ارز تک نرخی شد/ دلار از شنبه با نرخ 1226 تومان

رئیس کل بانک مرکزی دستور تک نرخی شدن نرخ ارز را صادر کرد تا از روز شنبه دلار با نرخ 1226 تومان عرضه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی روز پنجشنبه با حضور در برنامه خبری ساعت 14 شبکه اول سیما دومین خبر مهم هفته - پس از اعلام خبر موافقت رئیس جمهوری با افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت- را اعلام کرد: " ارز تک نرخ شد و از روز شنبه بهای هردلار را یکهزار و 226 تومان است."

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: وقتی اعلام می کنیم خرید و فروش ارز در بازارهای غیر رسمی مجاز نیست، یعنی بحث مبارزه با پولشویی را مطرح می کنیم بنابراین خودمان باید نیازهای آنها را تأمین کنیم.

وی گفت : کمیته ای از یک هفته پیش تشکیل شد و تا صبح پنجشنبه مشغول بود تا براساس قولی که داده بودیم، رقم تک نرخی ارز را اعلام کنیم و با محاسباتی که داشتیم مبلغ 1226 تومان را اعلام کردیم.

بهمنی ادامه داد : بنابراین مسافران ، دانشجویان و هر کسی که نیاز به منابع ارزی داشته باشد از این به بعد ارز را با این نرخ به روش صحیح و کنترل شده دریافت می کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت : اگر مسافر است باید اطمینان پیدا کنیم که این ارز حتماً خارج می شود،  بنابراین در گیت فرودگاه به مسافران پول را می دهیم و یا اینکه به بانک ملی مراجعه و فیش دریافت می کنند و سپس هنگام مسافرت و پس از کنترل پاسپورت، مسافران می توانند ارز خود را از طریق باجه هایی که تعبیه کردیم، دریافت کنند.

وی افزود : همه مراجعان نیازمند ارزی برای واردات و یا تولید به هر میزان چه از طریق حواله و چه از طریق گشایش ال سی و روش های مختلف این ارز را در اختیار آنها قرار می دهیم.

بهمنی اضافه کرد: هم اکنون پایمان را فراتر گذاشته و گفته ایم از هر جای دنیا که نیاز دارند کالا وارد کنند برنامه ریزی می کنیم که در همان کشور ارز را به حساب فروشنده واریز کنیم و حتی نیاز به حواله نباشد.

برای تولید کنندگان و وارد کنندگان میزان ارز نامحدود است

وی درباره میزان ارزی که در اختیار افراد قرار می گیرد، گفت: برای تولید کنندگان و وارد کنندگان میزان ارز نامحدود است و هر میزان که بخواهند گشایش کنند در اختیار آنان ارز قرار می دهیم و برای دانشجویان نیز مشخص و دستورالعمل آن قبلاً ابلاغ شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای مسافران هم رقم آن تعیین شده است و هزار دلار را در نظر گرفته بودیم افزود : در حال افزایش این نرخ هستیم تا بتوانیم برای سفرهای نوروزی این رقم را افزایش دهیم تا مسافران حتی در سفرهای دور پرواز هم مشکل کمبود منابع نداشته باشند.

ماجرای دلارهای تقلبی

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه دلارهای تقلبی قابل تشخیص است؟ گفت: یک و نیم تا دو ماه پیش که هر انس طلا در بازارهای جهانی حدود 1900 دلار بود، قیمت سکه های ما حدود 650 هزار تومان بود، چطور می شود که قیمت طلای جهانی زمانی که به حدود 1680 و یا 1700 دلار رسید قیمت سکه حدود دو برابر شود.

بهمنی تاکید کرد : مشخص بود حباب و کاذب است بنابر این در اینگونه شرایط که معمولاً قیمت های حبابی در داخل بالا می رود ورود طلای قاچاق و حتی ارز می تواند اتفاق بیافتد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه وقتی نرخ کاذب در بازار ارز بوجود بیاید عده ای فرصت طلب برای کسب سود بیشتر دلار وارد می کنند، ادامه داد : وقتی که شنیدیم بلافاصله به صرافی ها و بانکها اخطار دادیم که مواظب باشند و اینگونه دلارها را که از کشورهای اطراف وارد می شود کنترل کنند تا خدای ناکرده ملت ما از این بابت متضرر نشوند.

وی به مردم توصیه کرد از مبادی رسمی نیازهای خود را تأمین کنند و افزود : وقتی صرافی های مجاز و بانک های ما نیاز را تأمین می کنند دیگر لزومی ندارد بر سر چهارراهها و یا پاساژها بروند و نیازشان را تأمین کنند قطعاً در آنجا کنترلی نخواهد بود و این مشکلات بوجود می آید.

پیش فروش سکه ادامه خواهد داشت

بهمنی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش فروش سکه ادامه می یابد و نرخ جدید آن چیست؟ گفت: در چند روز گذشته حدود 4 و نیم تا 5 میلیون سکه پیش فروش کردیم و پیش بینی کردیم که اگر بخواهیم 15 تا 20 روز دیگر ، 10 تا 15 میلیون هم پیش فروش کنیم این رقم به 20 میلیون می رسد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد : همیشه این فکر را می کردیم که اگر 20 میلیون سکه در چهار ماه بعد به بازار عرضه شود چه اتفاقی می افتد و این عرضه می تواند بازار را بشکند.

وی گفت : برای اینکه خریداران این ضرر را نداشته باشند قیمت جهانی را محاسبه و با احتساب کارمزد نرخ را تعیین می کنیم و در اختیار آنان قرار می دهیم. بهمنی تاکید کرد : پیش فروش سکه همچنان ادامه دارد تا زمانی که تقاضا بسیار کاهش یابد و یا از بین برود.
 
یکشنبه به چهارراه استانبول رفت

بهمنی همچنین به برخی جریان سازی ها در کشور اشاره و اضافه کرد : یکشنبه منزل بودم که پیامک آمد قیمتها افزایش یافته است و برای پیگیری این موضوع به چهارراه استانبول و سبزه میدان رفتم دیدم خبری نیست و بازار تعطیل است و کسی خرید و فروش نمی کند اما چگونه ساعت به ساعت قیمت ها بالا می رود.

وی با تاکید بر اینکه به مسائل روانی باید دقیقاً توجه کنیم، گفت : نمی خواهیم خریداران سکه و ارز متضرر شوند و همه ما باید حواسمان باشد گرفتار این سیاست ها و حباب سازی ها نشویم.

تحریم غرب

رئیس کل بانک مرکزی در پایان سخنان خود با بیان اینکه 32 سال است که تحریم هستیم، افزود : ملت ایران باهوش ، توانا و داناست و ملت دانا همیشه یا راه را می یابد و یا می سازد، بنابراین امیدواریم همچنان این دوران را پشت سر بگذاریم.
 
وی درباره روند کارها در بانک مرکزی و اینکه آیا تحریمها موثر بوده است، افزود: ملت ایران بسیار باهوش و فهیم است و همیشه راه را می یابد و یا می سازد.

وی با بیان اینکه 32 سال است که تحریم هستیم و هیچ مشکلی تا این لحظه نداشتیم گفت:‌ درست است که مقداری کار ما را سخت می کند اما امیدواریم بتوانیم این دوران را نیز به خوبی پشت سر بگذاریم، چرا که دردنیای امروز با این تعداد کشورها حتما راههای جدیدی پیدا می کنیم و کار خود را انجام خواهیم داد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آمریکا با بحرانهای خودش و اروپا نیز با این تناقضی که از نظر اقتصادی دارد ، مشکلات آنها به مراتب بیشتر از این است که بخواهند برای ما مشکل بیافرینند.
 
اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار از شنبه

بهمنی در ادامه اعلام کرد : مصوبات جدید شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت از شنبه اجرا می شود. بهمنی گفت : چهارشنبه جلسه ای با حضور همه مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری داشتیم.
 
وی افزود: در این جلسه در باره برخی سیاست‌های پولی ، اعتباری و نظارتی بحث و بسته سیاستی را ابلاغ کردیم که همان جا با خود آن را بردند. بهمنی گفت: این بسته از فردا شنبه روز اداری بر اساس مصوبات جدید اجرا خواهد شد و همه شرایط مان را نیز در این بسته برایشان ارسال کردیم.
کد خبر 1518064

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =