تخریب سلولهای سرطانی با کمک نانوصدفهای روباتیک

نانوروباتهایی که از اوریگامی (هنر کاغذ و تازدن) DNA ساخته شده اند می توانند به جستجوی سلولهای سرطانی پرداخته و آنها را نابود کنند در حالی که سلولهای سالم دست نخورده باقی می مانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این روباتهای صدفی شکل که تنها در زمان تشخیص و شناسایی هدف داروهای خود را آزاد می کنند، می توانند در شیوه درمانی سرطان بهبودی قابل توجه ایجاد کنند.

محققان دانشگاه هاروارد برای ساخت این نانوروباتها از اوریگامی DNA استفاده کردند. محققان این روبات را با کمک نرم افزار مدل سازی DNA که می توانست چگونگی اتصال جفتهای پایه DNA را درک کند، طراحی کرده و زمانی که شکل مورد نظر خود را به نرم افزار دادند، لیستی از رشته های DNA که با ترکیب آنها شکل مورد نظر به وجود می آمد، ارائه شد.

شکل مورد نظر دانشمندان صدفی بود به این صورت امکان حمل مقادیری دارو در این ساختار به وجود می آمد. دانشمندان برای اطمینان از اینکه دهانه صدف تنها پس از رسیدن به سلولهای هدف باز می شوند دو قفل برای آن طراحی کردند که هر یک از آنها رشته ای از DNA هستند که برای شناسایی گونه ای خاص از مولکولها طراحی شده اند. زمانی که این قفلها یا "آپتامر"ها به مولکولهای هدف می رسند DNA از هم باز شده و دارو آزاد می شود.

عوارض جانبی نانوروباتها

دانشمندان به منظور آزمودن توانایی های این دارو نانوروباتهایی را مجهز به قفلهای شناسایی مولکولهای سرطان خون به وجود آورده و دارویی که می تواند با جلوگیری از رشد سلولهای این بیماری آنها را نابود کند، درون آن قرار دادند. در نهایت میلیونها نسخه از این نانوروباتها در میان سلولهای انسانی سالم و سرطانی آزاد شدند.

سه روز بعد نیمی از سلولهای سرطانی نابود شده بودند اما هیچ آسیبی به سلولهای سالم وارد نیامده بود و دانشمندان دریافتند می توانند با افزودن میزان داروی گنجانده شده در این نانوروبات تمامی سلولهای سرطانی را نابود کنند. همچنین با تغییر نوع قفلهای دهانه صدف محققان می توانند هر نوع سلول سرطانی را هدف قرار دهند.

بر اساس گزارش بی بی سی، داشتن دو قفل به این معنی است که نانوروباتها از توانایی بالاتری در تشخیص سلولهای سرطانی برخوردارند و باید برای آزادسازی دارو دو سیگنال دریافت کنند. محققان امیدوارند نانوروباتها بتوانند دیگر سلولهایی که در بدن به صورت عادی از رشد سریعی برخوردارند از قبیل سلولهای روده و فولیکول مو را نیز دست نخورده باقی بگذارند، سلولهایی که معمولا در دوران شیمی درمانی بیشترین آسیب را می بینند.

کد خبر 1536129

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =