۱۶ مرداد ۱۳۸۲،‏ ۹:۲۷
امروز در تاريخ

خبر گزاري "مهر": امروز پنجشنبه شانزدهم مرداد ماه سال 1382 هجري شمسي ،مقارن است با هشتم جمادي الثاني سال 1424 هجري قمري و برابر است با هفتم اوت سال 2003 ميلادي

صدور حكم نخست وزيري شهيد با هنر :
در چنين روزي در سال 1360 ه ش پس از آنكه  محمد علي رجايي ، به رياست جمهوري اسلامي ايران رسيد ، بر اساس  قانون اساسي وي، حجت الاسلام دكتر  محمد رضا باهنر را براي  نخست  وزيري  به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد كرد كه پس از سخنان نمايندگان  موافق ومخالف ، آراي نمايندگان در گلدان ريخته شد. نتيجه راي گيري دادن راي اعتماد از سوي اكثريت نمايندگان به نخست وزير پيشنهادي آقاي رجايي بود.
تشكيل جهاد دانشگاهي :
پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي اصلي ترين و ضروري ترين نيازانقلاب اسلامي  نوپا ، جايگزين ساختن فرهنگ اصيل  اسلام ناب  محمدي به جاي فرهنگ به جا مانده از رژيم گذشته بود و از آنجا كه فضاي جامعه ،  خصوصا دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور دچار تحول شده بود ،  ضرورت انقلاب فرهنگي بيش از پيش خود را مي نماياند . بر همين اساس بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در تاريخ بيست وسوم خرداد  سال 1359 ، فرمان تشكيل ستاد انقلاب فرهنگي را صادر كردند و اعضاي آن را منصوب نمودند . اين ستاد نيز در جلسه شازدهم مرداد 1359 به منظور تحقق بخشيدن به اهداف انقلاب فرهنگي ، نهاد جهاد دانشگاهي را به عنوان يك نهاد انقلاب و بر خاسته از انقلاب فرهنگي تاسيس كرد .
اين نهاد  در سال 1363 به عنوان ستاد اجرايي انقلاب فرهنگي تغيير نام داد،  اما در سال 1364 پس از استقلال دانشگاهها و جدا شدن وزارت فرهنگ وآموزش عالي از آن مجددا  به عنوان جهاد دانشگاهي تغيير نام يافت  و در سال 1369 به عنوان پلي بين دانشگاه و بخش صنعتي و خدماتي كشور معرفي و محل استقرار آن بيرون از دانشگاه تعيين شد. ماده چهار اساسنامه جهاد دانشگاهي ،ا ركان آن را شامل ؛ هيات امنا ، شوراي علمي و رييس جهاد دانشگاهي قرار داده است. تبليغ و ترويج فرهنگ وهنر اسلامي ، ايجاد تشكيلات مناسب به منظور نشر آثار علمي ، انجام تحقيقات  ، حمايت و تشويق دانشجويان و پژوهشگران جوان ، اجراي رسمي دوره هاي آموزشي علمي - كاربردي  از جمله وظايف جهاد دانشگاهي در اساسنامه اين نهاد است  .جهاد هم اكنون طبق اساسنامه در گروه هاي تخصصي فني ومهندسي ، كشاورزي ومنابع طبيعي ، علوم پايه ، هنر ، پزشكي وعلوم انساني فعاليت دارد.  

علي منتظري رييس فعلي جهاد دانشگاهي است.

وي با اشاره به فلسفه وجودي تشكيل اين نهاد مي گويد : " جهاد دانشگاهي مولود انقلاب فرهنگي است و پيام اصلي انقلاب فرهنگي همان مختصات و شاخصه هايي است كه امام راحل براي اين جنبش دانشجويي تعيين فرمودند كه در يك كلام ايجاد تحول اساسي در دانشگاههاي كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي بود ." رييس جهاد را شوراي عالي انقلاب فرهنگي منصوب مي كند.
آغاز عمليات قدس 5 :

در چنين روزي عمليات قدس 5 در منطقه غرب هور الهويزه در سال 1360 ه ش آغاز شد .

در گذشت شرف الدين عاملي :
سيد عبدالحسين شرف الدين  در يكي از روز هاي سال 1290 ه ق در شهر كاظمين ديده به جهان گشود . او پس از فراگيري مقدمات علوم،  در محضر پدر به تحصيل فقه پرداخت و با عزمي جزم كتب فقهي را فرا گرفت . وي در سال 1310 ه ق به سامرا رفت و تحصيلات عاليه خود را نزد دو استاد سامرايي ، شيخ حسن كربلايي  و شيخ باقر حيدر آغاز كرد . او آنگاه رهسپار  حوزه علميه نجف شد و از محضر استاداني چون آخوند خراساني ، شيخ عبد الله مازندراني و سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي كسب فيض كرد . عاملي ،  به عنوان عالمي آگاه از همان ابتدا بر او ضاع نابسامان جوامع اسلامي آن دوران تاسف مي خورد و در صدد وحدت اين جوامع در برابر حيل استعمار بود . به همين علت وي كتاب "الفصول المهمه في تاليف الامه " را به رشته تحرير در آورد . او به همين  منظور به كشور هاي مختلفي از جمله مصر ، لبنان و سوريه سفر كرد و به سخنراني و تاليف و اتحاد قلوب مسلمانان پرداخت . آن عالم رباني  علاوه بر اين ،  در تاسيس مدارس علميه يد طولايي داشت و تاسيس دانشكده جعفريه و انجمن نيكو كاري و احسان از كار هاي اوست . كار علمي وتحقيق مهم ديگري كه شرف الدين در واپسين سالهاي عمر خود به انجام آن موفق شد نوشتن كتاب مشهور وشگفت انگيز "النص و الاجتهاد" بود . "المراجعات "، "ابو هريره "، "مسائل فقهيه "، "كلمه حول الرويه "، "زينب الكبري " و... از جمله آثار گرانسنگ آن عالم فرزانه اند . سرانجام آن دانشمند بزرگوار پس از عمري تلاش در صبح روز دو شنبه هشتم جمادي الثاني سال 1377  ه ق پس از 87 سال زندگي پر ثمر دار فاني را وداع گفت . پيكر او را در سمت جنوبي صحن امام علي ع ، در نجف اشرف به خاك سپردند  .

روز تولد  كنستانتينوس دوم :
كنستانتيونس دوم  امپراطور روم در چنين روزي در سال 317 ميلادي به دنيا آمد . وي ابتدا به همراه دو برادر خود در قدرت و حكمراني شريك شد . او  از سال 337 تا 361 ميلادي بر روم حكومت كرد .

تولد جرج استرنهيلم :
اين شاعر و دانشمند سوئدي در چنين روز در سال 1598 ميلادي ديده به جهان گشود . وي را پدر شعر سوئد ناميده اند . "هركول "عنوان معروفترين مجموعه شعر اوست .

تولد كارل ريتر :
كارل ريتر جغرافيدان آمريكايي در چنبن روزي در سال 1779 به دنيا آمد . وي را يكي از پايه گذاران علم جديد جغرافيا ناميده اند .

تولد ارنستو لكوئنا :
اين آهنگساز و موسيقيدان كوبايي در چنين روزي در سال 1896 ميلادي   ديده به جهان گشود .

تولد لوييس ليكي :
لوييس ليكي انسان شناس برجسته قرن بيستم  در چنين روزي در سال 1903 ميلادي در آمريكا به دنيا آمد . وي در سال 1964 مدال ريچارد هوپر را از آن خود كرد .

تولد رالف جي بانچ :
اين سياستمدار آمريكايي در چنين روزي در سال 1904 به  دنيا آمد . وي بيش از بيست سال عضو كليدي و يكي از مهره هاي فعال سياسي ايالات متحده  بود . او در سال 1950 جايزه صلح نوبل را از آن خود كرد .

تولد كارل هوسا :
 كارل هوسا آهنگساز و موسيقيدان اهل چكسلواكي در چنين روزي در سال 1921 در پراگ ديده به جهان گشود . "زن تروايي" عنوان مشهورترين آهنگ وي است .

تولد هلن كاليكوت :
هلن كاليكوت فيزيكدان استراليايي در چنين روزي در سال 1938 در ملبورن ديده به جهان گشود . وي بيشتر به لحاظ اتخاذ مواضع صلح طلبانه در تاريخ مشهور است .

در گذشت رابيند رانات تاگور :
سر رابيند رانات تاگور ، شاعر و نويسنده معروف هندي در چنين روزي در شهر كلكته به دنيا آمد . وي پس از طي دوران ابتدايي ، براي تحصيل در رشته حقوق به انگليس رفت . او در لندن به ادبيات گرايش يافت و در آن رشته فارغ التحصيل شد  . تاگور در بازگشت به  هند ازدواج كرد ولي چند سال بعد زن  و فرزندان خود را از دست داد . در اين زمان وي به خلق آثار نظم و نثر پرداخت . تاگور  در سال 1912 دست به ترجمه نوشته هاي خود به زبان انگلسي زد و در سال 1912 جايزه نوبل ادبي را از آن خود ساخت . وي به مناسبت  هزاره بزرگداشت فردوسي به ايران نيز سفر كرد . تاگور در آثار  خود به بيان عظمت و زيبايي طبيعت ، عشق و عواطف بشري مي پردازد .  پنجاه نمايشنامه  ، يكصد كتاب شعر و چهل داستان و كتاب فلسفي از او باقي مانده است .

در گذشت راس مورگان :
راس مورگان موسيقيدان آمريكايي و رهبر اركستر در چنين روزي در سال 1969 ميلادي در گذشت ."خوش آمديد "عنوان مهمترين اجراي صحنه اي اوست . او در سن 65 سالگي دار فاني را وداع  گفت .

روز استقلال ساحل عاج :
ساحل عاج كشوري است در منطقه استوايي آفريقاي غربي در ساحل شمالي خليج گينه . مساحت آن يك پنجم مساحت ايران است . نژاد مردم اين كشور سياه و سفيد است و آيين آنها اسلام ، مسيحيت و بت پرستي . اكثر مردم ساحل عاج به  زبان فرانسوي صحبت مي كنند .  نوع حكومت اين كشور جمهوري است . ساحل عاج در چنين روزي در سال 1960  از فرانسه مستقل شد و در بيستم سپتامبر همان سال به عضويت سازمان ملل متحد در آمد . اين كشور در عين حال عضويت خود را در اتحاديه فرانسه حفظ كرده است  .

کد خبر 15469

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha