استان زنجان در بخش پایه اعتبارات از استانهای ضعیف کشور است

زنجان - خبرگزاری مهر: مدیرکل بودجه استانداری استان زنجان گفت: استان زنجان در بخش پایه اعتبارات از استانهای ضعیف کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید عسگری ظهر چهارشنبه در اولین جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان زنجان افزود: شهرستان‌های استان نیز همانند مرکز استان در بخش اعتبارات پایه مناسبی ندارند که برای ارتقاء شاخص‌های مختلف باید همه اقدامات لازم انجام شود تا ارتقاء شاخص‌های ورزشی، آموزشی، کتاب و کتابخانه و دیگر موارد به شکل مناسبی صورت گیرد.

وی ادامه داد: عقب ماندگی در کار را با شعار و عمل و فکر کارشناسی انجام دهیم و در بحث بودجه و لایحه ارسالی دولت به مجلس درایت لازم را داشته باشیم.

عسگری گفت: مدیران دستگاههای اجرایی فرهنگی و غیرفرهنگی باید توزیع عادلانه اعتبارات را در دستور کار قرار  داده و این روند را مدیریت کنند.

مدیرکل بودجه استانداری استان زنجان گفت: زنجان اولین استان است که ارتقای بودجه را به خود اختصاص داده و 38 درصد در قانون اعتبارات افزایش پیدا کرده است لذا آن رتبه فرصتی برای استان است که از محدودیتهایی که به وجود آمده بود و الزاماتی که در قانون وجود داشت نهایت استفاده مفید را ببرد.

عسگری تاکید کرد: 80 درصد عمران روستایی جزو الزامات بود که به طور سرانه مورد توجه بود و 3 درصد عمران شهری و پروژه هایی که توسط استاندار مصوب می شد در شهرستانها بود که جزو پروژه های جاری دستگاهی بود .

وی افزود: دایره مدیریت باید برای تحت الشعاع قرار گرفتن نیازها مدبرانه باشد و بودجه و اعتباری که در یک چارچوب مشخص و عقلانی لحاظ می شود لذا توزیع اعتبارات در قبل وجود داشته است و شاخص هایی پذیرفته شده است در سطح ملی امکانات و نیازهای ما تطبیق ندارد و باید از فرصت ها استفاده کنیم

مدیرکل بودجه استانداری زنجان در ادامه گفت: باید به دنبال توزیع عادلانه اعتبارات با شاخص های فنی باشیم و براساس آن فرمول به آن شاخص ها عمل کنیم لذا در سرانه ورزشی و آموزشی و کتاب و کتابخوانی به دنبال افزایش این سرانه باشیم .

عسگری افزود: در بخش رشد اعتبارات نسبت به سال گذشته 426 افزایش رشد داشته است و از ظرفیت و نمایندگان استفاده کنیم که شهرستان زنجان در حوزه عمران شهری 20 میلیارد تومان و دو میلیارد و 500 میلیون تومان در سطح ملی اعتبارات داریم که در سطح شهرستان اجرایی می شود که 58 درصد رشد پیدا می کند

وی یادآور شد: در سنوات گذشته ما از بحث عمران شهری غافل بودیم و در عمران شهری اعتباراتی که تعیین شده بود در بعضی فصول تعدیل و افزایش را داشتیم که در عمران شهری 17.75 ، حمل و نقل 13.31 ، آب 14.65 ، تربیت بدنی14.86 ، فرهنگ و هنر8.77 و آموزش9.96 سهم اعتبارات بوده که برای شهرستان زنجان لحاظ شده بود.

مدیرکل بودجه استانداری زنجان گفت: 125 میلیارد تومان در قالب 5 سال در بخش ارتقای شاخص های فرهنگی از دولت به استان اختصاص پیدا کرد و در قانون بودجه یک ساختار جدید در مجلس و دولت برای حوزه های علمیه و شورای عالی فرهنگی 20 درصد شاخص و خدمات حوزه علمیه 2.5 ، حوزه علمیه تبلیغات اسلامی یک درصد و مساجد روستایی 10 درصد و مصلا 5 درصد و کانون فرهنگی بسیج هم 10 درصد، 18 درصد ارشاد، کتابخانه روستایی دو درصد و 14 درصد خانه عالم روستایی درصد لحاظ شده است.

وی گفت: دستگاههای فرهنگی و زیربنایی در فاز کارهای توزیع اعتبارات مدیریت و زمان را مد نظر داشته و زنجان را به جایگاه خوبی ارتقاء دهند و در جذب اعتبارات جدی بوده و عقب ماندگی را جبران کنند.

مدیر کل بودجه استانداری استان زنجان ادامه داد: مدیران هیچ تعهدی را مازداد بر توان خود انجام ندهند و در اعتبارات هزینه ای که 25 درصد افزایش داشته برای استان زنجان لذا کار در دستگاه و سقف اعتبارات افزایش پیدا کرده و باید کار مدیران هم افزایش پیدا کند.

عسگری گفت: آسیب شناسی دستگاهها در دستور کار باشد و در سالجاری در قانون برنامه پنجم توسعه فرهنگی ایران که به عنوان سند بالادستی است باید توزیع عادلانه اعتبارات در چارچوب قرار گیرد و اولین سال است که باید لحاظ کنیم باید جایگاه آموزش تقویت شود و اعتبارات افزایش پیدا کند.

کد خبر 1352905

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =