نکوداشت علامه عبدالعلی بیرجندی در یونسکو برگزار می شود

بیرجند - خبرگزاری مهر: نماینده دائم ایران در یونسکو از ثبت آثار علامه عبدالعلی بیرجندی در فهرست مشاهیر جهانی خبر داد و گفت: نکوداشت عبدالعلی بیرجندی در سال ها 2012 یا 2013برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مجیدی صبح چهارشنبه در نشست خبری که در فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد، با بیان اینکه هر دو سال نکوداشت مشاهیر جهانی در یونسکو برگزار می شود، اظهار داشت: طی سال های 2012 و 2013 میلادی نکوداشت دو شخصیت برجسته ایرانی در فهرست یونسکو قرار گرفته که یکی از مشاهیر عبدالعلی بیرجندی است.

سفیر ایران در یونسکو اضافه کرد: امسال 20 شخصیت از اقلیم های مختلف کشور برای جهانی شدن در یونسکو معرفی شدند که از این تعداد دو شخصیت به ثبت رسیده و نکوداشت آن در سال های 91 و 92 برگزار خواهد شد.

وی بر برگزاری مراسم نکوداشت علامه عبدالعلی بیرجندی در خراسان جنوبی تاکید کرد و گفت: ستاد برگزاری نکوداشت پانصدمین سال حیات فعال و دستاوردهای علمی علامه عبدالعلی بیرجند در عالی ترین سطح امکانات استان و با حضور مقامات ارشد استانی برگزار شود.

مجیدی با بیان اینکه در این ستاد باید نهادهای فرهنگی، دانشگاه ها، حوزه ها و به ویژه شورای فرهنگی عمومی حضور فعال داشته باشند، افزود: از این فرصت باید برای معرفی مشاهیر استان به جوانان و به ویژه مطرح کردن استان در عرصه بین المللی استفاده کرد.

ثبت چهار شخصیت ایرانی در فهرست مشاهیر جهان

وی با بیان اینکه طی یک ماه گذشته چهار شخصیت از ایران در فهرست جهانی به ثبت رسیده اند، عنوان کرد: هزاره قانون ابن سینا در طب، هزاره حیات فعال و دستاوردهای ابوسعید ابوالخیر، یک هزار و 100 مین سال تدوین کتاب الاعلاء النفسیه در جغرافیا و 500 مین سال حیات فعال و دستاوردهای علمی علامه عبدالعلی از جمله آثار ثبت شده در فهرست جهانی مشاهیر است.

مجیدی با اشاره به اینکه در تابستان امسال باغات ایرانی کشور به ثبت جهانی رسیده است، افزود: باغ اکبریه بیرجند نیز جزء 9 باغ ثبت شده در فهرست جهانی است.

وی با اشاره به اینکه این سازمان با 17 دستگاه مختلف کشور در ارتباط است، بیان کرد: دستگاه های مختلف باید برای معرفی ظرفیت های کشور در عرصه بین الملل تلاش مضاعف داشته و مطرح کردن آثار و مشاهیر ایران در این عرصه را در دستور کار قرار دهند.

مجیدی به وجود چهار فهرست در حوزه فرهنگی اشاره کرد و بیان داشت: فهرست میراث جهانی، میراث معنوی، میراث مکتوب و فهرست مشاهیر از جمله فهرست های این حوزه هستند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو با اشاره به اینکه در حوزه میراث جهانی آثار فرهنگی مادی به ثبت می رسد، افزود: ثبت باغ های کشور در این فهرست قرار می گیرند.

مجیدی با بیان اینکه در فهرست میراث جهانی نیز طی دو هفته گذشته دو اثر دیگر به ثبت جهانی رسیده است، افزود: تاکنون 9 اثر شامل نوروز، ردیف موسیقی های ایرانی، تعزیه، ورزش های باستانی و زورخانه ای، موسیقی های مقامی شمال خراسان، بافت سنتی فرش فارس، بافت سنتی فرش کاشان به ثبت رسیده که طی دو هفته گذشته نیز نقالی به این آثار افزوده شده است.

وی در خصوص فهرست میراث مکتوب یا کمیته حافظه جهانی، تصریح کرد: در این حوزه آثار مکتوب به ثبت می رسد که آثار مکتوب خمسه نظامی گنجوی و نجوم ابوریحان بیرونی در دستور کار قرار گرفته است.

غفلت مسئولان خراسان جنوبی از برگزاری ستاد توانمندی ها در عرصه بین الملل

مجیدی در ادامه با اشاره به اینکه برگزاری ستاد توانمندی های استان در عرصه بین المللی از سال 86 پیشنهاد شده، اما این امر تاکنون از سوی مسئولان محقق نشده است، ابراز امیداواری کرد: ثبت جهانی باغ اکبریه و برگزاری نکوداشت علامه بیرجندی تلنگری برای تشکیل این ستاد در استان شود.

وی با اشاره به اینکه از گذشته خراسان جنوبی به عنوان صادر کننده نیروی انسانی به مناطق مختلف کشور و خارج از کشور معروف بوده است، افزود: این استان با وجود پیشینه فرهنگی و تاریخی باید از استان کم برخوردار خارج شده و در سطح بین الملل مورد توجه قرار گیرد.

ثبت مسجد جامع اصفهان و گنبد قابوس گلستان در آثار جهانی

مجیدی با اشاره به ثبت آثار دینی و مذهبی در آثار جهانی، عنوان کرد: گنبد قابوس استان گلستان و مسجد جامع اصفهان در کاندید ثبت جهانی برای سال آینده هستند.

وی ادامه داد: در این راستا پیگیری های به منظور ترکیب شدن این آثار با ثبت قنوات، قلعه ها و مساجد و سایر بقاع متبرکه به صورت لیستی در چند نقطه کشور تهیه شده و در دست پیگیری  است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو از پیگیری برای ثبت مساجد صدر اسلام در فهرست آثار جهانی نیز خبر داد.

مجیدی در پایان با اشاره به ثبت بیش از 21 اثر در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو، یادآور شد: 50 درصد این آثار طی چهار سال گذشته به ثبت رسیده است.

کد خبر 1489547

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =