دزدان خانه شیخ اشراق را غارت کردند

زنجان - خبرگزاری مهر: سخنگوی شورای شهر سهرورد از حمله دزدان مسلح به خانه شیخ شهاب الدین سهروردی (شیخ اشراق) و سرقت آثار تاریخی نگهداری شده در این خانه خبرداد.

اکبر عبدی عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر، ضمن انتقاد شدید از عدم توجه متولیان میراث فرهنگی استان زنجان به وضعیت نگهداری خانه شیخ شهاب الدین سهروردی افزود: در پی سرقت صبح روز چهارشنبه سارقان که سه نفر بودند با بستن دست و پا و دهن سرایدار  خانه سهروردی اقدام به سرقت برخی آثار تاریخی موجود در این خانه کردند.

وی با تائید برخی اخبار موجود در خصوص مسلح بودن سارقان خانه سهروردی ادامه داد: این سارقان مسلح به سلاح سرد و گرم بودند و با تهدید و بستن دست و پای سرایدار اقدام به سرقت از این خانه کردند.

عبدی همچنین از وضعیت نگهداری نامطلوب آثار تاریخی و سنگ نوشته های باقیمانده در خانه سهروردی انتقاد کرد و با تاکید بر اینکه این خانه نیاز اساسی به توجه ویژه میراث فرهنگی دارد افزود: باید برنامه ریزی  مطلوبی در خصوص ایجاد فضای مناسب برای نگهداری از خانه سهروردی و آثار تاریخی باارزش این خانه انجام شود.

سخنگوی شورای شهر سهرورد با ابراز تاسف از وضعیت نامطلوب زادگاه سهرودی افزود: وضعیت حال حاضر در  خصوص منزل سهرودی اصلا در شان فیلسوف برجسته ای همانند شیخ اشراق نیست.

عبدی با یادآوری اینکه روزانه گروههای زیادی از  گردشگران و فیلسو فان داخلی و خارجی برای بازدید از شهر و خانه سهروردی به این شهر سفر می کنند لزوم توجه ویژه مسئولان را به این شهر را مورد تاکید قرار داد.

به گفته عبدی آثاری که در منزل شیخ شهاب الدین سهروردی نگهداری می شد شامل برخی آثار سفالی و سنگ های تاریخی کشف شده در منزل سهروردی و برخی اهالی شهر سهرورد بوده است و آثار باقیمانده باید به شکل مناسب و در شهر سهرورد نگهداری شود.

عبدی با بیان اینکه شهر هشت هزار نفری سهرورد فاقد پاسگاه انتظامی است،  از مسئولان نیروی انتظامی در خواست کرد طبق تاکیدات سردار احمدی مقدم  در خصوص ایجاد پاسگاه انتظامی در شهر سهرورد به این امر اقدام کنند.

کد خبر 1353310

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =