عصاره فرهنگ ایران و اسلام در فارس وجود دارد

شیراز - خبرگزاری مهر: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از این استان به عنوان عصاره فرهنگ ایران و اسلام یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود عالیشوندی چهارشنبه در سومین گردهمایی مدیران کل، معاونان، روسای ادارات و مدیران حراست های فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب و جنوب غرب کشور اظهارداشت: چون گوشه چشمی بر آداب و رسوم و آیینها و سنت های فارس بر افکنیم گنجینه ای از هنرهای سنتی و آیینی و نمایشی جلوه می کند.

وی بیان کرد: فارس جایگاه و خواستگاه علما و مبارزان خستگی ناپذیر در اعصار مختلف بوده و با مطالعه و بررسی تاریخ درخشان این خطه از میهن اسلامی در می یابیم که علما بزرگ در برهه های مختلف زمان چگونه سزرافراز و تاثیر گذار مقابله با ظلم و جور را سرلوحه امور قرار داده و نتیجه بخش بوده است.

عالیشوندی افزود: مراجع تقلید و علمای بزرگی چون میرزا محمدحسن معروف به میرزای اول صاحب حکم تحریم تنباکو، میرزا محمد تقی شیرازی از رهبران مردم عراق در مبارزه با استعمار، آیت الله العظمی بهاالدین محلاتی، آیت الله العظمی سید نورالدین هاشمی، آیت الله العظمی لاری، آیت الله عبدالحسین دستغیب نیز در دامان این خاک پرورانیده شده اند.

عالیشوندی ادامه داد: همچنین می توان فارس را سرزمین ایجاد مکتبهای بزرگ هنری و فکری چون مکتب شیراز در نگارگری دانست.

وی عنوان کرد: مکتب شیراز در فلسفه، مکتب شیراز در طب، مکتب شیراز در معماری، مکتب شیراز در خوشنویسی و در شعر سرآمد است.

وی گفت: شیراز در عرصه چاپ و نشر و مطبوعات نیز ید طولانی داشته، اسناد و مدارک موجود و تحقیق و پژوهش برخی از بزرگان و آمار و وضعیت موجود همه نشانگر پیشینه درخشان در این حوزه است.

عالیشوندی افزود: این در حالی است که امروزه استان فارس با وجود حدود 140 نشریه 160 موسسه فرهنگی هنری و 80 موسسه قرآنی و 850 کانون فرهنگی هنری مساجد پیشتاز است.

کد خبر 1512910

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =