توافق فتح و حماس؛ دستاوردی تاریخی و پایان اختلافات چهار ساله

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: توافق اولیه جنبش های فتح و حماس برای پایان بخشیدن به اختلافات 4 ساله و امضای توافقنامه آشتی ملی فلسطین با استقبال مقامات و گروه های فلسطینی مواجه شده است.

جنبش های فتح و حماس سرانجام پس از گذشت 4 سال از آغاز گفتگوهای ملی که با میزبانی مصر انجام می شد روز گذشته با امضای توافقنامه آشتی ملی فلسطین موافقت کردند.

این توافق میان "عزام الاحمد" عضو کمیته مرکزی فتح با "موسی ابو مرزوق" معاون حماس امضا شد و قرار است که روز چهارشنبه سند آشتی ملی با حضور "ابومازن" رئیس تشکیلات خودگردان و "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی حماس به امضا برسد و از همه گروههای فلسطینی برای حضور در مراسم دعوت به عمل آمده است.

انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین و زمان برگزاری آن، پرونده های امنیتی و تشکیل دولت مستقل از جمله موضوعاتی بود که جنبش های فتح و حماس درباره آنها به توافق رسیدند.

امضای این توافقنامه با واکنش های مثبت مقامات، مردم و گروه های داخلی فلسطین مواجه شده است. ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین شب گذشته اظهار داشت: آشتی ملی فلسطین فرصت های برقراری صلح را افزایش خواهد داد و مواضع گروه های فلسطینی را در این زمینه یکسان خواهد کرد.

"مشیر المصری" یکی از رهبران جنبش حماس نیز توافقات اولیه میان فتح و حماس برای امضای آشتی ملی فلسطین را دستاوردی تاریخی توصیف کرد.

وی افزود: این توافق بر ضرورت اتحاد برای مقابله با چالش های فراروی ملت فلسطین همچون شهرک سازی و قدس و پایبندی به حقوق و آرمان های فلسطینیان تاکید دارد.

"ابومجاهد" سخنگوی کمیته های مقاومت مردمی فلسطین نیز ضمن ابراز خرسندی از توافق فتح و حماس برای پایان بخشیدن به اختلافات داخلی فلسطین اظهار داشت: پایان اختلافات داخلی و امضای آشتی ملی یک نیاز اساسی برای مقابله با دشمن اسرائیلی و توطئه های آن و نیز پایان بخشیدن به اشغال اراضی فلسطین به شمار می رود.

وی همچنین تاکید کرد که این توافق مقاومت و اتحاد فلسطین را تقویت خواهد کرد و به رنج ها و مشکلات فلسطینی ها پایان خواهد داد.

"عبدالله ابوسمهدانه" یکی از رهبران جنبش فتح نیز اظهار داشت: توافق فتح و حماس آرزوی فلسطینی ها برای احیای وحدت را محقق کرد و اتحاد و همبستگی سوپاپ اطمینان برای برقراری امنیت و احقاق حقوق و آرمان های ملت فلسطین به شمار می رود.

"محمد الهندی" عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین آشتی فتح و حماس را گامی مهم در راستای برقراری وحدت ملی دانست و بر ضرورت توافق گروه های فلسطینی با یک مرجعیت ملی و طبق برنامه های سیاسی مورد توافق تمامی گروه ها تاکید کرد.

همچنین "محمد بدیع" دبیر کل اخوان المسلمین مصر در گفتگوی تلفنی با "اسماعیل هنیه" نخست وزیر دولت منتخب فلسطین توافق فتح و حماس برای امضای آشتی ملی فلسطین را به وی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که این امر به اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر ملت فلسطین منجر شود.

"زکریا الاغا" عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و "منیب المصری" رئیس فراکسیون شخصیت های مستقل از جمله افرادی بودند که در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه از توافق اولیه برای امضای آشتی ملی فلسطین استقبال کردند.

کد خبر 1300143

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =