حسين فرخي گفت: هنرمند با استفاده از پژوهش و بكارگيري تخيل و خلاقيت هنري مي تواند يك شاهكار بوجود آورد. كار بدون تحقيق و پژوهش درحد شعار بوده و كار صورت گرفته نيز جنبه شعاري پيدا مي كند.

به گزارش خبرگزاري مهر حسين فرخي در حاشيه همايش "تئاتر پژوهشي" گفت: هنر به نوعي بازتاب فرهنگ دفاع مقدس است. جنگ تحميلي با گذشت زمان دچار تغيير و تحولاتي شده و يكي از تغييرات فاصله گرفتن نسل جديد با فرهنگ دفاع مقدس مي باشد. يكي راههاي زنده نگاه داشتن فرهنگ دفاع مقدس درميان نسل امروز هنر تئاتر است.

وي افزود: از طريق تئاتر مي توان به زواياي پنهان جنگ تحميلي دست يابيم، ثبت لحظات جنگ و به روي صحنه بردن آن از طريق هنرهاي نمايشي يكي از راههاي مانگار جنگ تحميلي ايران و عراق است. دفاع مقدس از طريق هنرهايي چون سينما، تئاتر، ادبيات و نمايشنامه نويسي ماندگاري را تثبيت مي كند.

فرخي با عنوان اين سوال كه نگاه هنرمند به پديده دفاع مقدس در شرايط كنوني چگونه است؟ بيان داشت: تئاتر دفاع مقدس در يك دوران از اعتبار بيشتري برخوردار بود، اما با گذشت زمان جنس هنرمندان عوض شد و بسياري از زواياي پنهان تئاتر نيز دست نخورده باقي ماند.

اين كارگردان سپس به ايجاد مراكز تحقيقاتي و پژوهشي اشاره كرد و اظهار داشت: ايجاد مراكز پژوهشي و تحقيقاتي يكي از مهمترين زيربناي حركت فرهنگي در كشور محسوب مي شود. اگر بخواهيم درهرعرصه اي با موفقيت كامل حركت كنيم بايد پژوهش را در كار خود داشته باشيم و طبيعي است ، درعرصه تئاتر دفاع مقدس نيز تحقيق و پژوهش از ابزار كاري مهم به شمار مي آيد.

وي ادامه داد: پژوهش مي تواند يك خمير مايه را دراختيارهنرمندان قرار دهد و هنرمند با استفاده از پژوهش و بكارگيري تخيل و خلاقيت هنري يك شاهكار بوجود آورد . كار بدون تحقيق و پژوهش در حد شعاراست و كارصورت گرفته نيز جنبه شعاري پيدا مي كند.

وي با عنوان اين مطلب كه تاكنون درباره تئاتر دفاع مقدس صحبت هاي زيادي شده اما درعمل بازخوردي نداشت، اظهار داشت: تئاتر دفاع مقدس بايد ازحالت جشنواره اي و مناسبتي بيرون آيد و به اين ترتيب آثاري با نگاه جديد خلق مي شوند.

 

کد خبر 133163

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =