وضعیت قرمز برای خانه سینما و میزبانی برج میلاد از اهالی رسانه

سینمای ایران این روزها در حالی که شماره معکوس خود را برای برگزاری جشنواره فجر آغاز کرده است، وضعیت خانه سینما با توجه به شکایت وزارت ارشاد مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت این نهاد، حاشیه هایی به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته اول دی ماه 90 سینمای ایران با خبرهایی چون تشکیل شورای فرهنگ عمومی در ارتباط با خانه سینما، میزبانی برج میلاد از اهالی رسانه، اعلام بزرگداشت های جشنواره فجر، اظهار نظر شمقدری درارتباط با "جدایی نادر از سیمین"، انتشار عکسهایی از فیلم جدید کارخانی، کلید خوردن فیلم جدید "کلاه قرمزی"، صندلی خای خالی برای یک فیلم در سینما، معرفی هیات انتاخاب جشنواره فیلم فجر و... روبرو بود.

-در این هفته در ادامه بیانیه کانون کارگردان در ارتباط با جشنواره فیلم فجر و مشکلات پیش آمده برای خانه سینما، چهار صنف خانه سینما در بیانیه‌ای مشارکت در جشنواره فیلم فجر را منوط به رفع مشکلات پیش آمده قضایی از سوی معاونت سینمایی دانستند. 

در ادامه این موضوع  شورای فرهنگ عمومی نیز دربهر فعالیت خانه سینما اظهار نظر کرد. در همین راستا دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: مسوولان خانه سینما نمی‌خواهند براساس اساسنامه شورای فرهنگی عمومی، فعالیت خود را ادامه دهند.  در سال 1366 شورای فرهنگ عمومی، مصوبه‌ای در ارتباط با ایجاد یک نهاد به نام خانه سینما تصویب کرد،‌ در آن مصوبه تکالیفی برعهده وزارت ارشاد در قبال خانه سینما نوشته شده و همچنین به شورای فرهنگ عمومی نیز در این زمینه تکالیفی داده شد. براساس این مصوبات، اساسنامه خانه سینما هرگونه تغییری بخواهد داشته باشد، باید به پیشنهاد مجمع عمومی آنجا یا هیات امنای خانه سینما به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

- توحیدی؛ رئیس هیات مدیره خانه سینمای ایران در گفتگویی پس از برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمویم عنوان کرد، حکم رسمی و قانونی در مورد جایگاه خانه سینما از سوی قوه قضائیه اعلام خواهد شد. موردی که درباره آن در این جلسه صحبت شده در اصل باید از سوی محاکم قانونی مورد قضاوت قرار گیرد و ما نیز در خانه سینما از روندی که به صورت قانونی طی شود استقبال می‌کنیم. البته منتظر تشکیل دادگاه هستیم تا وضعیت روشن شود و در این شرایط نمی‌دانم این همه عجله دوستان برای چیست. در دادگاه 21 دی‌ماه دو طرف حرف‌های خود را مطرح خواهند کرد و در محکمه عدل حکم به نفع هر طرف داده شود، تکمین خواهیم کرد.
 
- عزیزالله حمیدنژاد، حبیب الله کاسه ساز، علی رفیعی، علیرضا سجادپور، جواد طوسی، جلیل عرفان منش، مینو فرشچی، بهمن حبشی و حمید نعمت الله اعضای هیئت انتخاب سی امین جشنواره فیلم فجر هستند. این یک ترکیب متفاوت برای ارزیابی آثار سینمای ایران در جشنواره هستند.
 
- محمد بزرگ نیا نویسنده و کارگردان، جمال شورجه کارگردان و تهیه کننده، علیرضا زرین دست مدیر فیلمبرداری، حسین زندباف تدوینگر و داوود رشیدی بازیگر در سی امین جشنواره فیلم فجر تقدیر می شوند. مراسم بزرگداشت این 5 هنرمند سینمای ایران همزمان با برپایی این رویداد برگزار خواهد شد.
 
-امسال سی امین جشنواره فیلم فجر با دبیری محمد خزاعی برگزار می شود و طبق نظرات دبیرخانه قرار بود در این دوره اهالی رسانه در سالن های دیگری چون سینما فلسطین، پردیس ملت و یا صحرا به دیدن آثار بنشینند. گزینه های دیگر تا حدودی با نظرات منفی از سوی خبرنگاران روبرو شد که یکی از دلایل عمده آن کمبود ظریف سالن های فوق بود. هرچند از جهت نزدیکی مسیر به خبرگزاری ها و روزنامه ها برج میلاد گزینه مناسبی نیست اما سرانجام با در نظر گرفتن آرای اهالی رسانه برج میلاد گزینه قطعی شد.

- معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از پردیس سینمایی ملت گفت: "جدایی نادر از سیمین" ظرفیت نامزدی اسکار را دارد ولی سیاست های این آکادمی قابل پیش بینی نیست. "جدایی نادر از سیمین" تمام قابلیت‌ها و ظرفیت‌های نامزد شدن برای اسکار را دارد ولی سیاست‌های آکادمی اسکار قابل پیش بینی نیست و ممکن است آکادمی اسکار به این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها توجهی نکند. آخرین عامل تعیین کننده سیاست های حاکم بر نظام آمریکاست که چه سیگنال هایی را می خواهد به ایران بدهد.

-سومین نسخه سینمایی "کلاه قرمزی" پس از "کلاه قرمزی و پسرخاله" و "کلاه قرمزی و سروناز" به کارگردانی ایرج طهماسب کلید خورد. فیلم سینمایی "بچه ننه" به کارگردانی ایرج طهماسب پنج روز پیش در تهران وارد مرحله فیلمبرداری شد. در این فیلم همانند قسمت‌های قبلی ایرج طهماسب و حمید جبلی حضور دارند. کلاه قرمزی، پسرخاله، پسر عمه زا، گیگیل، بعبعی و ... از جمله شخصیت های حاضر در این قسمت هستند. شنیده‌ها حاکی از آن است که سریال کلاه قرمزی همزمان با فیلم سینمایی آن ساخته خواهد شد. حمید مدرسی تهیه کنندگی این فیلم سینمایی را برعهده دارد.

- کارگردان فیلم سینمایی "خاک و آتش" با بیان اینکه در نیمه دوم سال اکران‌ها چرخشی شده و فیلم‌ها حتی با وجود سرگروه بودن در دو یا حتی یک سانس اکران می‌شوند، گفت: اگر این شرایط تا اوایل هفته آینده تغییر نکند، به عنوان اعتراض "خاک و آتش" را از چرخه اکران خارج می‌کنم. کارگردان این فیلم معتقد است: این کجای عدالت است که برای فیلمی با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان، اکران تک‌سانس در نظرگرفته شود.

 
 
مدیر سینما آزادی در واکنش به اعتراض شدید صباغ‌زاده به نحوه اکران فیلم "خاک و آتش" با بیان اینکه این فیلم سرگروهی سینما آزادی را دارد و سانس‌هایش کامل است، گفت: زمانی که در 5 سانس "خاک و آتش" یک بلیت هم نفروخته، بنده برای صندلی‌ها آپارات را روشن کنم؟ آقای صباغ‌زاده که در خصوص اکران فیلم خود معترض است، می‌توانند با شماره گویای سینما آزادی تماس بگیرد و متوجه شود که 5 سانس کامل به فیلم ایشان اختصاص داده شده است.

 - پس از مجموعه "قلب یخی"، "ساخت ایران"(Made in Iran ) عنوان دومین سریال شبکه نمایش خانگی که توسط محمدحسین لطیفی کلید خورده‌است.  این سریال در 8 فصل دو قسمتی و با رنگ آمیزی جدیدی به بازار عرضه خواهد شد. فیلمبرداری این مجموعه در دو کشور ایران و فرانسه انجام خواهد گرفت. بهاره رهنما، بهنام تشکر و پروین قائم مقامی از جمله بازیگرانی هستند که تا کنون جلوی دوربین رفته‌اند. امین حیایی در دومین همکاری پس از "قلب یخی" به پروژه تازه لطیفی پیوست.

با شروع فیلمبرداری "ساخت ایران" توسط محمد حسین لطیفی و در پی انصراف وی از ساخت ادامه مجموعه "قلب یخی" اینبار نوبت امین حیایی است تا بار دیگر با لطیفی همراه شود. وی به تازگی قرارداد بازی در این مجموعه را امضا کرده است و تا چند روز دیگر جلوی دوربین می‌رود. اما در این میان صحبت‌هایی نیز مبنی بر حضور یکی از بازیگران اصلی مجموعه "قهوه تلخ" نیز شده است. بهنام تشکر، بهاره رهنما و پروین قائم مقامی نیز پیش از این جلوی دوربین "ساخت ایران" رفتند. این کار سومین سریال نمایش خانگی و دومین کار محمدحسین لطیفی به تهیه کنندگی سیدامیر پروین حسینی و منصور سهراب پور است که دارای مضمون کمدی، اجتماعی است.
کد خبر 1496138

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =