10 سال پيش، مديران سينمايي كه 10 سال در راس قدرت سينمايي قرار داشتند، وقتي احساس كردند در حال كنار گذاشته شدن هستند،اقدام به برپايي خانه سينما كردند تا همچنان در راس قدرت بمانند.

جواد شمقدري، تهيه كننده و كارگردان سينما در گفت و گو با خبرنگار سينمايي " مهر"، در پاسخ به اينكه خانه سينما در دوره جديد فعاليت به چه سمت وسويي بايد تمايل پيدا كند و چه عواملي موجب اتفاقات اخير درخانه سينما شده است، گفت:  به عقيده من در حال حاضر شرايطي ايجاد شده است كه تمامي اجزاء سينما دچارمشكل شده اند. يعني نه تنها از نظر برنامه ريزي كه از نظر توليد هم سينما با مشكل سوژه يابي، مضمون و ساختار مواجه است. بخشهاي نظارتي و حمايتي سينما هم  دچارمشكل هستند. اصولا" چرخه اكران و توليد در دست عده اي خاص قرار گرفته است و اين موضوع هم در بخش هاي صنفي و هم غير صنفي سينما وجود دارد.
وي در ادامه خاطر نشان كرد:  خانه سينما درعمل به خاطراعمال نظرات و مقاصد صنفي به وجود آمد، اما بسياري از فعاليت هايش غير صنفي بود. البته ما اميدواريم با حضور آقاي حيدريان در پست معاونت سينمايي وزارت ارشاد هم در زمينه اكران و توليد شرايط بهتري حاكم شود و هم خانه سينما از جايگاه بهتري برخوردار گردد. چون در حال حاضر سينماي كشور نيازمند مشاركت عمومي از سوي تمامي فيلمسازان كشور است، به خصوص بايد به افرادي كه از گردونه خارج شده اند توجه بيشتري شود. اگر قرار باشد تغييرات خانه سينما هيچ نمودي نداشته باشد و شرايط همانند گذشته به پيش برود باز هم در سينما حادثه و بحران رخ مي دهد. اكنون بايد خانه سينما در موقعيتي قرار بگيرد كه آب رفته به جو را باز گرداند كه البته شواهد امر بيانگر چنين تحول مثبتي نيست.
شمقدري درباره دلايل خود از عدم خوشبيني نسبت به اتفاقات آينده اظهار داشت:  جايي مانند بنياد سينمايي فارابي كه از قدرت اجرايي و بودجه بالايي برخوردار است، وقتي درعمل وظايف حمايتي و نظارتي خود را به درستي انجام نمي دهد، يا وقتي شوراي نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي نسبت به اوضاع بي توجه است، نمي توان از بخش خصوصي و صنفي سينما كه خانه سينما نماد اصلي آن به شمار مي رود، انتظار ايجاد تحول و تغييرات بنيادي داشت.
اين سينماگر درباره اينكه مشكلات به وجود آمده درخانه سينما، به كدام جنبه عملكرد، اهداف يا ماهيت اين تشكل برمي گردد، توضيح داد: اساس تشكيل خانه سينما با عدم حسن نيت مواجه بوده است. به اين دليل كه درحدود سال 72 -73 عده اي از مديران سينمايي كه 10 سال در راس قدرت سينمايي قرار داشتند، وقتي احساس كردند در حال كنار گذاشته شدن قرار دارند، اقدام به برپايي خانه سينما كردند تا همچنان در راس قدرت سينمايي كشور باشند. به اين ترتيب مي بينم كه نيت از تاسيس اين خانه چندان هم خيرخواهانه نبوده است. به عقيده من در حال حاضر بايد عملكرد ساير هيات مديره هاي خانه سينما مورد نقد قرار بگيرد و ماهيت آن دوباره تعريف شود تا چارچوب هاي فعاليت خانه سينما به خوبي تبيين گردد.
شمقدري با گلايه نسبت به بي تفاوتي متوليان سينمايي كشور نسبت به شرايط موجود گفت: با توجه به روند كنوني اموري كه در زمينه توليد و اكران فيلم وجود دارد، شواهد چندان خوشبين كننده نيست.

وي گفت: خود من در حال حاضر 6 ماه است كه از صدور مجوز ساخت فيلمم مي گذرد، اما هنوز موفق به ساخت اين فيلم نشده ام. اگر به راستي من را فيلمساز نمي دانند، چرا برايم مجوز ساخت صادر مي كنند. من تا كنون چندين باراز فارابي و شخص آقاي حيدريان درخواست كرده ام، اقدامي براي كمك به ساخت فيلم اخيرم انجام دهند، اما هنوزهيچ جوابي به من داده نشده است و آنها از اينكه من ديگر پشت دراتاق شان نيستم، بسيارخوشحالند. با چنين شرايطي من پيش بيني مثبتي از تغييرو تحول در خانه سينما ندارم.

کد خبر 134065

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =