلیل جامع و مدل سازی از جمله هواشناسی انتشار فرامرزی مواد رادیواکتیو با تمام سازمان های بین المللی مرتبط هماهنگی نماید.

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: در عین تشکر از ارائه اطلاعات توسط دولت ژاپن و دبیرخانه آژانس برای برای توجیه فنی روزانه ، باید یادآور شوم در برخی موارد ، با توجه به اینکه اطلاعات مورد نیاز از ژاپن دریافت نشده بود، ما پاسخ و اطلاعات کافی را از دپارتمان ایمنی نگرفتیم. وضعیت اضطراری طی چند روز اول قابل درک است اما بعد از آن، بر اساس کنوانسیون، جزئیات دقیق باید ارائه گردد.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع تعجب آور بود که نه آژانس تیم ایمنی به ژاپن فرستاد ، که احتمالا  به علت عدم علاقه دولت ژاپن بوده است، و نه تیم تخصصی تازه تاسیس شده FACT در ارائه مشاوره به موقع به ژاپنی ها به منظور جلوگیری از تشدید حادثه مانند انفجار، آسیب سوخت و انتشار رادیو اکتیو، فعال بوده است .
 
سلطانیه یادآور شد: هیات نمایندگی من از آژانس درخواست می کند در اسرع وقت سمپوزیومی درخصوص حوادث هسته ای ژاپن  به منظور فراهم نمودن فرصت برای همه کارشناسان کشورهای عضو، بویژه کشورهای درگیر در صنایع هسته ای و برای آموختن دروس لازم برگزار نماید.  
 
وی در پایان گفت: حادثه تاسف بار هسته ای ژاپن و تاثیرات فرامرزی جهانی آن یک پیام روشن قوی دارد و آن اینست که ایمنی هسته ای نباید سیاسی شود و تبادل اطلاعات در تکنولوژی ایمنی هسته ای باید بدون هیچ گونه مانعی صورت گیرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا مسئول تحقق این اهداف به طور فوری و موثر است.
کد خبر 1277331

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =