تهیه نقشه از نیمه تاریک ماه

دانشمندان ناسا در پروژه ای با عنوان "لامپ" و برپایه اطلاعات جمع آوری شده توسط کاوشگر مدارگرد Lro موفق شدند نقشه های جدید از طرف تاریک ماه تهیه کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، طرف تاریک ماه به مناطقی از سطح تنها قمر زمین گفته می شود که پرتوهای خورشید نمی توانند به آنها برسند و بنابراین در تاریکی همیشگی هستند.

دانشمندان ناسا در پروژه ای با عنوان "لامپ" (پروژه نقشه برداری آلفا لیمان) این مناطق تاریک را روشن کردند.

این محققان، با استفاده از کاوشگر مدارگرد Lro تصاویری از طول موجهای ماوراء بنفش و مادون قرمز به دست آوردند و توانستند نقشه ای از مناطق تاریک ماه در قطبهای شمال و جنوب این قمر تهیه کنند.

این نقشه به دو دلیل از اهمیت بالایی در برنامه های آینده اکتشافات ماه برخوردار است. نخست اینکه، با جزئیات دقیقی نشان داده است که منطقه ای از سطح ماه که همیشه در سایه قرار دارد حداکثر به میزان 2 درصد محتوی یخ آب رسوب کرده است. این یخ آب به دلیل سقوط یک ستاره دنباله دار به سطح این قمر در اعصار بسیار دور ایجاد شده است.

دوم اینکه، این نقشه یک کاهش طبیعی یخ آب را نشان می دهد که به دلیل بخاری است که بسیار آهسته تر از آنچه که تاکنون تصور می شد (حداکثر 16 برابر آهسته تر) رخ می دهد.

براساس گزارش اسپیس دیلی، کاوشگر Lro در این تحقیقات همچنین توانست گازهای فرٌار محتوی هیدروژن، جیوه و سایر ذراتی را که همراه با بخار آب از گودالی با عنوان "کابئوس" خارج می شوند اندازه گیری کند.

کد خبر 1512654

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =