اقدام جدی برای جهاد اقتصادی تاکنون انجام نشده است

یک اقتصاددان با بیان اینکه در زمینه جهاد اقتصادی اقدام جدی صورت نگرفته است، گفت: برنامه‌هایی که برای جهاد اقتصادی در نظر گرفته شده است، باید در آینده نیز پیگیری شود.

مهدی زریباف در گفتگو با مهر درباره وضعیت پیاده‌سازی اهداف جهاد اقتصادی در سال جاری گفت: اگر مقام معظم رهبری سال 90 را به نام جهاد اقتصادی نامگذاری کرده‌اند، به طور قطع مدنظرشان تنها مدتی کوتاه نبوده است؛ بلکه باید این امر همچنان از سوی مسئولان پیگیری شود.

این اقتصاددان با بیان اینکه در زمینه جهاد اقتصادی تاکنون اقدام جدی صورت نگرفته است، اظهار داشت: همه بخش‌ها و صنوف باید در این راستا حرکت‌های خود را آغاز کنند.

زیباف بیان کرد: دولت در زمینه ایجاد اشتغال، یارانه و مسکن اقداماتی را انجام داده است که باید این روند با جدیت بیشتری ادامه یابد. این اقتصاددان اظهار داشت: مقام معظم رهبری اخیرا در دیدار هیئت دولت با ایشان بر پیگیری تحول اقتصادی تأکیداتی داشته‌اند.
 
وی به فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی نیز در ابعاد گوناگون قابل بررسی است. در بعد فرهنگی یکی از مباحث تبلیغات کالاهای تجاری است.
 
زریباف تصریح کرد: این روزها شاهد تبلیغات برخی کالاهای تجاری بی‌کیفیت هستیم، آیا این تبلیغات زمینه‌ساز واردات بی‌رویه کالا در کشور نیست؟ بنابراین لازم است که به زیرساخت‌ها توجه بیشتری شود.
 
این اقتصاددان تاکید کرد: از دیگر مباحث مربوط به جهاد اقتصادی فرهنگ مصرف وقناعت است. متأسفانه در این زمینه رسانه‌ها تنها شعاری عمل کرده‌اند و به مردم آموزش فرهنگ قناعت را نداده‌اند.
 
وی در ادامه گفت: تشکیل تعاونی‌های سرمایه‌گذاری با مشارکت مردم به گردش مالی بین همه قشرها کمک می‌کند اما علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری به آن توجه نشده است. این اقتصاددان بیان کرد: قبل از هر چیز باید اتاق فکری برای تعیین شاخص‌های جهاد اقتصادی ایجاد می‌شد. متاسفانه علی‌رغم  سپری شدن 6 ماه، هنوز مدلی در این زمینه تدوین نشده است.
 
زریباف افزود: زمانی که روش‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، استراتژی جهاد اقتصادی تدوین می‌شود که در نهایت منجر به تشکیل مدلی برای عملکرد خواهد شد. زریباف تاکید کرد: جهاد اقتصادی تنها برای مدت کوتاهی نیست. این تنها نقطه آغاز است و باید حرکت‌ها در آینده نیز ادامه داشته باشد.
کد خبر 1401561

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =