سلام خورشید به شبهای روستا/ برقدار شدن خانه هایی در دل کوه

خرم آباد - خبرگزاری مهر: برق رسانی به روستاهای صعب العبور استان لرستان با استفاده از انرژی خورشیدی در جایی که خبری از امکاناتی مانند راه دسترسی مناسب هم حتی نیست دستاوردی است که با تلاش مهندسان شرکت برق لرستان محقق شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، برق رسانی به روستاهایی که در دل کوهها و صخره های صعب العبور زاگرس ایجاد شده اند کاری است که امروز به همت متخصصان این حوزه در تعدادی از روستاهای صعب العبور شهرستان الیگودرز انجام شده است و هم اکنون لرستان به عنوان یکی از استانها نمونه در این زمینه محسوب می شود.

انرژی خورشید یکی از منابع تامین انرژی رایگان، پاک و عاری از اثرات مخرب زیست محیطی است که از دیرباز به روش‌های گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

بحران انرژی در سال‌های اخیر، کشورهای جهان را بر آن داشته که با مسائل مربوط به انرژی، برخوردی متفاوت داشته باشند که در این میان جایگزینی انرژی‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر و از جمله انرژی خورشیدی به منظور کاهش و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کنترل عرضه و تقاضای انرژی و کاهش انتشار گازهای آلاینده با استقبال فراوانی روبرو شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد از برق رسانی به چهار روستا از طریق انرژی های خورشیدی خبر داد و اظهار داشت: از 21 روستای برقدار شده از طریق انرژی های نو در سطح کشور سهم لرستان چهار روستا بوده است.

محمد بحرینی تصریح کرد: با توجه به اینکه برق رسانی به این روستاها به دلیل صعب العبور بودن از طریق شبکه های هوایی و زمینی امکان پذیر نبوده با اجرای انرژی خورشیدی این امر میسر شده است.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح چهار روستا در دورافتاده ترین نواحی استان برقدار شده اند، یادآور شد: این در حالیست که برقرسانی به 8 روستای دیگر از طریق انرژی های نو در دست اقدام است که به زودی به پایان می رسد.

مشاور مدیرعامل شرکت توانیر و مجری طرح های روستایی این شرکت نیز در بازدید از طرح های اجرا شده انرژی خورشیدی در روستاهای لرستان، اظهار داشت: در سطح کشور روستاهای معدودی وجود دارد که امکان احداث شبکه، نصب ترانسفورماتور و برقرار شدن آنها از طریق شبکه های زمینی به دلیل صعب العبور بودن و عدم وجود جاده ممکن نیست.

مصلحتی با بیان اینکه استان لرستان در زمره اولین استانهایی است که موفق شده از انرژی های نو در روستاها استفاده کند، یادآور شد: در حال حاضر چهار روستای دورافتاده و صعب العبور این استان با دارا بودن 40 خانوار جمعیت به وسیله انرژی ها نو برقدار شده اند.

وی یادآور شد: این در حالیست که هشت روستای دیگر در آینده ای نزدیک در استان لرستان از طریق انرژی های نو برقدار خواهند شد.

مشاور مدیرعامل شرکت توانیر و مجری طرح های روستایی این شرکت ادامه داد: جای تقدیر و تشکر دارد که مدیریت و پرسنل شرکت برق استان لرستان با تحمل سختی های فراوان که فقط از طریق هلی برد امکان پذیر بوده این روستاها را برقدار و کلبه هایی دورافتاده در اقصی نقاط این استان کوهستانی را از نعمت برق بهره مند کرده اند.

مصلحتی همچنین به مزایای استفاده از این طرح اشاره کرد و یادآور شد: از ویژگی های منحصر به فرد این طرحها می توان به مستمر بودن برق این مناطق، نداشتن اتفاقات و تعمیرات، نداشتن خاموشی، حذف هزینه های ایاب و ذهاب و در نتیجه کاهش هزینه های شرکت، کاهش مصرف برق در شبکه های سراسری، استفاده از انرژی رایگان، پاک بودن انرژی و عاری از اثرات مخرب زیست محیطی اشاره کرد.

یک فعال زیست محیطی نیز با اشاره به مزایای استفاده از انرژیهای خورشیدی به خبرنگار مهر گفت: انرژی خورشیدی یکی از پاکترین انرژی های موجود است که کوچکترین خطری برای محیط زیست نداشته و در سالهای اخیر استفاده از آن در تمام کشورهای جهان رو به افزایش نهاده است.

محسن تیزهوش معتقد است که انرژی در سالهای اخیر به بحرانی بزرگ برای تمام کشورهای جهان مبدل شده و بدین ترتیب آنها را مجبور کرده برای استفاده از یک انرژی پاک و سالم کمی خرج کنند.

وی با تاکید بر اینکه انرژی خورشیدی جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت های فسیلی است، یادآور شد: صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کنترل عرضه و تقاضای انرژی و کاهش انتشار گازهای آلاینده از مهمترین دلایل انتخاب خورشید برای دریافت یک انرژی رایگان و دائمی است.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه ایران کشوری است که در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی واقع شده است، ادامه داد: به همین دلیل ایران اسلامی به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار گرفته است.

تیزهوش با یادآوری اینکه در ایران به طور متوسط سالیانه بیش از ۲۸۰ روزآفتابی گزارش شده است که این رقم بسیار قابل توجه است، گفت: میزان تابش خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است که البته بالاتر از میزان متوسط جهانی است.

وی تصریح کرد: با این اوصاف استفاده از انرژی خورشیدی در اکثر نقاط ایران می تواند کلید حل مشکلات بسیاری باشد.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه در اکثر روستاهای ایران مشکل برق رسانی هنوز هم از جدی ترین دغدغه هاست، گفت: در این میان برخی از مناطق ایران به این سمت پیش رفته اند و به موفقیت های خوبی نیز دست یافته اند به طوریکه چهار روستای استان برق مورد نیاز خود را از خورشید تامین کرده اند.

تیزهوش به دیگر مزایای استفاده از انرژی های نو اشاره کرد و گفت: هر چقدر اعتماد جوامع محلی نسبت به حفظ داشته های طبیعی و پرهیز از آلودگی های پیرامونی بیشتر شود، بر پایداریهای سرزمین افزوده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه روستاهای لرستان در حقیقت الگویی مناسب برای سایر روستاهای ایران هستند، عنوان کرد: به غیر از روستاها می شود از انرژی خورشیدی در اکثر مناطق حفاظت شده برای سهولت در کار محیط بانان نیز استفاده کرد، کاری که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در استان لرستان نیز انجام شده است.

این کارشناس محیط زیست معتقد است که تاکنون در این زمینه ضعیف عمل شده و یادآور شد: با این اوصاف بهتر است با رویکردی خردمندانه برای تامین بخشی از انرژی مورد استفاده در کشور کمی هم به این راه بی خطر و مطمئن بها دهیم.

کد خبر 1327806

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =