گزارش خبری مهر/

تحولات سوریه؛ کاهش ناآرامیها همزمان با افزایش تحرکات مرزی

شناسهٔ خبر: 1474710 -
با نگاهی به تحولات اخیر سوریه متوجه می شویم که این روزها از حجم ناآرامیهای داخل سوریه و فعالیت گروهکهای مسلح در این کشور به طور محسوسی کاسته شده تا شاهد افزایش تحرکات مخالفان نظام اسد در کشورهای همسایه باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، در همین راستا نخستین دیدار شورای موسوم به ملی سوریه (جبهه مخالفان سوری) و ارتش آزاد سوریه که اخیرا از سوی معدود نظامیان جداشده از ارتش تشکیل شده در خاک ترکیه طی هفته گذشته انجام شده است.

"خالد خوجا" از اعضای شورای مخالفان سوری امروز (پنج شنبه) در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: این دیدار روز دوشنبه گذشته در استان هاتای در جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه انجام شده است.

وی ادعا کرد: دو طرف در این دیدار بر این مسئله توافق کردند که ماموریت ارتش آزاد سوریه حمایت از مردم باشد نه حمله علیه نظام دمشق!

در تحولی دیگر، شبکه خبری العربیه در خبری فوری اعلام کرد: دولت کویت اتباعش تقاضا کرد خاک سوریه را ترک کنند.

از سوی دیگر، "کاترین اشتون" وزیرخارجه اتحادیه اروپا امروز در اظهاراتی با اشاره به حضور "نبیل العربی" در نشست وزیران این اتحادیه از تلاش مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بر افزایش فشارها بر سوریه خبر داد.

وی تاکید کرد: در نظر داریم بهترین راهها و همکاریها را در زمینه فشار بر نظام دمشق اتخاذ کرده تا "بشار اسد" بفهمد که باید از قدرت کناره گیری کند.

در تحولی دیگر، خبرگزاری رسمی سوریه سانا امروز در گزارشی به تظاهرات گسترده مردم سوریه در استانها و شهرهای مختلف در حمایت نظام اسد و علیه تحریمهای اخیر اتحادیه عرب اشاره کرد.

بر این اساس، شب و روز گذشته مردم شهرهای طرطوس، بانیاس، حمص ، الحسکه و نقاط مختلف دمشق با برگزاری تجمعات و تظاهرات بسیار گسترده بار دیگر حمایت خود را از نظام اسد و اصلاحات موردنظر وی ابراز داشتند.

این تحولات در حالی رخ می دهد که این روزها از حجم ناآرامیهای سوریه و فعالیت گروهکهای مسلح در این کشور به طور محسوسی کاسته شده است. کاهش این تحرکات البته با افزایش تحرکات مخالفان نظام اسد در کشورهای همسایه از جمله ترکیه و اردن همراه بوده که زمزمه های دخالت نظامی در این کشور را تقویت کرده است.

منابع آگاه اخیرا از حضور "عبدالکریم بلحاج" فرمانده انقلابیون لیبی در جنگ علیه رژیم لیبی در نقاط مرزی ترکیه با سوریه و ایجاد مناطق ویژه نیروهای جداشده از ارتش سوریه در ترکیه و اردن خبر دادند که از کنار آنها به سادگی نمی توان عبور کرد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 0 =