اتحاديه بين المللي حقوق بشر با متهم كردن پليس مغرب به نقض حقوق بشر و شكنجه صدها شهروند مغربي تصريح كرد كه احكام اعدام بسياري از متهمان بدون تحقيقات كافي صادر شده است .

  به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از شبكه الجزيره ،  اين جمعيت حقوق بشر كه مقر آن در پاريس فرانسه است ، نگراني شديد خود را از گزارشهايي كه نشان مي دهد پليس مغرب در بازجويي گروههاي موسوم به تروريسم ، از ابزار شكنجه و ضرب و شتم استفاده كرده ، ابراز كرده است .
   اتحاديه بين المللي حقوق بشر اعلام كرد كه نمايندگان اين اتحاديه طي روزهاي 12 تا 19 ژولاي (21  تا 28 تير) در ديدار از كشور مغرب گزارش كرده اند كه هزاران نفر از هنگام انفجارات دار البيضا در مي گذشته ( ارديبهشت ) تحت بازجويي پليس مغرب قرارگرفته اند كه برخي از آنها هفته ها توسط پليس بازداشت شده و با آنها بدرفتاري  شده است .
  اين اتحاديه در بيانيه خود آورده است : هيات اعزامي اين اتحاديه متوجه شد كه در چارچوب تحقيقات پليسي رفتار تند و شكنجه  ،ضرب و شتم و شكنجه با برق و نيز آزارهاي جنسي در مورد بازداشت شدگان اعمال شده است .
  اين بيانيه به مرگ دو تن از اين افراد در شرايط مشكوك بعد از بازجويي امنيتي آنها اشاره مي كند و اينكه برخي از محاكمه ها بدون  شنيدن سخنان شاهدان برگزار شده و احكام اعدام با استناد به تحقيقات ناكافي صادر شده است .
  اين بيانيه افزود: در حالي كه محاكمه 700 اسلامگراي متهم آغاز شده است اتحاديه بين المللي حقوق بشر از مقامات مغربي خواسته است به اين اقدامات كه نقض آشكار  حقوق بشر است ، پايان دهند.
 در اين حال ژان پير رافارن نخست وزير فرانسه پنجشنبه وارد رباط  شد وي قرار است در اين ديدار 24 ساعته با ادريس چيطو نخست وزير مغرب در نشست سالانه فرانسه مغرب شركت كند.
  نخست وزيران مغرب و فرانسه راههاي مبارزه با تروريسم دراين كشور دو ماه بعد از انفجارهاي دارالبيضا را بررسي كردند
  انفجارهاي دارالبيضاي مغرب  در مي گذشته ( ارديبهشت ) منجر به كشته شدن 44 تن از جمله سه فرانسوي شده بود ،در اين انفجارات پنجگانه كه تنها در مدت 30 دقيقه انجام شد چها راسپانيايي و يك ايتاليايي نيز كشته شدند.

کد خبر 12893

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =