تربيت نيروي انساني به شكل سنتي مانع برآورده شدن نيازهاي واقعي جامعه است

براي تأمين نيروي انساني كارآمد، بايد در جامعه نياز سنجي صورت بگيرد .

به گزارش خبرنگزاري " مهر " دكتر كزازي رئيس دانشكدة مديريت دانشگاه علامه طباطبايي در گفت وگو با شبكه راديويي " فرهنگ"،  ضرورت نياز سنجي در جامعه را مورد تأكيد قرار داد و گفت: دو نگرش در مورد دانشگاه و اشتغال وجود دارد.
وي در ادامه اين دو نگرش را مورد تحليل قرار داد و افزود: آيا دانشگاه موظف است كه نياز بازار كار را تأمين كند يا بايد به تأمين نيازهاي علمي جامعه بپردازد؟
دكتر كزازي سپس به شيوه‌ هاي صورت گرفته در كشورهاي ديگر اشاره كرد و گفت: تعداد اندكي از كشورها سراغ يك نياز سنجي جامع رفته‌اند تا بدانند چه نيروي انساني با چه تخصص‌هائي را نياز دارند كه اين نياز سنجي شامل آينده آنها هم مي‌شود .
وي در ادامه به معضل بيكاري در بسياري از كشورها و از جمله ايران پرداخت و افزود در كشور ما با وجود همه دانشگاه‌ها با عناوين مختلف، تقريباً20 در‌صد نياز جامعه زير پوشش است و داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها (80 در‌صد) پشتِ كنكورهاي مختلف مي‌مانند.
دكتر كزازي سپس نگرش سومي را يادآور شد و آن ‌را نگرش سنتي به دانشگاه ‌ها خواند و افزود: مشكل اينجاست كه در جامعه ما جهت حركت در ابعاد مختلف را بسته‌هاي اقتصادي تنظيم مي كنند و لذا برخي از رشته‌‌هاي دانشگاهي به‌دليل چرخه اقتصادي؛ آسيب‌پذير مي‌شوند.
رئيس دانشكده مديريت علامه طبابائي نياز جامعه به نيازسنجي را مجدداً يادآور شد و گفت: چون نيازسنجي صورت نگرفته است،‌ دانشگاه بر اساس روش سنتي خود و طبق نرخ رشد، نيرو تربيت مي‌كند.

کد خبر 15410

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha