در حالي كه چند حزب وابسته به اقليت عراق خواستار به تعويق افتادن انتخابات اين كشور تا شش ماه ديگر شده اند،‌هيات عالي نظارت انتخابات با رد اين درخواست به تعويق انداختن زمان انتخابات را خارج از حوزه اختيارات وصلاحيت خود عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، عبدالحسين هنداوي امروز شنبه گفت : به تعويق انداختن انتخابات دركشور در توان و اختيار وي نيست .

هنداوي به اين خبرگزاري گفت : از نقطه نظر قانوني اجازه بدهيد ما به صراحت اعلام كنيم كه ما صلاحيت واختيار به تعويق انداختن انتخابات را نداريم .

به گفته وي هيات عالي اجرايي انتخابات كه سازمان ملل تشكيل داده است يك هيات فني است نه قانونگذاري لذا به تعويق انداختن زمان انتخابات در رديف اختيارات اين كميته نيست.

شايان ذكراست چندين حزب و گروه  سياسي سني مذهب (اقليت ) از جمله حزب دمكرات و اتحاديه ميهني كردستان و حزب عدنان پاچه چي هم پيمان آمريكا روز گذشته خواستار به تعويق افتادن انتخابات تا شش ماه ديگر به بهانه آنچه نابساماني امنيتي در برخي نقاط عراق خواندند، شدند.

رئيس هيات عالي مستقل انتخابات عراق گفت : هيچ درخواست رسمي براي به تعويق انداختن انتخابات دريافت نكرده است و درخواستي كه پاچه چي با امضاي 15 حزب مطرح كرده است احتمالا به زودي تسليم وي شود.

به گزارش مهر، هنداوي گفت : به تعويق انداختن انتخابات بايد از سوي كميته عالي انتخابات، دولت موقت وسازمان ملل متحد و پارلمان موقت عراق بررسي شود.وي افزود: ما نياز داريم با همه طرف هاي ذيربط و مراجع ديني و كارشناسان بين الملل هماهنگي لازم را انجام دهيم .

انتظار مي رود پاچه چي تاساعاتي ديگر در منزل خود در بغداد يك كنفرانس مطبوعاتي برگزار كند وي يك سني مذهب ميانه رو با نفوذ در عراق است .

به نوشته رويتر‍‍ز، در حالي كه اين چند حزب وابسته به اقليت حمله آمريكايي ها به شهر فلوجه و اعمال خشونت آميز در برخي مناطق سني نشين را از دلايل خود براي به ضرورت به تعويق افتادن انتخابات اعلام كرده اند اما رهبران شيعه كه 60 درصد جمعيت عراق را تشكيل مي دهند بر ضرورت برگزاري آن در موعد مقرر(11بهمن) تاكيد كرده اند .

شيعيان معتقدند چندين دهه درمعرض ظلم و استبداد حكومت صدام قرار داشتند و انتخابات توان واختيارات سياسي روزافزون آنها را كه از هنگام سرنگوني صدام از آن برخوردارشده اند،‌تقويت خواهد كرد.

کد خبر 134109

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =