آنفلوانزای مرغی ۳۵ میلیارد ریال به مرغداران قمی خسارات وارد کرد

قم - خبرگزاری مهر: مدیرگروه خدمات بیمه‌ای کشاورزی استان قم گفت: شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی در استان قم ۱۵ مزرعه مرغداری را درگیر کرد که بر این اساس مرغداران قمی ۳۵ میلیارد ریال خسارت دیدند.

مسعود ظفری در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، با اشاره به درگیری برخی از مرغداری‌های استان قم با بیماری آنفولانزای حاد پرندگان اظهار داشت: این بیماری نزدیک به ۱۵ مزرعه مرغداری در قم را درگیر کرد.

وی با اشاره به به خسارات وارد شده به این مرغداری‌های بیان کرد: با شیوع این بیماری یک میلیون و ۵ هزار قطعه مرغ معدوم و بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال به واحدهایی که بیمه بودند خسارت پرداخت شده است.

مدیرگروه خدمات بیمه‌ای کشاورزی قم ادامه داد: با توجه به خسارات به وجود آمده تمهیداتی نیز اندیشیده شده تا واحدهایی که بیمه نیز نبودند بتوانند خسارت دریافت کنند که براین اساس باید ۱۵ میلیارد ریال دیگر به واحد‌هایی که بیمه نبودند پرداخت شود.

مسئولان قم حاضر به اعلام شیوع این بیماری درمرغداری‌های استان نشدند

پس از شایع شدن بیماری آنفولانزای مرغی که اوج آن در بهمن و اسفندماه سال گذشته بود در برخی از شهر‌ها از جمله استان قم، هیچ یک از مسئولین این استان حاضر به اعلام شیوع این بیماری نشدند و  تنها مدیرعامل شرکت مرغ تخم گذار استان اصفهان در آن زمان در گفتگو با خبرگزاری‌های این استان در خصوص علت افزایش قیمت تخم مرغ در کشور در آن برهه زمانی اعلام کرد: بالا رفتن قیمت تخم مرغ در بسیاری از شهرهای کشور، به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی در واحدهای تولیدی استان‌های تهران و قم است.

محمدرضا نقشینه در ادامه گفته بود: با شدت گرفتن این بیماری در واحدهای تولیدی استانهای تهران و قم، دولت تصمیم به معدوم کردن مرغ‌های بیمار گرفت و در نتیجه میزان تخم مرغ تولیدی واحد‌ها با کاهش چشمگیری روبرو شد.
 

معدوم سازی واحدهای درگیر شده به این بیماری

همچنین رئیس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مرغداری‌های کشور نیز در آن زمان گفت: طیور ۲۰ تا ۲۵ درصد مرغداری‌های تخمگذار، ۱۰ تا ۱۵ درصد واحدهای مادری و حدود ۵ درصد واحدهای تولیدی مادر در۴ استان تهران، قزوین، البرز و قم به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی معدوم شده‌اند.

منشأ بیماری پرندگان مهاجر کشور قزاقستان بودند

همچنین عضو هیئت مدیره تعاونی مرغداران مرغ تخم‌گذار استان قم در خصوص شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بین واحد‌های مرغداری قم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان داشته بود: در چند واحد مرغداری مواردی از آنفلوانزای مرغی شناسایی شد که از سوی اداره کل دامپزشکی، جهاد کشاورزی، مرکز بهداشت و درمان استان و با همکاری مرغداران اقدامات قانونی انجام و گله‌های مشکوک و تولیدات آن‌ها معدوم شد.

محمدتقی محمدی در مصاحبه خود اشاره داشت: بر اساس تحقیقی که از سوی سازمان محیط زیست انجام گرفته منشأ این ویروس از پرندگان مهاجری بوده که از کشور قزاقستان وارد کشور شده بودند.

سکوت و خسارت 35 میلیارد ریالی به مرغداران استان

با وجود صحبت‌های مسئولان درمورد گرانی تخم مرغ در کشور به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی، مسئولان قم در این زمینه سکوت اختیار کردند و خبرگزاری مهر در قم با ارائه گزارشی با عنوان «آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداریهای قم و سکوت مسئولان» این مسئله را رسانه‌ای کرد و با وجود سکوت مسئولان دراین زمینه در حال حاضر مدیرگروه خدمات بیمه‌ای کشاورزی استان قم در گفتگو با مهر اعلا م می‌کند که ۱۵ مزرعه مرغداری در قم درگیر این بیماری شده‌اند و همچنین ۳۵ میلیارد ریال به مرغداری‌های استان خسارت وارده شده است و برخی خبر‌ها نیز حاکی از این است که بعضی دیگر از واحدهای مرغداری در قم در حال درگیر شدن با این بیماری هستند.
............................................

گزارش از سیده مرضیه میرقادری
کد خبر 1299995

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =