روزنامه الوطن به نقل از منابع آگاه خود از تصميم سوريه براي خارج كردن نظاميان خود از خاك لبنان در خلال نيمه اول سال آينده ميلادي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه الوطن ، هنگامي كه چند روز پيش از ويليام برنز معاون وزير امور خارجه آمريكا درباره مضمون اظهارات تري رود لارسن هماهنگ كننده سازمان ملل در روند صلح خاورميانه كه گفته بود بشار اسد آماده مذاكره بدون قيد و شرط با اسرائيل است، سوال شد، برنز گفت:  سوريه بايد ليستي از مطالبات را انجام دهد اگر واقعا مي خواهد جهان را متقاعد كند كه در تلاش خود براي صلح جدي است.

برنز ليست اقداماتي را كه سوريه بايد انجام دهد، يادآوري نكرد اما به نظر مي رسد همان درخواست هاي معروف است كه شامل قطع ارتباط با حزب الله و عقب نشيني از لبنان و تامين امنيت مرزهاي سوريه و عراق و پايان آنچه آمريكايي ها حمايت سوريه از سازمان هاي افراطي فلسطيني توصيف كرده اند، است .

اما دمشق عملا صرف نظر از واكنش هاي محتاطانه واشنگتن حمله چند بعدي را براي اثبات جديت خود براي صلح آغاز كرده است و اين در صورتي است كه اسرائيل هم به نوبه خود آماده عقب نشيني از جولان و مناطق فلسطين اشغالي باشد .

منابع آگاه در واشنگتن اعلام كردند كه فاروق الشرع وزير امور خارجه سوريه به همتاي آمريكايي خود در حاشيه نشست شرم الشيخ كه اخيرا براي بررسي عراق در مصر برگزار شد، گفت: سوريه تصميم گرفته است نظاميان خود را در خلال نيمه اول سال آينده ميلادي از لبنان خارج كند و تنها چهار ايستگاه رادار را در منطقه بقاع بر اساس معاهده مشترك ميان دو كشور باقي گذارد.

از شرع نقل شده است كه به پاول اعلام كرده است : احتمال دارد كه سوريه حدود 5 هزار نيروي خود را در لبنان باقي گذارد كه تنها ماموريت آنها حمايت از ايستگاه هاي رادار بر فراز چهار قله كوه در شرق و شمال و مركز لبنان است .

منابعي در واشنگتن اعلام كردند كه بشار اسد اظهارات مشابهي را در ديدار با لارسن بر زبان رانده بود، تا جائي كه گفته بود  جامعه بين الملل بايد فورا پس از پايان خروج نيروهاي سوريه كه تعدادشان 15 هزار تن است بر اسرائيل براي وادار كردن آن به خارج كردن نظاميانش از بلندي هاي جولان فشار وارد كند.

منابع مذكور معتقدند ارزش اساسي تحرك سوريه يك ارزش تبليغاتي و رواني علاوه بر گرفتن ابتكار عمل از اسرائيل به شيوه ديپلماتيك است و اين مساله كه سوريه نقش فعال و سازنده اي در نظر مسئولان آمريكايي دارد درخلال دوران بعد از عرفات و تضمين انتقال مسالمت آميز قدرت به جانشين وي تقويت مي شود.

 شايان ذكر است آمريكا چندي است فشارهاي فراواني را بر سوريه براي عقب نشيني نيروهايش از لبنان اعمال مي كند و در اين راستا ازحربه شوراي امنيت هم براي پيشبرد مقاصد و اهداف خاص خود در لبنان سوء استفاده كرد و قطعنامه اي را عليه سوريه و لبنان با اهرم فشار خود به تصويب رساند كه بر اساس آن از سوريه خواسته شده است كه نيروهايش را از لبنان خارج كند كه اين قطعنامه با واكنش شديد مقامات لبنان روبرو شد و آن را دخالت آشكار در امور داخلي كشورشان تلقي كردد .

لبنان تاكيد كرده است مساله حضور نيروهاي سوري بر اساس توافقنامه طائف عربستان صورت گرفته است و سوريه هرگز در امور داخلي لبنان دخالت نمي كند.

در چرخه فشارهاي آمريكا عليه سوريه نبايد از نقش پنهاني رژيم صهيونيستي غافل شد اين رژيم كه همزمان در جنگ رواني و تبليغاتي عليه فعاليت هاي هسته اي صلح آميز ايران نيز فعاليت مي كند بامتهم كردن سوريه به آنچه حمايت از تروريسم ناميده است، تلاش مي كند عرصه را بر سران سوريه تنگ تر كند و با توجه به اشغال بلندي هاي استراتژيك جولان سوريه از پس دادن اين منطقه مهم به دمشق همچنان سرباز زند .

کد خبر 134091

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =