امام تحولات امروز جهان اسلام را پیش بینی می کرد/ ایران الگوی انقلابهای منطقه

شرکت کنندگان در همایش امام خمینی (ره) و بیداری اسلامی با اشاره به پیش بینی فروریختن حکومتهای استبدادی منطقه از سوی امام بر لزوم الگو برداری ملتهای انقلابی از انقلاب ایران تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همایش "امام خمینی (ره)، بیداری اسلامی و تحولات منطقه" را روز سیزدهم خردادماه با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در تهران برگزار کرد.

این همایش با محورهای رابطه مردم و حکومت در اسلام از دیدگاه امام خمینی(ره) و تاثیر آن بر تحولات منطقه، علل پیدایش حرکتهای آزادیخواه در منطقه، حقوق بشر و برخوردهای دوگانه قدرت ها در قبال تحولات منطقه و فرصت ها و چالش های فراروی ملتها با توجه به تحولات اخیر منطقه در هتل انقلاب تهران برگزار شد.
 
در این همایش بیش از 300 نفر از اندیشمندان، محققان، کارشناسان و روزنامه نگاران خارجی از قاره های آسیا، اروپا و آفریقا که برای شرکت در مراسم بیست و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی به ایران آمده اند، حضور داشتند.
 
در این همایش "فاطمه طباطبایی" با اشاره به تاثیر افکار امام (ره) بر موج بیداری اسلامی در جهان گفت: امام همواره جهانی می اندیشیدند و خطاب بیاناتشان نیز تمام جهانیان بود زیرا به اعتقاد ایشان اسلام دینی جهانی است.
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه صحبت امام در مورد صدور انقلاب نیز در همین راستا است تاکید کرد: امام تاکید داشتند که هدف ما از صدور انقلاب کشور گشایی نیست، بلکه ما می خواهیم اتفاقی که در ایران افتاد و باعث بیداری مردم و رهایی آنان از ابرقدرتها شد، در همه کشورها و بین همه ملتها بیافتد.
 
به گفته خانم طباطبایی امام اتفاقاتی را که هم اکنون در جهان اسلام رخ داده پیش بینی می کردند و می گفتند جنبشی که توسط مردم مستضعف و مظلوم جهان علیه مستکبران شروع شده در حال گسترش است و به زودی شاهد به احتزاز در آمدن پرچم اسلام بدست عدالت خواهان و مظلومان اسلامی در سراسر جهان خواهیم بود.
 
در ادامه این همایش دکتر رئیسی از تونس به نبود رهبری واحد در انقلابهای کشورهای اسلامی اشاره کرده و در مورد تلاش دشمنان برای بدست گیری رهبری قیامهای مردم هشدار داد.
 
"ایوانا ماتس" دیگر سخنران این همایش در تشریح شخصیت امام خمینی (ره) از قاطعیت و صلابت ایشان در رهبری انقلاب و در مقابل تواضع و فروتنی در برخورد با نزدیکان و زیردستان سخن گفت.
 
دیگر سخنران این همایش "محمد نزار" از سریلانکا بود که نبود حقوق بشر و آزادی بیان را از جمله مشکلات اصلی در کشورهای منطقه دانسته و یادآور شد: قانون اساسی ایران حقوق و آزادیهای اساسی را بر اساس اصول اسلام مورد توجه قرار داده است. 
 
"حمید انصاری" قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) نیز در همایش بین المللی امام خمینی (ره) بیداری اسلامی و تحولات منطقه با اشاره به روحیه انقلابی امام گفت: برای ایجاد تحول و سیستم فاسد حکومتهای عربی وابسته به بیگانگان باید روحیه شهادت طلبی و شجاعت در میان مردم این کشورها تقویت شود.
 
دبیر ستاد بزرگداشت بیست و دومین سالگرد ارتحال امام در ادامه افزود: امام بارها بر تاسیس نظام دینی مطلوب و آرمانی تاکید داشتند. به اعتقاد ایشان ملتهای مسلمان برای رسیدن به چنین نظامی باید دشواریهای فراوانی را پشت سر بگذارند که نمونه آن انقلاب اسلامی ایران بود، از این رو انقلابیون کشورهای عربی نیز می توانند از تجربیات انقلاب ایران بهره بگیرند.
 
حمید انصاری چند علت را برای پیدایش موج بیداری اسلامی و خیزش بزرگ اسلامی در منطقه برشمرد که از آن جمله قیام ملتها علیه ظلم و استبداد حکومتهای فاسد و نفی سلطله بیگانگان بر سرزمینهای اسلامی است.

به گفته وی برخی دولتهای اسلامی بدلیل وابستگی به قدرتهای بیگانه دست آنان را در حکومت بر مسلمانان باز گذاشته اند و این مسئله خشم ملتها را برانگیخته است.
 
وی با تاکید بر رهنمود قرآن در دوری ملتها از تفرقه و قاطعیت برای مبارزه با رژیمهای مستبد، وحدت کلمه حول شعارهای اسلامی را رمز پیروزی آنها دانسته و اظهار داشت: ملتهای مسلمان باید با اتحاد بر دشمنان غالب شوند زیرا اتحاد رمز پیروزی در مواجهه با دشمنان دین است.
 
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) نقش روشنفکران را در جنبشهای اسلامی مهم ارزیابی کرده و یادآور شد: از دیدگاه امام خمینی (ره) نقش و رسالت روشنفکران بسیار فراتر از نقش توده های مردم بوده و هدایت این موج بیداری اسلامی به عهده آنان است.
 
انصاری پیروزیهای ملتهای مسلمان در جنبشهای اخیر جهان اسلام را ستوده و در عین حال هشدار داد: مسلمانان نباید با این پیروزیها دچار غرور شوند. حضرت امام در پیروزی هایی که بدست می آمد همواره ملت را از غرور بر حذر داشته و می گفتند که غرور آفت هر کاری است.
 
وی افزود: با وجود این پیروزیها همچنان جهان اسلام دست به گریبان مشکلات و شاهد رنجهای بسیاری است که در راس آن ادامه اشغال قدس شریف در چنگال رژیم صهیونیستی و اشغال سرزمینهای اسلامی توسط نظامیان آمریکایی است و پیروزی نهایی بر این مشکلات همفکری مسلمانان، توجه به حقوق مردم در تعیین سرنوشتشان و حفظ وحدت کلمه است.
کد خبر 1326752

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =