لزوم اصلاح نابرابری استفاده کشورها از اطلاعات و فناوری ارتباطات

سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنرانی در کمیته اطلاع رسانی این سازمان از تحریف حقایق و جعل واقعیتها در جهان توسط رسانه های کشورهای پیشرفته ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق آل حبیب سفیر و معاون نمایندگی کشورمان تداوم فقدان منابع ضروری و تجهیزات فنی را یکی از مهمترین چالشهای بخش اعظم جهان در حال توسعه دانست و تصریح کرد: کشورهای در حال توسعه از رویکرد غیر عادلانه،غیر منصفانه ، مغرضانه و انحصاری رسانه ها صدمه دیده اند .

اسحاق آل حبیب اضافه کرد : این باعث تاسف است که برخی از کشورهای توسعه یافته با استفاده از فناوری ارتباطی مدرن و انحصاری خود بطور پیوسته در حال تحریف حقایق و جعل رخدادها و واقعیتها بویژه در خصوص کشورهای در حال توسعه هستند.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان تاکید کرد : ما معتقدیم جامعه بین المللی باید گامهای ضروری را برای اصلاح نابرابری استفاده از اطلاعات و فناوری ارتباطات توسط همه دولتهای عضو  و با هدف ایجاد فضای رسانه ای عادلانه و منصفانه بردارد . در این رابطه ما بخش اطلاع رسانی عمومی سازمان ملل را به ایفای یک نقش موثر در ایجاد نظم جدید اطلاعات و ارتباطات جهانی برپایه گردش آزاد و نشر متعادل اطلاعات تشویق می کنیم .

اسحاق آل حبیب با تاکید بر اهمیت نقش سازمان ملل متحد به خصوص بخش اطلاع رسانی این سازمان در ترویج بردباری مذهبی و احترام به مذاهب و فرهنگ ها، روند رو به تزاید اسلام هراسی و توهین به اسلام را موجب جریحه دار شدن احساسات مسلمانان و نقض حقوق بنیادین آنان دانسته و خواستار اقدام عملی سازمان ملل متحد جهت مواجهه با چنین اقداماتی شد.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان همچنین با ابراز تاسف عمیق نسبت به اقدام شنیع کشیش آمریکایی در آتش زدن قرآن کریم، این اقدام را بدترین شکل افراط گرایی و در تقابل با تلاش های سازمان ملل متحد در ترویج بردباری مذهبی و احترام متقابل مذاهب و فرهنگ ها ارزیابی کرد.

اسحاق ال حبیب در ادامه  توجهات را به افزایش شرایط مصیبت بار شهروندان بی گناه فلسطینی جلب و تاکید کرد: بخش اطلاع رسانی عمومی سازمان ملل مسئولیت مهمی در افزایش اگاهی بین المللی نسبت به موضوع فلسطین دارد و بویژه اینکه این بخش اثرات منفی اشغال غیر مشروع بر شرایط انسانی در سرزمینهای اشغالی فلسطین را روشن سازد .

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان از نقش دبیرخانه و بویژه بخش اطلاع رسانی عمومی سازمان ملل در برگزاری مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز در اول فروردین ماه سالجاری در چارچوب قطعنامه مورخ فوریه سال 2010 و با همکاری همه بانیان این قطعنامه تقدیر کرد .

وی تصریح کرد : در این رابطه ما بخش اطلاع رسانی عمومی سازمان ملل را تشویق می کنیم که به نقش موثر خود در ارتقای آگاهی جهانی از این مناسبت ادامه دهد. 

کد خبر 1300091

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =