جشنواره فیلم کوتاه در سینما آزادی و خانه هنرمندان برگزار می‌شود

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در نشست مطبوعاتی از برگزاری بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در سینما آزادی و خانه هنرمندان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست مطبوعاتی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران صبح امروز شنبه 19 شهریورماه با حضور هاشم میرزاخانی مدیرعامل انجمن سینمای جوان، مژگان زرگر مدیر اجرایی جشنواره و سرپرست روابط عمومی و جمعی از اهالی رسانه در سالن معاونت سینمایی برگزار شد.  

درابتدای این نشست خبری، پوستر این دوره از جشنواره که توسط هنرمند طراح و عکاس محمد روح الامین طراحی و اجرا شده بود توسط هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره وآقای داود ژین از خبرنگاران سینما رونمایی شد. سپس تیزر جشنواره که توسط هنرمند و فیلمساز فیلم کوتاه آرش رصافی کارگردانی و ساخته شده برای خبرنگاران حاضر در نشست به نمایش درآمد.
 
در ادامه هاشم میرزاخانی در تشریح شروع فعالیت رسمی جشنواره بیست و هشتم گفت: آیین‌نامه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در اردیبهشت ماه 90 منتشر شده و روی سایت انجمن قرار گرفت. از این رو علاقمندان می‌توانستند برای دومین سال متمادی بصورت الکترونیکی ثبت نام کرده و پس از دریافت کد ثبت نام ، از طریق این کد پیگیر آثار خود باشند.
 
وی در ارتباط با مهلت ارسال آثارافزود : علاقمندان تا 20 خرداد  فرصت داشتند آثارشان را برای جشنواره ارسال کنند، اما به دلیل درخواست فیلم سازان این مهلت تا 15 تیرماه یعنی تاریخ ثبت نام دوره گذشته جشنواره تمدید شد که دبیرخانه جشنواره علیرغم اینکه جشنواره نسبت به سال گذشته یک ماه زودتر برگزار می شود ولی با کار فشرده تر و برنامه ریزی انجام شده هم اکنون آمادگی کامل برای برگزاری این جشنواره را دارد.
 
دبیر بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ادامه داد: برای اولین بار، مجموعه سینما آزادی و خانه هنرمندان ایران جهت اکران و نمایش آثار جشنواره اختصاص یافته اند. سالن اصلی سینما آزادی مکان برگزاری مراسم افتتاحیه و تالار وحدت مکان برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران خواهند بود.
 
دبیر بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در ادامه عنوان کرد:جایگاه فیلم کوتاه در ایران و منطقه ما را برآن داشت تا گامی بلند در جهت فراهم نمودن امکان برگزاری جشنواره ای با شکوه و در خور فیلم کوتاه و فیلم سازان  فیلم کوتاه برداریم که برگزاری جشنواره در یک مکان مناسب مژده وهدیه ای است از سوی انجمن سینمای جوانان ایران در این دوره از جشنواره به تمامی هنرمندان کشور که امیدواریم  موجب رشد کیفیت در ارائه فیلم کوتاه و گامی در جهت شناسایی بیشتر آن به عموم مردم باشد.
 
میرزاخانی ادامه داد:آثار بخش مسابقه ملی جشنواره علاوه بر مجموعه سینما آزادی در خانه هنرمندان ایران نیز به نمایش در خواهد آمد و فضاهای کارگاهی فرهنگستان هنر نیز جهت برنامه های ویژه این جشنواره در اختیار قرار گرفته است.
 
وی افزود: مراسم افتتاحیه جشنواره در سینما آزادی سالن آزادی و مراسم پایانی و اهدای جوایز نیز عصر روز 24 مهرماه یکشنبه، در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
 
رئیس هیئت مدیره ومدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران ودبیر جشنواره بیست وهشتم فیلم کوتاه تهران در ادامه نشست گفت : جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برای دومین بار و به عنوان اولین جشنواره در کشور نسبت به پخش و نمایش آثاری که با فرمت HD ضبط  و تولید شده اند اقدام خواهد کرد.
 
وی با بیان اینکه ارسال چهار هزار و232 فیلم از ایران و 105 کشورجهان رکوردی جدید در استقبال از یک جشنواره بین المللی در داخل ایران است افزود: استقبال فیلم سازان داخلی و خارجی از این جشنواره آن را به عنوان جشن بزرگ خلاقیت ها و همدلی های فیلم سازان و سینماگران جهان معرفی کرده است. دوهزار و538 فیلم از105 کشور جهان به دبیرخانه جشنواره رسیده و این در حالی است که تعداد کشورهای شرکت کننده در این جشنواره نسبت به دوره گذشته 10 درصد افزایش و نسبت به سال 1388 بالغ بر 20درصد افزایش را نشان می دهد.
 
میرزاخانی در ادامه سخنان خود گفت:ارسال بیش از چهارهزارعنوان فیلم به این جشنواره، سینمای کوتاه ایران را به عنوان یکی از قطب های بزرگ فیلم کوتاه در جهان و کشورهای منطقه مطرح کرده است. چنانچه دفاتر شصت گانه انجمن سینمای جوانان ایران در سراسر کشور تنها به ارسال آثار برتر اکتفا نکرده و مراکز صداوسیمای سراسر کشور نیز کار انتخاب و گزینش  آثار و سپس ارسال آن به جشنواره را انجام نداده بودند، این آمار حداقل 10 درصد بالاتر را نشان می داد و این استقبال سبب می شود تا بحث عرضه، اکران و چرخه اقتصادی فیلم کوتاه در کشور جدی تر شود.
 
میرزاخانی ادامه داد: فیلم کوتاه، سینما و تلویزیون حلقه های مرتبط با هم هستند که باید از قابلیت های یکدیگر بهره مند شوند و انجمن سینمای جوانان ایران در دور جدید فعالیت های خود نگاهی جدی به این مقوله دارد.
 
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران،  سینمای  جوان و فیلم کوتاه را پشتوانه سینمای ملی کشور دانست و افزود: آینده سینمای کوتاه و سینمای جوان در کشور روشن و پر امید است.
 
میرزاخانی در ادامه این نشست ابیان کرد: در سال جاری 10 درصد رشد در استقبال کشورهای جهان از این جشنواره صورت گرفته و بر اساس آمار موجود سال گذشته 85 فیلم در بخش بین الملل حضور داشت که امسال این استقبال موجب شد 139 فیلم از ایران و جهان در بخش بین الملل به نمایش در آید و تعداد سانس ها ی نمایش از 13 سانس 90 دقیقه ای به 20 سانس افزایش یابد که امیدواریم با استقبال فیلمسازان مواجه گردد.
 
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره 30 فیلمساز از ایران به رقابت با 109 فیلمساز خارجی خواهند پرداخت که در بخش پویانمایی 9 اثر، در بخش تجربی شش اثر، در بخش مستند 11 اثر و در بخش داستانی چهاراثر حضوردارند که امیدواریم افتخاراتی را نصیب کشور کرد. از 105 کشور شرکت کننده در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 20 کشور مسلمان هستند.
 
دبیر جشنواره بیست و هشتم گفت: کشورهای ترکیه، مصر، قرقیزستان، تونس، لبنان، مالزی، مراکش، امارات متحده عربی، اندونزی، فلسطین، قزاقستان، عراق، اردن، بنگلادش، قطر، سوریه، الجزایر، بحرین، بوسنی و هرزگوین و آلبانی  بیست کشور مسلمان هستند که آثارشان را برای شرکت در مهمترین جشنواره فیلم کوتاه در ایران و منطقه ارسال کرده اند. کشورهای ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان از جمله کشورهای عضو اکو هستند که با 45 فیلم در این جشنواره شرکت نموده اند.
 
میرزاخانی با بیان این نکته که از 105 کشور شرکت کننده در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 22 کشور با یک فیلم نمایندگان کشور خود هستند ادامه داد: کشورهای مالت، مونته نگرو، نیوزلند،  پاناما، قطر، سریلانکا، مقدونیه، سوریه، تانزانیا، هندوراس، ویتنام، زامبیا،  گابن، گرجستان، اکوادور، جزایر آزور، الجزایر، کامرون، ارمنستان، بحرین، بلاروس و بورکینافاسو بیست ودو کشوری هستند که با ارسال یک فیلم به "جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران" کشور خود را نمایندگی می کنند.
 
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با ذکر این نکته که، فرانسه با 346 فیلم، آلمان با 203 فیلم ، اسپانیا با 184 فیلم، ایالات متحده آمریکا با 133 فیلم، انگلستان با 124 فیلم ، برزیل با 123 فیلم و فنلاند با 111 فیلم هفت کشور اول در ارسال فیلم به جشنواره هستند؛ مجددا" به افزایش تعداد کشورهای شرکت کننده در سال جدید از  97 کشور متقاضی شرکت به 105 کشور اشاره نمود و آن را رشد صعودی برای این جشنواره خواند.
 
مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران  در ادامه نشست خبری بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ضمن معرفی بخش های مختلف جشنوار گفت: بر اساس آیین نامه؛ جشنواه همانند سال گذشته در دو بخش ملی و بین الملل برگزار می شود که در بخش ملی آثار راه یافته به بخش مسابقه علاوه بر داوری در بخش ملی بر اساس موضوع ؛ قابل داوری در سه زیرمجموعه چراغ راه، چشم انداز سرزمین زیبای ما و پرتوی ایمان هستند. 
 
دبیر جشنواره در ادامه به شرح بخشهای اعلام شده پرداخت و گفت: در بخش " چراغ راه " این جشنواره؛  فیلم سازانی شرکت نموده اند که آثارشان با رویکرد نام گذاری سال 1390 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهاد اقتصادی و یا همت مضاعف و کار مضاعف است.این بخش با استقبال بیش از 400 فیلم ساز شرکت کننده روبرو بوده که تندیس جشنواره و مبلغ بیست میلیون ریال به همراه پانزده میلیون ریال حمایت از تولید اثر بعدی به بهترین فیلم با موضوع فوق از سوی داوران جشنواره  اهدا خواهد شد.
 
میرزاخانی افزود : در بخش "در پرتوی ایمان " این جشنواره  فیلم سازانی شرکت نموده اند که آثارشان با تعریف این بخش یعنی  آثاری که  در آن ثمرات ایمان و فرجام پر امید دین داران و رهروان راه فضیلت ترسیم شده و ضمن ایجاد فضای معنوی به مفاهیم دینی بپردازند" منطبق بوده است،  شرکت نموده اند ، این بخش از جشنواره با استقبال بیش از 300 فیلمساز با 300 عنوان فیلم کوتاه روبه رو بوده است.
 
به گفته وی تندیس جشنواره و مبلغ بیست میلیون ریال جایزه نقدی به همراه  پانزده میلیون ریال حمایت از تولید اثر بعدی به بهترین فیلم در بخش "پرتوی ایمان" اهدا خواهد شد.
 
دبیر جشنواره بیست وهشتم در ادامه نشست خبری گفت: در بخش چشم انداز سرزمین زیبای ما " جشنواره ، متقاضیانی شرکت کرده اند که آثارشان با تعریف این بخش یعنی : فیلم هایی که ضمن ارائه تصویری زیبا شناسانه از ایران، ظرفیت های موجود در رنگین کمان فرهنگی، تمدنی، تاریخی و جغرافیایی اقص نقاط کشور را ترسیم نماید " منطبق بوده  که تعداد این آثار بیش از 180 اثر در بخش داستانی و مستند می باشد
 
وی ادامه داد: تندیس جشنواره و مبلغ بیست میلیون ریال به همراه پانزده میلیون ریال حمایت از تولید اثر بعدی توسط داوران جشنواره به بهترین فیلم با  این  موضوع اهدا خواهد شد.
 
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در تشریح بخش بین الملل جشنواره افزود: دربخش بین الملل داوران دو گروه خواهند بود که یک گروه به داوری آثار بین الملل در چهارزیر مجموعه مستند، داستانی، تجربی و پویانمایی و همچنین داوری آثار بخش آسیا خواهند نشست و گروه دوم داوران به داوری آثار بخش جهان اسلام می پردازند.
 
هاشم میرزاخانی گفت: بخش مسابقه آسیا به منظور تقویت روابط فرهنگی میان کشورهای قاره آسیا در حوزه فیلم کوتاه در نظر گرقته شده است که کشورهای هند، کره جنوبی ، چین، هنگ کونگ، تایوان، تایلند، ژاپن، سنگاپور، لبنان، مالزی، اندونزی، امارات متحده عربی، عراق، اردن، قطر، سوریه، ارمنستان و بحرین  18 کشور آسیایی  هستند که با 236  فیلم، آثارشان را برای شرکت درجشنواره  و این بخش ارسال نموده اند وهند با 54 فیلم و کره جنوبی با 41 فیلم بیشترین تعداد آثار را به این بخش ارسال کرده اند. به بهترین فیلم با این موضوع تندیس جشنواره و مبلغ سه هزار یورو از سوی هیئت داوران اهدا خواهد شد.
 
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران ودبیر بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با تشریح بخش مسابقه جهان اسلام، گفت: کشورهای ترکیه، مصر، قرقیزستان، تونس، لبنان، مالزی، مراکش، امارات متحده عربی، اندونزی، فلسطین، قزاقستان، عراق، اردن، بنگلادش، قطر، سوریه، الجزایر، بحرین، بوسنی و هرزگوین و آلبانی  بیست کشور مسلمان هستند که با 112  فیلم، آثارشان را برای شرکت درجشنواره و این بخش ارسال نموده اند و ترکیه با 34 فیلم بیشترین اثر را به این بخش ارسال کرده اند. به بهترین فیلم با این موضوع تندیس جشنواره و مبلغ سه هزار یورو از سوی هیئت داوران اهدا خواهد شد.
 
دبیر جشنواره با بیان این مطلب که جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران مهمترین جشنواره در عرصه فیلم کوتاه در ایران و منطقه می باشد گفت: در بخش مسابقه ملی این جشنواره به 18 برگزیده در بخشهای مختلف مسابقه ایران تندیس و مبلغ 560 میلیون ریال جایزه نقدی و حمایت از تولید پرداخت خواهد شد. جوایز این جشنواره از سال گذشته نسبت به دوره قبل یک ونیم برابر افزایش داشته است .
 
میرزاخانی همچنین در ارتباط با جوایز بخش بین الملل گفت: این جشنواره،  در بخش مسابقه بین الملل، مسابقه آسیا و مسابقه جهان اسلام، تندیس جشنواره و مبلغ 18 هزار یورو را به  شش برگزیده خود اهدا می نماید.
 
دبیر جشنواره در رابطه با بحث آموزشی جشنواره  گفت: در این دوره از جشنواره هرشب پس از نمایش فیلم های بخش مسابقه از ساعت 21 الی 23 نسبت به نقدو بررسی آثار به نمایش درآمده با حضور یک منتقد – کارشناس ثابت و یک کارشناس و منتقد میهمان استفاده خواهد شد.
 
میرزاخانی افزود : کارشناس مجری ثابت این نشست ها، طهماسب صلح جو چهره آشنای منتقد سینمایی کشور است که سال هاست علاوه بر نقد در حوزه سینمای حرفه ای به دلیل علاقه شخصی به حوزه فیلم کوتاه او را به عنوان چهره ثابت و پی گیر در عرصه نقد و تحلیل فیلم کوتاه می شناسیم. دیگر منتقدان حاضر در این نشست ها عبارتند از آقایان عزیزا.. حاجی مشهدی، علی علائی، رامتین شهبازی وسعید مترصد و حسین سلطان محمدی خواهند بود.
 
مدیر عامل اجمن سینمای جوانان ایران در ادامه نشست خبری گفت: فیلم های برگزیده بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران" در ایام جشنواره به صورت DVD توزیع می شوند.
 
از دیگر موارد اشاره شده توسط میرزاخانی همکاری انجمن سینمای جوانان ایران با موسسه رسانه های تصویری در زمینه تهیه و تکثیرفیلم های برگزیده بیست و هفتمین  جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به همراه خلاصه ای از گزارش افتتاحیه، اختتامیه و گزارش تصویری جشنواره در دو عدد دی وی دی و به شکل یک بسته فرهنگی در تیراژ چند هزار نسخه است که همزمان با برگزاری جشنواره در مهر ماه به شکل هدیه به کلیه شرکت کنندگان اهدا می شود.
 
میرزاخانی گفت: بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران،علاوه بر تهران در هشت منطقه فرهنگی کشور برگزارمی شود. به منظور بهره برداری بیشتر فیلم سازان و علاقه مندان به فیلم کوتاه، بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران پس از تهران از 28 مهر تا 2 آبان ماه  در مراکز استان های هشت منطقه فرهنگی کشور برگزار خواهد شد. این استانها عبارتند از:مازندران، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، اصفهان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان.
 
دبیر جشنواره گفت: پس از برگزاری همزمان در مناطق فرهنگی اعلام شده ،  با هماهنگی ستاد برگزاری جشنواره، فیلم های  برگزیده دو بخش ملی و بین الملل جشنواره توسط دفاتر شصت گانه انجمن در شصت شهرستان کشور به نمایش درخواهند آمد.
 
از دیگرموارد تشریح شده شده توسط میرزاخانی در این نشست خبری ، معرفی هیئت انتخاب بخش ملی و بین الملل بود. وی ابراز نمود:  17 کارشناس ، فیلمساز، کارگردان، سینماگر، پژوهشگر، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و استاد دانشگاه 1694فیلم رسیده به بخش ملی و 2538 اثر رسیده به بخش بین الملل بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران را بازبینی و انتخاب نموده اند.
 
دبیر بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران پس از معرفی هیئت انتخاب، میرزاخانی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر موفق نبودن کامل طرح اکران فیلم های کوتاه در سینما سپیده تهران گفت : ما تمام تلاش خود را برای دیده شدن آثار فیلم سازان کوتاه انجام داده ایم اما باید خود فیلم سازان هم در این زمینه پرتلاش تر باشند.
 
وی افزود : ما با امکاناتی که در اختیارمان بود ورسانه هایی که داریم تمام توانمان را برای تبلیغ این طرح بکار بردیم ویک سالن راهم جهت اکران فیلم ها اختصاص دادیم ولی باید اهالی فیلم کوتاه خودشان بیشتر رغبت نشان دهند.
 
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران از تلاش های مجموعه تحت مدیریتش برای نمایش فیلم های کوتاه از طریق رسانه ملی خبر داد وگفت هرچه در توان داریم بکار می بندیم تا فیلم کوتاه به جایگاه واقعی اش نزدیک تر شود.
 
بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه از 19 تا 24 مهرماه در تهران و هشت منطقه فرهنگی کشور توسط انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شود.  
کد خبر 1403752

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =