قرآن بايد پاسخ گوي تمام اعصار باشد

دكتر سيد محمد حسيني، استادالهيات دانشگاه تهران، در گفت و گو با خبرنگار گروه دين و انديشه خبرگزاري "مهر" گفت: وقتي كه ما مي گوييم از مجتهد زنده بايد تقليد كرد پس چه طور از تفسير نوين بي نياز باشيم. بنابراين نمي توان به صرف اينكه مفسري قبل از او اقدام به تفسير كرده ديگر تفسيري از قرآن ارائه ندهد. قرآن براي يك زمان نيست و لذا بايد پاسخ گوي هر زمان و عصري باشد.

دكتر حسيني در پاسخ به اين پرسش كه ضرورت تفسير نوين از قرآن چيست و چرا بايد متن مقدس الهي تفسير شود گفت : در اين كه قرآن مي بايست در ميام مردم تبيين و توضيح شود ترديدي نيست. بر اساس آيات  قرآن، خطاب به پيامبر است كه كلام الهي را براي مردم تبيين كند. در برخي موارد نيز توضيحات ديگري نيز بر عهده ائمه معصومين نهاده شده است. اما اين كه در هر زمان ما نياز به تفسير داريم به خاطر اين است كه در جهان متغير و متحولي زندگي مي كنيم و ما دائما نياز به نگرش هاي جديدي داريم. بر اين اساس، ما نياز به تفسير نوين داريم همانطور كه در مسائل فقهي با توجه به مقتضيات زمان نياز به احكام جديدي داريم در امر تفسير كلام الهي نيز اين امر احساس مي شود.

وي در ادامه گفت : وقتي كه ما مي گوييم از مجتهد زنده بايد تقليد كرد پس چه طور از تفسير نوين بي نياز باشيم. بنابراين نمي تواند به صرف اين كه مفسري قبل از او اقدام به تفسير كرده ديگر تفسيري از قرآن ارائه ندهد. ما در طول تاريخ شخصيتي هاي بزرگي داشتيم كه تا مدتهاي مديدي افكار و نگرشها را تحت تاثير خود قرار دادند اما پس از مدتي افراد ديگري بر اين نگرشها نقد و يا تكمله اي افزودند. قرآن براي يك زمان نيست و لذا بايد پاسخ گوي هر زمان و عصري باشد.

دكتر حسيني در پاسخ به اين پرسش كه ما تا چه اندازه نياز به تفاسير گوناگون براي مخاطبان مختلف داريم اظهار داشت : با توجه به گستردگي علوم و دانشهاي بشري و ارتقاء سطح علمي مردم و وجود شبهات بسيار خطرناكي كه به وجود آمده نياز به تفاسير مختلف بيش از پيش احساس مي شود.

وي استفاده از دانشهاي نوين در امر تفسير را مهم ارزيابي كرد و گفت : هر چه قدر كه مفسر اطلاعاتش نسبت به مسائل روز بيشتر باشد جامع نگري او نيز در تفسير از ارزش بالاتري برخوردار خواهد بود. اين كه ما صرفا به قرآن و احاديث اكتفا كنيم براي يك مفسر كفايت نمي كند. در گذشته  اگر مسئله روز بحث ماركسيسم بود اينك مسائل جديدي پيش آمده كه بايد با استفاده از دانشهاي نوين به اين مسائل پاسخ گفت.

کد خبر 127894

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =