کردستان دارای کمترین شاخص بیمه در کشور/ خسارتهای ناشی از تصادف در صدر

سنندج - خبرگزاری مهر: در حالیکه میانگین ضریب نفوذ بیمه در کشور حدود 1.39 درصد اعلام شده که این میزان در استان کردستان 86 صدم درصد است و به همین دلیل جایگاه استان در زمینه شاخص و ضریب نفوذ در مقایسه با سایر نقاط کشور پائین تر است.

به گزارش خبرنگار مهر، ضریب نفوذ بیمه همواره به عنوان یکی از شاخصهای توسعه به شمار می رود و به همین دلیل در حوزه های اقتصادی و تعیین رشد هر جامعه ای به این مهم توجهی ویژه صورت می گیرد و طی چند سال اخیر و با خصوصی سازی شرکتهای دولتی بیمه اقدامات و برنامه های مختلف در جهت افزایش ضریب نفوذ و استفاده مردم از این امکان در سراسر کشور آغاز شده است.

هر چند که خصوصی سازی شرکتهای بیمه و ایجاد فضای رقابتی در راستای توسعه و ارتقاء این بخش می تواند امری موثر و مفید در جهت افزایش ضریب نفوذ و ارائه خدمات بهتری در این حوزه باشد اما به نظر می رسد که مردم استان کردستان بی تفاوت نسبت به این موضوع توجه چندانی به استفاده از صنعت بیمه نداشته و به همین دلیل کردستان در زمره استانهای آخر کشور در میزان ضریب نفوذ بیمه به شمار می رود.
 
بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی بیمه جمهوری اسلامی ایران میانگین ضریب نفوذ بیمه در کشور 1.39 است اما این میزان در کردستان حتی به یک درصد هم نرسیده و حدود 86 صدم درصد است که مقایسه این آمار نشان از عدم اقبال مردم استان از بیمه را نشان می دهد.
 
تولید حق بیمه در کردستان 59 صدم درصد است
 
هر چند که آمارهای اعلام شده از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان از افزایش تولید حق بیمه در استان کردستان در سال 89 نسبت به سال 88 حکایت دارد ولی هم اکنون سهم این استان در تولید حق بیمه 59 صدم درصد است و تاکنون این رقم نیز به یک درصد نرسیده است این در حالی است که سهم خسارت های پرداختی در این بخش حدود 49 صدم درصد برآورد شده است.
 
مدیر شرکت بیمه ایران در استان کردستان به خبرنگار مهر گفت: میانگین رشد بیمه در حال حاضر در سطح کشور حدود 20 درصد اعلام شده است که البته این میزان نیز در استان کردستان وجود دارد ولی متاسفانه رقم بیمه نامه ها در مقایسه با سایر نقاط کشور اندک و ناچیز است.
 
علیمراد مرادی بیان کرد: کل حق بیمه های دریافتی در استان کردستان به اندازه حق بیمه یک شرکت بزرگ در استانهای مرکزی کشور نخواهد بود و به همین دلیل انتظار می رود که شرکت های دولتی و خصوصی فعال در استان و همچنین بانک ها امورات بیمه ای خود را در کردستان انجام دهند.
 
شرکتهای بزرگ تولیدی و صنعتی کردستان امورات بیمه ای خود را در تهران انجام می دهند
 
وی افزود: در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق شرکت های تولیدی و صنعتی در استان کردستان و تقریبا اکثر بانکها امورات بیمه خود را در تهران انجام می دهند که این اقدام باعث تضعیف شرکت های فعال بیمه در استان شده و در نتیجه میزان ضریب نفوذ بیمه را در کردستان در کمترین میزان قرار داده است.
 
مدیر شرکت بیمه ایران در استان کردستان یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات اصلی شرکت های بیمه میزان خسارت های بالایی است که باید پرداخت کنند و متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق این خسارت ها مربوط به حوادث رانندگی و تصادف های بین جاده ای است که کردستان در این حوزه رتبه اول کشور را در اختیار دارد.
 
تصادفهای جاده ای در صدر خسارتهای بیمه ای در کردستان قرار دارد
 
مرادی با اشاره به لزوم برنامه ریزی در راستای اصلاح جاده های استان و کاهش شمار تصادف های رانندگی اظهار داشت: کاهش شمار این تصادف ها به شرکت های بیمه کمک می کند تا برنامه های دیگری را برای توسعه و رشد این صنعت در کردستان اجرایی کنند.
 
وی بیشترین آمار تصادفات جاده ای در استان کردستان را مربوط به شهرستان های سقز، بانه و مریوان اعلام کرد و افزود: متاسفانه هم اکنون بیشترین شمار پرونده های مربوط به پرداخت دیه از سوی شرکت های بیمه مربوط به استان کردستان است و به همین دلیل شرکت های بیمه ای در این استان دچار مشکلات متعددی شده اند.
 
در همین حال در گفتگو با مدیران سایر شرکت های فعال بیمه ای که در بخش خصوصی فعالیت می کنند نیز مشخص می کند که آنها هم از پرداخت خسارت های ناشی از تصادفات رانندگی گلایه دارند و به همین دلیل نیز در طی چند سال اخیر بعضی از این شرکت ها متحمل ضرر و زیان شده اند.
 
مدیر شرکت بیمه دانا نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه پرداخت خسارتهای ناشی از حوادث رانندگی در استان کردستان به حدی زیاد است که شرکت ما هر ساله متحمل ضرر و زیان از این حوزه می شود که به نظر می رسد باید مسئولان استان فکر اساسی برای درمان این معضل داشته باشند.
 
مدیر شرکت بیمه معلم در استان کردستان نیز ضمن اشاره به افزایش 36 درصدی بیمه نامه های صادر شده توسط این شرکت گفت: متاسفانه شرکت های بزرگ دولتی و بانک های استان کردستان امورات بیمه ای خود را در خارج از استان انجام می دهند در حالی که با بروز کوچکترین حادثه خسارت آن باید در داخل کردستان پرداخت شود که این رویه نیز مناسب نیست و انتظار می رود با دخالت مسئولان استان این وضعیت ساماندهی شود.
 
رشد صنعت بیمه زمینه ساز تسریع در پیشرفت کردستان است
 
استاندار کردستان نیز در خصوص وضعیت کنونی صنعت بیمه در این استان عنوان کرد: رشد بانک ها و شرکت های بیمه در راستای تسریع و شتاب در توسعه و پیشرفت همه جانبه استان کردستان امر مهمی به شمار می رود و به همین دلیل آمادگی لازم برای حمایت از توسعه این صنعت در استان وجود دارد.
 
علیرضا شهبازی گفت: نقش شرکت های بیمه و بانک ها و سودآور بودن آنها به عنوان یکی از شاخص های اصلی توسعه اقتصادی در هر جامعه ای موثر است و انتظار می رود که با اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب در بین اقشار مختلف، نظر مردم را برای سرمایه گذاری بهتر در شرکت های بیمه و مشارکت فعالانه در طرح های مختلف بیمه ای جلب شود.
 
وی با اشاره به لزوم حمایت دستگاه های دولتی از شرکت های خصوصی بیمه برای توسعه فعالیت های این بخش بیان کرد: شرکت های فعال بیمه در استان نیز باید نمایندگی های خود را در شهرستان های مختلف استان ایجاد و زمینه را برای استفاده مردم از خدمات خود فراهم کنند.
 
شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه های جدی دولت در راستای سرمایه گذاری در استان کردستان افزود: سرمایه گذاری های دولت در حوزه های مختلف و جلب نظر افراد سرمایه گذار بخش خصوصی باعث می شود که فعالیت شرکت های بیمه نیز افزایش پیدا کند.
 
در حال حاضر 14 شرکت فعال بیمه ای در استان کردستان وجود دارد که از مجموع شرکت های فعال بیمه در این استان تنها شرکت دولتی بیمه ایران در شهرستان های مختلف استان شعبه های را راه اندازی کرده است و به همین دلیل این شرکت رتبه نخست را در ارائه خدمت به مردم در کردستان کسب کرده و سایر شرکت ها نیز تاکنون شعبه و یا دفتری در شهرستان های استان ندارند و تنها فعالیت آنها در سنندج متمرکز شده است.
 
توسعه صنعت بیمه در استان کردستان نیازمند ابزارهای مختلفی است که از آن جمله می توان به اطلاع رسانی مناسب به مردم در خصوص نتایج مثبت سرمایه گذاری در این صنعت و همچنین ارائه تسهیلات بیشتر از سوی شرکتهای فعال بیمه ای که البته با توجه به خصوصی سازی های صورت گرفته در این بخش شرکت ها می توانند با ایجاد فضای رقابتی نه تنها توجه مردم را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کنند بلکه خود نیز به سودآوری بهتری دست یابند. 
کد خبر 1352910

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =