ضعف برقراری ارتباط لسانی از مهمترین مشکلات زناشویی است

کرمانشاه - خبرگزاری مهر: رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: یکی از ضعف هایی که در فرهنگ ما ایرانیها در ارتباطات میان زوجین وجود دارد، ضعف در برقراری ارتباط لسانی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام علی مظفری دردومین کارگاه آموزشی مهارتهای ارتباطی زوجین  که در دادگستری استان کرمانشاه برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه،اظهار داشت: شخصی از امام صادق (ع) در تشریح آیه شریفه ای که می فرماید: ای مردم شما مکلفید هم خودتان و هم اهلتان را از آتش جهنم در روز قیامت نجات دهید، پرسید؛ اینکه هر انسان برای حفظ خود از آتش جهنم تلاش کند امر معقولی است اما معنای نجات خانواده چیست؟ حضرت فرمودند: این آیه اشاره دارد به تکلیف مدیر خانواده که علاوه بر مسائل شخصی خود نسبت به خانواده اش نیز مسئولیت دارد. که این بیان شریف نشان از اهمیتی است که دین اسلام به خانواده می دهد و نظیر آن در سایر ادیان وجود ندارد.

مظفری با اشاره به فرهنگ حاکم در خانواده های ایرانی در برخورد زوجین با هم بیان داشت: یکی از ضعف هایی که در فرهنگ ما ایرانیها در ارتباطات میان زوجین وجود دارد، ضعف در برقراری ارتباط لسانی است. در بیرون از خانه و در برخورد با دیگران با توجه به تعارفات مرسومی که وجود دارد این ارتباط خوب شکل می گیرد اما در میان اهل خویش ضعیف عمل می کنیم که منشأ بسیاری از مشکلات در خانواده هاست.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) در ارتباط میان زوجین بیشترین سفارش را در خصوص ارتباطات لسانی دارند و تاکید شده که درونیات خود را با طرف مقابل در میان بگذارید. بنابراین اگر اینگونه ارتباط درست تعریف شده و آموزش های لازم داده شود یقیناً بسیاری از مشکلات خانواده ها حل خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: اگر شناخت کافی نسبت به طرف مقابل حاصل شود و انتظارات متناسب با شخصیت و خصلت های او باشد و با علم به اینکه نقاط ضعف و قوت در افراد نسبی است، رعایت این موارد می تواند در رفع سوء تفاهم که بعضا منجر به افتراق میان زوجین می شود کمک کند.

مظفری در پایان تصریح کرد: هر کدام از زوجین باید همانی باشند که هستند، زن و مرد باید با خصلت های خاص خود با یکدیگر برخورد کنند. هیچ خانمی نباید رفتارهای مردانه از خود بروز دهد و برعکس، چرا که برای تکامل یک زندگی وجود زن و مرد هر دو با ویژگی های منحصر به خود ضروری است و یقیناً اگر هر کدام از زوجین در جایگاه خود و با رعایت وظایف ذاتی تلاش کنند کانون خانواده گرم و بنیان آن محکم خواهد شد.

لازم به ذکر است،این جلسه ویژه کارکنان دادگستری و همسرانشان بود.

کد خبر 1352953

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =