خوشنویسی هنر اول ایلام/ صدای هنرمندان به گوش نمی رسد

ایلام - خبرگزاری مهر: یکی از برجسته ترین هنرمندان خوشنویس استان ایلام با اشاره به اینکه رشته خوشنویسی هنر اول استان ایلام در کشور است، گفت: مشکلات هنرمندان به گوشی کسی نمی رسد.

شمس الدین مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایلام از لحاظ داشتن استعدادهای هنری یکی از غنی ترین استانهای کشور است که بارها هنرمندان این استان این استعدادها در سطح کشوری و بین المللی نشان داده اند.

وی بیان داشت: اما در بین همه استعدادهای هنری در استان ایلام بدون شک و با توجه به آمار خوشنویسی موفق ترین رشته هنری استان ایلام در سطح ملی است و جایگاه بالایی برخوردار است.

این هنرمند افزود: در استان ایلام در چند رشته صاحب رتبه های ملی و بین المللی است و موفق ترین رشته هنری در استان بدون شک خوشنویسی است که در سطح کشوری و بین المللی جایگاه دارد.

مرادی اظهار داشت: هنرهای دیگر مثل شعر نیز در استان ایلام از جایگاه بالایی در سطح کشور برخوردار هستند اما به نظر من خوشنویسی هنر اول استان است.

وی عنوان کرد: در سال جاری چندین هنرمند خوشنویس ایلامی در سطح کشوری و بین المللی مقام آروده اند و در کشور حرفی برای گفتن دارند.

این هنرمند بیان داشت: بنده در حوزه شکسته در خوشنوسی بیشتر فعالیت دارم و علاوه بر آن نیز خوشنویسی چند کتاب از جمله دیوان حافظ (چاپ دوم نشر پارسه)، رباعبات خیام، کتاب قرآنی من نزدیکم، مجموعه خوان هشتم در دست چاپ با مقدمه استاد میرجلال الدین کزازی را انجام داده ام.

وی تصریح کرد: در حالی که سومین کتاب من در حال چاپ است که هنوز یک اثر از من در استان منتشر نشده و کسی آن را خریداری نکرده است.

مسئولان نبود اعتبارات را بهانه می کنند

این هنرمند دریاره حمایت مسئولان نیز اظهار داشت: اصلا و مطلقا کسی از من حمایت نکرده است و اداره ارشاد و حوزه هنری در حد برگزاری یک نمایشگاه کمک کرده اند.

وی در مورد اقداماتی که این نهادها می توانند انجام دهند، افزود: این نهاها می توانند کتابهای  بنده را چاپ کنند و نمایشگاه بیشتری در سطح کشور  برای آثار برگزار کنند.

مرادی گفت: ما هر وقت سراغ مسئولان رفته ایم می گویند بودجه نیست می گوییم یک نمایشگاه برگزار کنید باز عنوان می کنند بودجحه نیست.

وی ادامه داد: شاید هم مسئولان واقعیت می گویند ولی در هر صورت باید به دغدغه های یک هنرمند توجه شود.

این هنرمند افزود: برای یک هنرمند انتشار کتاب و برگزاری نمایشگاه هم می تواند بخشی از دغدغه های مالی را برطرف سازد.

وی تصریح کرد: مسئولان همیشه شعار "بودجه نداریم" سر می دهند.

مرادی در پاسخ به اینکه آیا افزایش بودجه های فرهنگی باعث حمایت از هنرمندان شده، افزود: بازهم مثل قدیم مسئولان حرف کمبود اعتبار می زنند و خبری از حمایت نیست.

وی گفت: در سال جاری اثر خوشنویسی شاهنامه را برای چاپ پیش مسئولان بردم ولی بازهم ناکام برگشتم.

این هنرمند ایلامی در پاسخ به اینکه چرا مسئولان حداقل از هنر خوشنویسی استان به عنوان هنر استان بازهم حمایت نمی کنند، بیان داشت: این سوالی است که ما هم دوست داریم مسئولان پاسخ دهند و صدای ما به جایی نمی رسد.

برای رفع مشکلات مالی به دیوار نویسی و پارچه نویسی روی آورده ام

مرادی گفت: مشکلات مالی و دغدغه های این بخش باعث می شود وقت هنرمند صرف کارهایی نظیر دیوار نویسی و پارچه نویسی شود و وقت ما تلف می شود.

مرادی اظهار داشت: این کارها در شان یک هنرمند نیست و اگر این دغددهای مالی نباشد من توانایی کارهای بزرگتر را نیز داردم.

شمس الدین مرادی از بهترین خوشنویسان استان ایلام متولد 1354 که سالهای متعددی است که در این رشته هنری مشغول به فعالیت است.

این هنرمند توانمند ایلامی  یکی از افتخارات استان ایلام در سطح کشور و جهان است چراکه با ذوق هنری خود از استان آثار خود را از استان محروم ایلام به سطح جهان معرفی کرده است.

مرادی مدرس و فوق ممتاز انجمن خوشنویسان ایران است و طی سالهای گذشته  برگزیده اول تا سوم چشنواره های ملی و بین المللی همچین علی گویان(تهران)، طریق جاوید(تهران)، میرعماد (قزوین)، نینوا(ایلام)، کاتبان وحی(شیراز)، پرواز(خرم آباد)، کریمه اهل بیت(قم)، ترنج(قم)، قربان تا غدیر(بیرجند) و...بوده است.

کد خبر 1457197

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =