صرفه جویی 400 میلیارد ریالی با کاهش مصرف گندم در مازندران

ساری - خبرگزاری مهر: استاندار مازندران گفت: با کاهش مصرف گندم، 400 میلیارد ریال در سالجاری در مازندران صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید علی اکبر طاهایی در جلسه شورای آرد و نان استان با اشاره به اینکه اجرای قانون هدفمند کردن یارا نه ها از گام های اساسی دولت در راستای تحقق عدالت است، افزود: پس از اجرای این قانون مصرف نان در کشور و ازجمله مازندران به شکل محسوسی کاهش یافت.
 
وی با بیان اینکه در زمان اجرای این قانون ماهانه، 9 هزار تن کاهش مصرف گندم در استان داشتیم، افزود: در این مدت رقمی معادل 400 میلیارد ریال در استان صرفه جویی شده است.

طاهایی با اشاره به وجود برخی مشکلات در حوزه قیمت، حمل و توزیع گندم و آرد و پخت نان اظهار داشت: در مرحله سوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در قالب یک برنامه اصولی و ضابطه مند مشکلات مطروحه در حوزه اقتصاد با انعکاس آن از سوی استان ها حل خواهد شد.

وی تعطیلی برخی از نانوایی ها در استان را نتیجه تعداد زیاد آنها و الزامات شغلی و اجتماعی دانست و گفت: قانون هدفمندی یارانه ها در طول زمان بر اساس ضروریات، قواعد و قوانین اصولی به تعدیل منطقی آن ها منجر خواهد شد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه دولت در شرایطی اقدام به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نمود که اقتصاد و تحریم های بین المللی مهم ترین دغدغه کشور بود، ابراز داشت: با این همه مطلوب ترین موضوع اجرا شده در چارچوب قانون هدفمندی، مسئله آرد و نان است.
 
طاهایی با اشاره به اینکه می بایست از ظرفیت خبازی ها، کارخانجات آرد همسو با تولید نان های مرغوب و با کیفیت به شکل مطلوب استفاده نمود، تصریح کرد: ایجاد رقابت بین واحدهای خبازی و تولید نان مرغوب از سیاست های جدی دولت مردان است.
 
وی گفت : باید با اتخاذ راهکارهای درست و اصولی در ارتباط با مصرف نکردن آرد با سبوس کم که ارزش غذایی کمتری دارد، فرهنگ سازی مناسب و اصولی صورت گیرد.

استاندار مازندران بیان داشت: هم اکنون بیش از چهار هزار واحد خبازی در این استان مشغول فعالیت هستند و با بررسی های صورت گرفته به ازای هر 750 نفر یک واحد خبازی در مازندران وجود دارد.

طاهایی افزود: با بررسی های صورت گرفته 76 درصد واحدهای خبازی در مازندران مربوط به تولید نان بربری است.

وی با تاکید بر نقش نظارتی دولت و عدم دخالت در امور اجرایی در مسایل آرد و نان، افزود: از امروز پنج اکیپ ویژه نامحسوس مرکب از سازمان های مرتبط را برای نظارت و شناسایی گندم فاسد در بنادر و مبادی انبارها و سیلوهای استان فعال خواهیم کرد و با افراد متخلف برابر با مقررات، برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.

طاهایی با اعلام اینکه وظیفه دولت نظارت بر حسن اجرای قانون در استان است خواستار انعکاس مشکلات از سوی خبازان، آسیابانان و دست اندرکاران امر برای ارائه راه حل از سوی دولت شد.

استاندار مازندران با بیان اینکه نباید چند گانگی در پخت نان در استان وجود داشته باشد خواستار نظارت مستمر و دقیق شورا بر روند کامل توزیع گندم به کارخانجات تا مرحله پخت نان شد. 
کد خبر 1495994

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =