هيئت علمي پنتاگون كه به عنوان يك كميته مشورتي براي وزارت دفاع آمريكا كار مي كند اين هفته با انتشار گزارشي اعلام كرد تلاشهاي آمريكا براي فراهم آوردن دموكراسي به جهان اسلام از سوي آنها به عنوان"رياكاري خودپرستانه" تلقي مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه زمان چاپ تركيه،اين هيئت با انتشار گزارش مذكور اعلام مي كند آمريكا بايد ارتباطات وسياست فعلي خود و همچنين به ارمغان آوردن دموكراسي به كشورهاي اسلامي را كه امري رياكارانه تلقي مي شود عوض كند.

همچنين در اين گزارش كه از سوي متخصصين غيرنظامي پنتاگون تهيه شده، آمده است تغيير تحول در روابط بين آمريكا با كشورهاي اسلامي هيچ تاثيري بر وضعيت فعلي نخواهد داشت.

همچنين اين گزارش به شدت از سياستهاي آمريكا انتقاد مي كند و مي نويسد در سطح وسيعي باور عمومي بر اين است تهاجم نظامي آمريكا به كشورهاي اسلامي كه تحت پوشش و به بهانه جنگ عليه تروريسم صورت مي گيرد براي گسترش و توسعه ارزشهاي غربي در آن كشورها است.

همچنين گروه اخير در اين گزارش  102 صفحه اي عنوان مي كند كه گسترش احساسات ضد آمريكائي در سالهاي اخير به خاطر جنگ عراق و افغانستان مي باشد و كشورهاي اسلامي اين جنگ را براي تامين منافع آمريكا مي دانند.

پايان اين گزارش اشاره دارد كه اين هشدارها اشاره به سياستهاي سختگيرانه آمريكا بعد از حملات 11 سپتامبربويژه عليه مسلمانان دارد.

 

اين در حالي است كه چندي پيش مارك.اي.گابريل استاد پيشين دانشگاه الازهر در كتابي كه اخيراً به زبان انگليسي نگاشته و " اسلام و تروريسم" نام دارد غربيان را از بابت تلقي نادرستي كه نسبت به اسلام دارند مورد انتقاد قرار داده است.

 گابريل قصد  دارد با ارئه تصوير درستي از قرآن و تلقي اي كه اين كتاب مقدس نسبت به جنگ و خشونت دارد غربيان ر ا با اصول و آيينهاي اصلي اسلام آشنا كند. اومعتقد است اسلام مانند مسيحيت دين صلح است و پاره اي از مسلمانان كه در جهان جديد به خشونت طلبي  شهر شده اند تلقي كاملاً نادرستي از مضامين قرآن دارند.

گابريل در سرتاسر كتاب، غربيان را از بابت تصويرهاي بس معوج و ناقصي كه از اسلام دارند نكوهش مي كند و آنها را به مطالعه و تأمل در باب اين دين آسماني فرامي خواند.

کد خبر 134107

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =