6 دور مذاکرات بیهوده سازش؛ جزئیات و پیامدها

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: ششمین دور نشست مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان فلسطین بدون نتیجه پایان یافت مذاکراتی که تنها به مثابه سرپوشی بر تجاوزات صهیونیست ها است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین دور مذاکرات سازش میان نمایندگان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی  برگزار شد.

این نشست همچون نشستهای پیشین به میزبانی اردن و در امان پایتخت این کشور برگزار شد که "صائب عریقات" مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و "اسحاق مولخو" نماینده "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آن حضور داشتند.

این مذاکرات به دلیل مخالفت رژیم صهیونیستی با توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

یک مقام تشکیلات خودگردان فلسطین که خواست نامش فاش نشود در این رابطه اظهار داشت : در حال حاضر مرحله ارزیابی آغاز شده است و هماهنگی کاملی با برادران عرب و کمیته پیگیری عربی وجود دارد و رهبران فلسطین نیز در این رابطه نشستهایی را برگزار خواهند کرد و با اعضای کمیته چهارجانبه و نمایندگان جامعه جهانی رایزنی خواهند کرد و آنها را در جریان روند مذاکرات قرار خواهند داد.

وی افزود: اسرائیل در جریان روند مذاکرات توسعه شهرکها و بازداشت فلسطینی ها را شدت بخشید و با تمام توان خود برای نابودی فرصتهای به وجود آمده برای احیای مذاکرات واقعی و سازنده بر اساس راه حل دودولتی و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 تلاش کرد.

در همین راستا "ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن اعلام کرد که نمایندگان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی هفته آینده در امان به مذاکرات ادامه نخواهند داد.

بنیامین نتانیاهو نیز در اظهاراتی گستاخانه مدعی شد: هر راه حلی که در زمینه حل مناقشه با فلسطینی ها مطرح می شود باید امنیت اسرائیل را تضمین کند.

وی در ادامه ادعاهای خود گفت : فلسطینی ها باید این نکته را درک کنند که منافعشان در تداوم مذاکره با اسرائیل نهفته است زیرا گفتگو تنها راه حل مناقشه است.

در همین حال "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که هم اکنون در منطقه به سر می برد مذاکرات بیهوده سازش را فرصت مهمی برای به جریان انداختن روند سازش دانست.

اشتون روز سه شنبه برای سفری 3 روزه وارد منطقه شد و روز چهارشنبه با "آویگدور لیبرمن" وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی و "حنان عشراوی" یکی از رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) دیدار کرد. وی در ادامه با ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اردن دیدار کرد.

برخی منابع دیپلماتیک نیز اعلام کرده اند کمیته چهارجانبه سازش در تلاش است تا مانع توقف مجدد مذاکرات سازش شود که به عقیده تحلیلگران احتمال موفقیت این کمیته ضعیف به نظر می رسد.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین در حالی به روند مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی دل بسته اند که چشمان خود را به روی حقیقت بسته اند حقیقتی که طی سال های گذشته بارها اتفاق افتاده است.

رژیم صهیونیستی از آغاز دور جدید مذاکرات سازش که از اوایل ماه جاری میلادی آغاز شده است چندین طرح توسعه شهرک ها در اراضی اشغالی فلسطین را تصویب کرده است و علاوه بر این بسیاری از شهروندان فلسطینی را بازداشت و مناطق مختلف نوارغزه را بمباران کرده است.

گستاخی رژیم صهیونیستی به همین جا محدود نشد بلکه این رژیم با نقض قوانین بین الملل شماری از نمایندگان مجلس قانونگذاری فلسطین از جمله "عزیز الدویک" رئیس این مجلس را ربود.

مذاکرات بیهوده سازش با رژیم صهیونیستی به مثابه سرپوشی بر اقدامات تجاوزکارانه این رژیم به شمار می رود اقداماتی که در سایه سکوت جهانی هر روز بر شدت آن افزوده می شود.

پافشاری مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین بر ادامه مذاکرات شکست خورده با رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی که گروه های فلسطینی به تازگی توافقنامه آشتی ملی فلسطین را امضا کرده اند و مقامات جنبشهای فتح و حماس با یکدیگر دیدار می کنند تنها به ضرر منافع ملی فلسطین خواهد بود.

به عبارتی دیگر از سرگیری مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی که به عقیده دیگر گروه های فلسطینی اقدامی یکجانبه از سوی تشکیلات خودگردان محسوب می شود و به ویژه اینکه جنبش حماس از اساس آن را رد می کند می تواند اختلافات داخلی فلسطین را احیا کند.

ادامه مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی اجرای مفاد توافقنامه آشتی ملی فلسطین را در معرض خطر جدی قرار می دهد و تلاش های آشتی ملی را به بن بست خواهد کشاند تلاشهایی که پس از پنج سال در قاهره به ثمر نشست و اکنون با ادامه مذاکرات سازش رو به نابودی است.

کد خبر 1515976

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =