پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رتبه اول وبومتریک را کسب کرد

وب‌سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در جدیدترین رتبه‌بندی وبومتریک (ژانویه 2012) برای دومین بار متوالی توانست رتبه اول را در میان مؤسسه‌های تحقیق و توسعه کشور به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این رتبه‌بندی که مؤسسه‌های پژوهشی و همه مراکز درگیر در فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های فناوری، علوم اجتماعی و علوم انسانی را دربر‌می‌گیرد، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در میان 7هزار و 559 مؤسسه تحقیق و توسعه برتر جهان، رتبه 415 را به خود اختصاص داده که در مقایسه با رتبه‌بندی دوره پیش (رتبه 474) نزدیک به 60 رتبه ارتقا داشته است.

در رتبه‌بندی کنونی از میان حدود بیش از 7هزار وب‌سایت مؤسسه‌های برتر که برحسب حضور آنها در محیط وب انجام شده، 77 وب‌سایت از کل وب‌سایتهای مؤسسه‌های علمی و پژوهشی ایران قرار داشته‌اند.
 
وب‌سایت پژوهشگاه در رتبه‌بندی دور قبل (ژوئیه 2011) نیز در ایران رتبه اول را کسب کرده بود. همچنین  در سال 1389، رتبه وب‌سایت پژوهشگاه در ایران 3 و در جهان 1080 بوده که افزایش چشمگیری را داشته برهمین اساس رتبه پژوهشگاه در جهان در سال‌های1387 و 1386 به ترتیب 480 و 421 بوده است.
 
در این رتبه بندی مراکز پژوهشی و دانشگاهی جهان براساس شاخص‌های سنجه وب دامنه‌های اینترنتی موسسات، ‌تعهد موسسات به انتشارات وب محور و ابتکارهای آنها برای دسترسی آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
این ارزیابی توسط گروه پژوهشی سنجه‌های مجازی CSIC یکی از بزرگترین سازمانهای عمومی پژوهشی اسپانیا و مرکز اطلاعات و مدارک علمی وابسته به شورای پژوهش ملی اسپانیا (CINDOC) صورت می‌گیرد؛ این گروه یک واحد پژوهشی است که به عنوان ناظر فعالیت‌های پژوهشی و دانشگاهی بر روی وب عمل می‌کند و هر سال در ماه ژانویه و ژوییه این سایت به رتبه بندی مراکز پژوهش و دانشگاهی در سراسر جهان اقدام می‌کند که رتبه بندی کنونی دومین ویرایش منتشر شده در وبومتریک است.
 
این ارزیابی از سال 2004 شروع شده و مبتنی بر شاخص‌های ترکیبی است که متشکل از حجم محتوای منتشر شده بر روی وب، مشاهده‌پذیری و نفوذ صفحه‌های وب است.
 
دومین و سومین رتبه در کشور را بعد از پژوهشگاه، مرکز پژوهشهای مجلس(رتبه در جهان 690) و مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات (رتبه در جهان 720) به خود اختصاص داده‌اند.
 
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، انستیتو پاستور ایران، فرهنگستان علوم پزشکی، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌ شناسی و مهندسی زلزله و فرهنگستان هنر ایران، رتبه‌های بعدی را در کشور دارند.
کد خبر 1535140

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =