عدم اختلاط کلاس دانشگاهها از نظر دانشجویان؛ از موج وبلاگی تا امضای طومار

خبرگزاری مهر- گروه حوزه و دانشگاه: یک روز پس از تاکید وزیر علوم برای ایجاد کلاسهای تک جنسیتی و اجرای طرح عدم اختلاط در دانشگاهها، رئیس جمهور نسبت به اجرای سطحی آن هشدار داد و خواستار توقف آن شد اما برخی دانشجویان هم نظرات دیگری در این باره دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای اخیر پس از اعلام برخی از دانشگاهها مبنی بر امکان جداسازی دختران و پسران در برخی از کلاسها، موج حمایت گروهی از دانشجویان از این تصمیم در فضای مجازی به راه افتاد.

این دانشجویان با ایجاد وبلاگ ها و موج جمع آوری امضا در فضای مجازی اینترنت، حمایت خود را از تفکیک جنسیتی کلاسها در سطح دانشگاهها اعلام کردند.

در همین زمینه طوماری از سوی گروهی از دانشجویان تهیه شد و در حاشیه یکی از همایشها در سطح دانشگاه تهران چندصد دانشجو آن را امضا کردند. در این طومار آمده بود :"ما دانشجویان دانشگاههای کشور ضمن ابراز تاسف از فضای غیراسلامی دانشگاهها که نه تنها محیط نامناسب فرهنگی را همراه داشته که از جنبه علمی هم هجمه های جبران ناپذیری به پیکره دانشگاه وارد کرده است، بدینوسیله حمایت قاطع خود را از اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها اعلام می داریم."

اما جداسازی کلاسهایی که با جمعیت زیاد امکان تفکیک جنسیتی در آنها وجود دارد با برداشت های غلطی نیز همراه شده است و این در حالی است که به گفته وزیر علوم و معاون فرهنگی وی، قرار نیست بین دانشجویان دختر و پسر دیوار کشیده شود.

پس از ایجاد موج های وبلاگی برای حمایت ازتفکیک جنسیتی کلاسهای دانشگاهها، دانشجویان نیز نظرات مختلفی در این زمینه ارائه داده اند. البته بیشتر دانشجویان ضمن تاکید بر شرع مقدس اسلام و پیشگیری از اختلاط با نامحرمان، بر لزوم اجرای درست و کارشناسانه این طرح تاکید کردند.

در یکی از وبلاگها حدود 500 دانشجو با نام و نام خانوادگی، نام دانشگاه و مقطع تحصیلی خود از این طرح حمایت کردند.

از میان این دانشجویان بیش از 80 دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل می کردند. 20 نفر از این دانشجویان در مقطع دکتری و بیش از 40 نفر هم در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

برخی از این دانشجویان در نظراتی که در فضای مجازی منتشر کرده اند، بر این باور هستند که به دلیل جدا بودن محیط دبیرستانها پس از ورود به دانشگاه محیط مختلط بر روی برخی افراد تاثیر گذاشته و موجب کاهش اعتماد به نفس آنان می شود و این رو بهتر است در برخی کلاسها که جمعیت قابل توجهی از یک جنسیت وجود دارد، تفکیک کلاس صورت گیرد.

در مقابل برخی دیگر از دانشجویان تفکیک کلاس ها را راه حل قطعی برای اصلاح شرایط فرهنگی دانشگاهها نمی دانند و معتقد هستند که شرایط فرهنگی تربیت یک نسل به تنهایی با عاملی به عنوان کلاسهای تفکیک شده محقق نمی شود. غفلت از چالشهای فرهنگی از نظر دانشجویان یکی از مهمترین عوامل در پدیده های غیرفرهنگی در سطح دانشگاهها است که نیازمند نگاه درست مسئولان به این موضوع است.

کد خبر 1352719

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =