خیمه سنگین گرد و غبار برآسمان خوزستان/ باران هم کارساز نشد

اهواز - خبرگزاری مهر: بارش شدید باران در برخی شهرهای خوزستان هم نتوانست خیمه سنگین گرد و غبار بر هوای استان در چند روز گذشته را مهار کند تا مردم خوزستان همچنان شاهد گرد و غبار توام با باران باشند.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، مردم خوزستان چندین روز است که رنگ خورشید را ندیده اند چراکه شدت گرد و غبار موجود در هوای این استان شدت تابندگی خورشید را نیز مهار کرده و اجازه رخ نمایی به خورشید را نمی دهد.

هر چند این روزها مسئولان با احتیاط بیشتری در خصوص میزان شدت گرد و غبار در هوای استان خوزستان اظهارنظر می کنند ولی با این وجود شدت گرد و غبار در شهرهای شمالی و مرکز استان آنقدر شدید نبوده که باعث تعطیلی مدارس و سازمانهای اداری شود هر چند  تنفس نیز به سختی صورت می گیرد و سازمانهای مختلف در خصوص رفت و آمد کودکان، سالمندان و افرادی که دارای مشکلات و بیماری های تنفسی هستند در معابر عمومی هشدار داده اند.

این حالت اما در شهرهای آبادان و خرمشهر حکایت دیگری دارد و هوای این دو شهر مرزی به شدت تیره و تار است به گونه ای که برای دومین روز متوالی فرمانداریهای این دو شهر مدارس در این شهرها را تعطیل اعلام کرد. با این وجود بارش پراکنده باران در این دو شهر و سایر شهرهای استان ادامه دارد ولی شدت گرد و غبار همچنان ادامه دارد.

هواشناسی آبادان نیز اعلام کرده با توجه به تقویت قابل ملاحظه خط ناپایدار در لایه میانی جو همچنین زبانه کم فشار در سطح زمین بارش قابل ملاحظه‌ باران در شهرهای آبادان و خرمشهر پیش بینی می شود. در عین حال این سازمان دید افقی امروز در شهرهای آبادان و خرمشهر را 300 متر اعلام کرده است

از سویی دیگر فرمانداری اهواز با اشاره به اینکه شرایط جوی اهواز برای تداوم فعالیت مدارس و ادارات مناسب است، هرگونه تعطیلی در مدارس برای امروز و حتی فردا (البته تا این لحظه) را رد کرد.

هواشناسی استان خوزستان نیز اعلام کرد: با تداوم خط ناپایدار تا اواسط وقت امروز و استقرار زبانه کم فشار انتظار رگبارهای پراکنده کماکان وجود دارد اما با عبور خط ناپایدار و تدریجا تضعیف زبانه کم فشار زمین به تدریج با کاهش ابر و ناپایداری مواجه خواهیم شد.

همچنین بر اساس پیش بینی های به عمل آمده هم اکنون بخشهایی از استان تحت تاثیر توده هوای همراه با گرد و خاک قرار گرفته که تا اواسط الی اواخر وقت امروز نیز ادامه خواهد داشت.

این سازمان در خصوص پیش بینی 24 ساعته و آینده نگری هوای استان نیز عنوان کرده است: آسمان استان قسمتی تا نیمه ابری همراه با رگبارهای پراکنده و رعد و برق و در پاره ای نقاط همراه با گرد و خاک و وزش باد پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی استان خوستان در خصوص پیش بینی دریایی شمال خلیج فارس اعلام کرد: وضعیت هوا در این قسمت از کشور قسمتی تا نیمه ابری همراه با گرد و غبار و احتمال رگبار پراکنده و جهت باد جنوب غربی تا شمال غربی سرعت است.

همچنین نماینده آبادان در مجلس با یادآوری تداوم پدیده گرد و غبار در سالهای اخیر و تعطیلی نهادهای اقتصادی و خدماتی جنوب و غرب کشور به واسطه این پدیده، گفت: کشور هر سال میلیاردها تومان به دلیل تداوم پدیده گرد و غبار متضرر می‌‌شود و جا دارد که دولت هرچه سریعتر تدبیری برای جلوگیری از تداوم این پدیده کند.

عبدالله کعبی از تداوم پدیده گرد و غبار در جنوب و غرب کشور خبر داد و گفت: فضای غبارآلود شهرهای جنوبی و غربی کشور، مانع از جریان داشتن زندگی عادی مردم در این مناطق شده و بسیاری از فعالیت های اقتصادی و خدماتی را مختل کرده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار موجب چندین نوبت تعطیلی نهادهای اداری و مدارس در مناطق جنوبی و غربی کشور، در چند ماه اخیر شده است، افزود: جدای از زیان هایی که گرد و غبار به سلامت مردم وارد می‌کند هر بار تعطیلی ادارات و مدارس دارای پیامدهای فراوانی است که مهمترین آنها پیامدهای اقتصادی است.

وی همچنین افزود: تعطیلی پیاپی اداره ها و نهادهای اقتصادی و خدماتی در چندین شهر جنوبی و غربی، هر سال میلیاردها تومان به اقتصاد کشور زیان می زند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه چاره اندیشی برای مقابله با تداوم پدیده گرد و غبار نیاز ضروری کشور است، تصریح کرد: دولت باید با استفاده از تمام ظرفیتهای داخلی و خارجی خود و با همکاری کشورهایی که منشا این گرد و غبار هستند، هرچه سریعتر راهکاری اساسی برای جلوگیری از وقوع این پدیده اتخاذ کند.
کد خبر 1301933

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =