تقدیر از داوران/ ادای دین سینماگران به خلیج فارس

برگزیدگان مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کیش با سپاس از هیئت داوری ابراز امیدواری کردند این جشنواره سال‌های بعد هم برگزار شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به جزیره کیش، مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم کیش ساعت 20 شامگاه پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت‌ماه در سالن همایش‌های جزیره کیش برگزار شد.

- قبل از شروع مراسم هنرمندان کثیری که به این جزیره آمده بودند از مناطق تفریحی و فرهنگی این جزیره دیدن کردند. در لابی سالن همایش ها قبل از شروع مراسم اختتامیه مرشد محسن میرزا علی به نقالی می پرداخت.

- حضور محمدرضا شریفی‌نیا، لاله اسکندری، امین زندگانی، علی رویین‌تن، سامان سرور، جهانگیر کوثری، علیرضا رئیسیان، علی معلم، پروانه معصومی، شاهرخ فروتنیان، محمود گبرلو، آهو خردمند، سید جمال ساداتیان و حبیب الله کاسه ساز در این میان قابل توجه بود.

- در ابتدای مراسم اختتامیه محمدرضا شهیدی فر با چتری در دست وارد سالن شد تا اجرای مراسم را بر عهده بگیرد.

- دکور روی سن که نمادی از شعار جشنواره "میراث مشترک، آینده مشترک" بود توجه بسیاری از مهمانان را به خود جلب کرد. در این دکور نشانه‌هایی از زندگی مشترک کشورهای منطقه و توجه به سنت‌ها و آیین‌ها دیده می‌شد.

- محمدرضا شهیدی‌فر از ابتدا بارها به جای استفاده از عبارت جشنواره بین‌المللی فیلم کیش از عبارت جشنواره فیلم فجر استفاده می کرد. شاید یکی از دلایل این اشتباه‌‌ها حضور چشمگیر هنرمندان و گسترده برگزار شدن جشنواره کیش بود.

- در ابتدای این مراسم جواد شمقدری معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری و محمد خزایی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره تقدیر کردند.

-عفت خانی پور مشاور رئیس جمهوری و مشاور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که طراحی جشنواره را بر عهده داشت مورد تقدیر قرار گرفت. مهدوی مدیر کل صدا و سیمای کیش، موسوی مدیر عامل منطقه آزاد قشم، بهمن حبشی مدیر عامل دفتر مجامع جشنواره‌های کشور و مهندس عامری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز تقدیرنامه‌های خود را دریافت کردند.

- بعد از پایان تقدیر از عوامل برگزاری جشنواره کیش رحیم مشایی سمت مجری رفت و درخواست صحبت با میهمانان و حضار کرد. تعدادی از هنرمندان در این بخش سالن را ترک کردند.

- نیکی کریمی که جایزه بهترین بازیگر زن در بخش فیلم های سینمایی مناطق آزاد را از آن خود کرد، بعد از گرفتن جایزه پشت میکروفن حاضر شد و گفت: از برگزار کنندگان این جشنواره تشکر و قدردانی می‌کنم امیدوارم جشنواره کیش سال آینده با برنامه ریزی دقیق‌تری انجام شود. از هیئت داوران برای اهداء این جایزه سپاسگزارم.

- حجت الله قزوینی که جایزه ویژه بخش مناطق آزاد کیش را از آن خود کرد پشت تریبون حاضر شد و گفت: امیدوارم فیلم‌های مستقل سال‌های آینده اکران شوند، حالا که همه مسئولان اینجا جمع هستند می خواهم این قول را از علیرضا سجادپور بگیرم و مطمئنم آقای سجادپور به قولش عمل می‌کند.

- در بخش دیگری از این مراسم ابوالفضل جلیلی بعد از گرفتن جایزه ویژه هیئت داوران گفت: از هیئت داورانی که من را لایق دریافت این جایزه دانستند تشکر می کنم. از تمام کسانی که چنین جشنواره خوب و سطح بالایی را برگزار کردند سپاسگزارم. درست است بسیاری از افراد برای برگزاری جشنواره تلاش کرده اند اما بیشترین بار روی دوش محمد خزایی بود. او سابق بر این نیز تجربه خوب برگزاری جشنواره دفاع مقدس را داشت.

وی ادامه داد: کاش به جای جایزه دادن به من فیلم‌هایم اکران می‌شد. 14 فیلم به عشق 14 معصوم ساخته‌ام که هیچ کدام اکران نشده است و اگر روزی این اتفاق بیفتد زیباتر از جایزه گرفتن برای من است.

جلیلی در پایان به تعریف کردن از خزایی ادامه داد و عنوان کرد: امیدوارم سال آینده هم خزایی بماند او ازمعدود مدیرانی است که اگر کارکردن هم بلد نیست، از افراد کاردان استفاده می‌کند. متاسفانه در این مملکت هر کس خوب کار می‌کند خیلی زود سمتش را از دست می‌دهد.

- ثریا قاسمی که جایزه خود را از دست داود رشیدی و پروانه معصومی گرفت، بعد از گرفتن جایزه گفت: ممنونم که در این جشن بزرگ شرکت کردید و ممنونم از زحماتی که دوستان برای برگزاری چنین جشنواره‌ای در این جزیره نازنین کشیدند. خوشحالم از اینکه بزرگانی چون پروانه معصومی و داود رشیدی کنار من ایستاده‌اند و جایزه‌ام را از دستان آنها می‌گیرم.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم کیش بروشور بسیار زیبایی داشت که پر از مهر و هنرنمایی بود. همچنین توجه من به دکور زیبای این برنامه با رنگ آمیزی خوب جذب شده است، دوست دارم شما هم به این دو نکته بیشتر توجه کنید.

- فیلم سینمایی "هم سنگار" به کارگردانی احسان عبدی‌پور در بخش‌های مختلف جشنواره نامزد دریافت جایزه بود. هر بار بعد از خوانده شدن نام این فیلم در میان نامزدها در تیزرهای مختلف عده کثیری از حاضران در سالن بی وقفه کارگردان این فیلم را تشویق می کردند. بعد از گرفتن جایزه احسان عبدی پور چند دقیقه ای برنامه را از دست شهیدی فر گرفت و از اهالی بوشهر درخواست کرد روی پا بایستند تا سالن یکپارچه برایشان کف بزنند. شور و هیجان چند دقیقه ای که به واسطه این کارگردان جوان در سالن حکمفرما بود همه حضار را به وجد آورد.

- مسعود رایگان بعد از گرفتن جایزه‌اش پشت تریبون حاضر شد. وی از هیئت داوران برای این انتخاب و محمد خزایی، محمد حیدری و سیامک احصایی به خاطر ترتیب دادن اختتامیه ای با شکوه قدردانی کرد. رایگان گفت: این جایزه یک مقدار بار مسئولیت من را برای دوره های بعد و جشنواره دیگر زیاد کرده است، اما این جایزه متعلق به من نیست. متعلق به عوامل فیلمی است که با علاقه در شرایط سخت در بیرجند کار کردند. این جایزه برای چهار یار فنی فیلمی است که به خاطر این فیلم مصدوم شدند.

- محمد علی باشه آهنگر که از آبادان به جزیره کیش دعوت شده بود، بعد از گرفتن جایزه‌اش آن را به عوامل فیلم تقدیم کرد و گفت: تنها خواهش من از مسئولان جشنواره این است که یک بلیت برگشت به آبادان امشب برای من تهیه کنند، آنها به من قول داده بودند اما ظاهرا قولشان محقق نشده است. عوامل فیلم جدیدم با تانک در نخلستان‌های آبادان منتظرم هستند.

- طبق رسم قدیمی اگر یکی از برگزیدگان در سالن حضور نداشته باشد جایزه‌اش را فرد دیگری به جای او می گیرد. داریوش مهرجویی برای اپیزود اول فیلم "طهران، تهران" جایزه گرفت، اما هیچ کس به جای او روی سن حاضر نشد.

- حسن بشکوفه تهیه‌کننده "راه آبی ابریشم" بعد از دریافت جایزه خود ابراز خوشحالی کرد که زحمات 300 نفر در ایران، تایلند و چین از سوی داوران دیده شده و جشنواره کیش را بدعتی در جشنواره‌ها دانست. وی گفت: راه آبی ابریشم تعهد ما به غرور و وحدت ملی بود امیدوارم سهم‌مان را از خلیج همیشه فارس داده باشیم و این جشنواره ادامه پیدا کند.

- در انتهای این مراسم علیرضا عصار و گروه نوازندگان او سه قطعه برای حاضرین در سالن اجرا کردند که با استقبال چشمگیری روبرو شد.

- حضور پررنگ اهالی تئاتر در این جشنواره جالب بود، دکتر محمود عزیزی، حسین مسافرآستانه، حسین پارسایی و اهالی تئاتر از مدعوین این جشنواره بودند. به نظر می‌رسید تئاتری‌ها پشت صحنه جشنواره حضوری فعال داشتند!

- پرونده جشنواره بین المللی فیلم کیش با حضور بیش از 900 هنرمند، خبرنگار و مهمان داخلی و خارجی در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس بسته شد، اما نکته قابل توجه این جشنواره گستردگی آن و برابری با جشنواره‌های معتبری چون جشنواره فیلم فجر بود.

کد خبر 1300170

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =