سرنوشت ناسیونالیسم و تجدد در ایران و ترکیه

مجموعه مقالات «نادر انتخابی» در مقایسه سرنوشت ناسیونالیسم و تجدد در ایران و ترکیه در کتابی به همین عنوان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «ناسیونالیسم و تجدد در ایران و ترکیه» در واقع متن بازنویسی شده 5 مقاله و یک جستار مفصل است که در فاصله سال‌های 1371 تا 1388 در فصلنامه «نگاه نو» و ماهنامه «جهان کتاب» چاپ شده‌اند.

پنج مقاله مذکور عبارتند از: ناسیونایسم و تجدد در فرهنگ سیاسی پس از مشروطیت، از عثمانی‌گری تا تورانی‌گری، نامه فرنگستان و مسئله تجدد آمرانه در ایران، ترکان جوان و انقلاب مشروطه ایران، توهم توطئه در فرهنگ امروز ترکیه و تاریخ فراموشی و انکار: روشنفکران ترکیه و کشتار ارمنیان عثمانی.

نویسنده کتاب «ناسیونالیسم و تجدد در ایران و ترکیه» سرآغاز بررسی‌هایی را که به نگارش این مقاله‌ها منجر شده، به 25 سال پیش یعنی زمانی مرتبط می‌داند که وی نگارش رساله دکتری خود را با عنوان «تاثیرات فکری غرب و واکنش اسلامی در ایران و امپراتوری عثمانی 1925-1800» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه پاریس 10 (نانتر) آغاز کرده است.

تحولات مورد بحث در خصوص ایران در این کتاب مربوط به دوره به قدرت رسیدن رضاخان و حوادث و جریانات پیرامون آن است. در این بخش به ویژه سهم و نقش نشریات پیشرو مانند نامه فرنگستان، کاوه، ایرانشهر و آینده که توسط ایرانیان و در خارج از کشور منتشر می‌شده، مورد کاوش قرار گرفته است.

همچنین در خصوص ترکیه تحولات اواخر دوره عثمانی تا به قدرت رسیدن مصطفی کمال آتاتورک و ظهور کمالیسم در این کشور و حرکت ترکیه به سمت تجدد و فراز و فرودهای آن بررسی شده است.

انتخابی همچنین در کتاب خود با ارائه اسناد و مدارک تاریخی به مسئله مناقشه‌انگیز کشتار ارامنه توسط ترک‌های عثمانی پرداخته است.

کتاب 292 صفحه‌ای «ناسیونالیسم و تجدد در ایران و ترکیه» در شمارگان 1250 نسخه و با بهای 7500 تومان از سوی انتشارات «نگاره آفتاب» راهی بازار شده است.

کد خبر 1441408

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =