جزئیات راه‌اندازی 8 طرح جدید پتروشیمی/ افزایش فروش پتروشیمی به 20 میلیارد دلار

معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات راه اندازی هشت طرح جدید پتروشیمی در سالجاری از افزایش حجم صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی ایران به حدود 20 میلیارد دلار تا پایان سالجاری خبر داد.

عبدالحسین بیات در گفتگو با مهر درباره طرحهای آماده راه اندازی صنعت پتروشیمی در سالجاری، گفت: امسال در مجموع هشت طرح جدید پتروشیمی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه برای ساجاری راه اندازی مجتمع پتروشیمی کاویان با ظرفیت تولید دو هزار و 180 تن اتیلن و تامین کننده خوراک واحدهای پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن غرب راه اندازی می شود، تصریح کرد: همچنین امسال مجتمع پلیمر کرمانشاه و فاز اول خط لوله اتیلن غرب در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.
 
این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت از راه اندازی مجتمع پتروشیمی اورند به عنوان بزرگترین رنجیره پی.وی.سی جهان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 507 هزار تن محصول خبر داد و افزود: از سوی دیگر برای راه اندازی طرح ان اف سوم مجتمع پتروشیمی بندر امام، اسکله دوم مایعات منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) برنامه ریزی شده است.
 
به گفته معاون وزیر نفت امسال سه طرح تصفیه اب، هوا و پیش تصفیه مجتمع پتروشیمی فجر دو برای تامین نیاز صنایع پتروشیمی مستقر در بندر ماهشهر راه اندازی خواهد شد.
 
فروش پتروشیمی ایران به 20 میلیارد دلار می رسد
 
وی همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای تولید 46 میلیون تن محصول پتروشیمی تا پایان اسفند ماه امسال از احتمال فروش داخلی و خارجی نزدیک به 20 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در سالجاری خبر داد.
 
بیات در تشریح برنامه های اولویت دار صنعت پتروشیمی در سالجاری با بیان اینکه تصویب اساسنامه و تهیه ساختار سازمانی جدید حاکمیتی را از برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سالجاری، است، گفت: تامین منابع مالی ارزی طرح‌ها، تکمیل بازنگری برنامه 20 ساله با تاکید بر زنجیره ارزش و به‌روزآوری برنامه پنجم توسعه صنایع پتروشیمی با توجه به طرح های اولویت بندی شده از دیگر برنامه‌های امسال است.
 
به گفته معاون وزیر نفت در این زمینه همچنین ادامه جذب سرمایه‌گذاران از طریق مرکز سرمایه‌گذاری، تکمیل طرح‌های پژوهشی در دست بررسی و ادامه روند تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صنعت نقت پیگیری خواهد شد.
 
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی میزان کل فروش برنامه‌ریزی شده تولید محصولات پتروشیمی را در سالجاری 32.7 میلیون تن اعلام کرد و گفت: مصوب شده از این مقدار 13.7 میلیون تن آن به ارزش 84 هزار و 702 میلیارد ریال به فروش داخل اختصاص پیدا کند.
 
وی، افزود: همچنین قرار است 19 میلیون تن دیگر به ارزش 11.4 میلیارد دلار به کشورهای مختلف خریدار محصولات پتروشیمی ایران صادر شود.
 
معاون وزیر نفت هعمچنین با اشاره به برنامه مصوب سال 1390 برای تولید 46 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی، ارزش فروش کل را شامل فروش داخلی و صادرات 19.6 میلیارد دلار پیش‌بینی کرد.
 
این مقام مسئول با اشاره به بسترسازی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش پتروشیمی اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی در صنعت پتروشیمی باید نسبت به نیازسنجی و ارائه راهکارهایی اجرایی و مناسب به دنبال جذب سرمایه‌گذاران باشیم تا بتوانیم با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی، زمینه ایجاد فرصت‌های اشتغال جدید را فراهم کنیم.
 
وی همچنین بر استفاده فعال‌تر از صندق توسعه ملی در راستای پشتیبانی از سرمایه‌گذاری بخش‌های غیر دولتی در پتروشیمی تاکید کرد.
کد خبر 1300081

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =