ژنراتور بدون نیاز به سوخت برای نخستین بار در جهان توسط مخترع جوان ایرانی در کشور ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدعلی شفاعت مخترع این ژنراتور در تشریح این دستگاه گفت: طراحی و ساخت این ژنراتور بیش از 8 سال زمان برده و هزینه ای که بابت آن توسط بنده صرف شده معادل 20 میلیارد ریال است.

وی در مورد نحوه کار این سیستم افزود: این دستگاه با استفاده از آهن ربای مغناطیسی طراحی شده و چنانچه ادعای سازندگان آهن رباها در مورد اینکه طول عمر این آهن رباها بیش از 20 سال است درست باشد تا همین مدت به کار خود ادامه می دهد.

شفاعت با اشاره به مصارف این ژنراتور گفت: این ژنراتوربسته به نوع طراحی و توان آن قابلیت استفاده درمصارف خانگی ، صنعتی ، ساخت اتومبیل های برقی و به طور خلاصه هرآنچه نیازبه برق دارد را داشته و دارد.

وی تصریح کرد: هم اینک با حمایتهای بسیج علمی کشور در حال برنامه ریزی برای تولید انبوه این ژنراتور در داخل کشور هستیم که به این ترتیب، ایران به قطب انرژی جهان بدل خواهدشد.

شفاعت، هزینه تمام شده برای ساخت نیروگاهی با این ژنراتور را تا 30 درصد کمتر از هزینه تمام شده برای ساخت نیروگاهی با شیوه های امروزی دانست و گفت: تا امروز از 90 درصد از کشورهای جهان درخواستهایی برای اجرای این پروژه در این نقاط داشته ایم.

مهندس شهبازی، معاون سازمان علمی و فناوری بسیج کشور نیز در همین ارتباط گفت: این طرح بزودی توسط مقامات کشوری رونمایی خواهدشد.

وی با ملی خواندن این طرح گفت: امیدواریم با حمایتهای تمامی ارگانهای مرتبط این طرح ملی و حتی فراملی در سال جهاد اقتصادی این طرح را که می توان آن را به حق انقلابی در عرصه انرژی نامید، به بهره برداری انبوه رسیده و ایران به بزرگترین صادر کننده انرژی در جهان بدل شود.

کد خبر 1320955

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =