85 درصد هزینه اجرای آبیاری تحت فشار را دولت پرداخت می‌کند

همدان - خبرگزاری مهر: فرماندار همدان گفت: دولت برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار 85 درصد هزینه را به صورت تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌کند و تنها 15 درصد توسط کشاورز پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قهرمانی مطلق در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی همدان با اشاره به پیش‌بینی اجرای این طرح بر اساس قانون بودجه سال 90 اظهار داشت: کشاورزان باید این فرصت را مغتنم بشمارند و به اجرای طرح آبیاری تحت فشار مزارع خود اقدام کنند.

قهرمانی مطلق لازمه موفقیت این طرح را فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح به کشاورزان دانست و گفت: اجرای طرح آبیاری تحت فشار باعث افزایش 30 تا 40 درصدی بهره‌وری از آب می‌شود که با توجه به کمبود آب در بخش‌های مختلف استفاده از این طرح نتایج بسیار مطلوبی خواهد داشت.

مطالعات مجتمع پرورش ماهیان زینتی در امزاجرد پایان یافت

وی از اتمام مطالعات طرح مجتمع آبزی پروری و پرورش ماهیان زینتی در امزاجرد خبر داد و گفت: این مجتمع دارای 10 واحد 200 هزار قطعه‌ای است که به صورت مستقیم برای 80 نفر اشتغال زایی خواهد داشت.

قهرمانی مطلق ادامه داد: با فرهنگ سازی و برگزاری کلاس‌ مصرف مواد پروتئینی دریایی که به صورت مستقیم بر سلامت نسل آینده تأثیر دارد، استان همدان به وضعیت بسیار مطلوبی نسبت به سال‌های گذشته دست یافته است.

فرماندار همدان در ادامه به نقش مؤثر کارشناسان و استادان دانشگاه در اجرای هدفمند برنامه‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: برای بهبود مسائل مربوط به کشاورزی باید افق و چشم انداز روشنی تعریف شود که حضور کارشناسان و استادان دانشگاه در این مورد نقش بسیار تأثیرگذاری دارد.

در هشت دشت ممنوعه در همدان مشکل برداشت آب وجود دارد

معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرماندار همدان نیز در این کارگروه اظهار داشت: هشت دشت ممنوعه در استان همدان برای برداشت‌ آب با مشکلات زیادی روبرو هستند و اجرای طرح آبیاری تحت فشار یکی از ضروریات کشاورزی است.

محمدعلی محمدی افت آب‌های زیرزمینی را از جمله دلایل معضل کمبود آب دانست و گفت: این امر به دلیل ضعف مدیریت است و باعث شده مشکل کمبود آب روز به روز خود را بیشتر نشان دهد.

محمدی گفت: تنها راه رفع این مشکلات استفاده از آبیاری تحت فشار و بهینه سازی مصرف آب توسط کشاورزان است.

محمدی سهمیه شهرستان همدان برای احداث باغات در سال جاری را 500 هکتار از اراضی اعلام کرد و افزود: در این زمینه مشکل تخصیص آب وجود دارد که با همکاری امور آب باید رفع شود.

معاون برنامه‌ریزی فرماندار همدان ادامه داد: طرح کشت گلخانه‌ای امزاجرد در 113 هکتار و در سه مرحله اجرا می‌شود که تخصیص آب مرحله اول در 51 هکتار انجام می‌شود.

کوره‌های آجرپزی شهر جورقان جمع آوری شده است

محمدی اظهار داشت: با توجه به جمع‌آوری کوره‌های آجرپزی شهر جورقان و بیکاری در آن مناطق ایجاد کشت گلخانه‌ای امزاجرد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مفید است.

محمدی به تشریح برنامه‌های تشکل‌های غیردولتی در زمینه کشاورزی از جمله کانون نخبگان کشاورزی، سازمان نظام کشاورزی و نظام صنفی کشاورزان پرداخت و افزود: این تشکل‌ها باید بدون دخالت در امور مربوط به یکدیگر به صورت ضابطه مند و با ارائه برنامه‌های شفاف ضمن تعامل با مسئولان به پیشبرد امور کمک کنند.

رئیس اداره امور فنی و زیربنایی جهاد کشاورزی شهرستان همدان نیز در این کارگروه گفت: 12 هزار و 500 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان همدان به شیوه تحت فشار، آبیاری می شود.

حسن امامی راد اظهار داشت: این میزان شامل 47 و نیم درصد زمین‌های مستعد آبیاری تحت فشار شهرستان و 12 و هشت دهم درصد نیز از زمین‌های استان است.

امامی راد با اشاره به فعالیت 32 شرکت در زمینه طراحی و اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در همدان و ایجاد 310 فرصت شغلی افزود: امسال سهمیه آبیاری تحت فشار شهرستان همدان هفت هزار و 870 هکتار است که 750 هکتار آن محقق شده است.

کد خبر 1404136

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =