بیابانکی: «هفت میر» یکی از بهترین بهاریه‌های ادبیات فارسی است

سعید بیابانکی شاعر و طنزپرداز با مقایسه سروده‌های شاعران کلاسیک و معاصر درباره بهار و نو شدن طبیعت، «هفت میر» سروده میرزا نعیم سدهی را یکی از بهترین بهاریه‌های ادبیات فارسی توصیف کرد.

سعید بیابانکی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بازنمایی بهار در شعر فارسی گفت: نوروز با توجه به ویژگیهایی که دارد و اینکه جشن باستانی ایرانیان است، همواره یکی از مضامین والای ادبیات و شعر ما بوده است.

وی افزود: گروهی از شعرهایی که درباره بهار سروده شده و به آنها بهاریه می‌گویند، کاملاً ناتورالیستی و طبیعت‌گرا است. اشعار منوچهری دامغانی از این دست است. سری دیگری از اشعار بهاریه، قیاسی است. یعنی تازه شدن طبیعت را با نو شدن انسان‌ها قیاس کرده‌اند و در واقع آروزی این مسئله را داشته‌اند و انسان‌ها را به آن توصیه کرده‌اند.

این شاعر و طنزپرداز کشورمان اضافه کرد: دسته‌ای دیگر از بهاریه‌های شعر ما، از جایگاهی بالاتر برخوردار است و همان شعرهای عرفانی ما را شامل می‌شود. این شاعران دیدگاهی عرفانی به بهار و نوروز دارند. از جمله آنها می‌توان به مولوی اشاره کرد که بسیار به تمثیل درباره شباهت و ارتباط بهار به روز قیامت و رستاخیز پرداخته است.

بیابانکی گفت: در شعر معاصر هم با توجه به جزئی شدن موضوعات و عجین شدن شعر با مسائل روزمره زندگی، بهاریه‌ها متفاوت است. در واقع نه از دسته اول است نه از دسته دوم و البته تلفیقی از هر دو. ولی نکته مسلمی که در بهاریه‌های جدید هست، این است که حس نوستالژیک در این شعرها کمتر دیده می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این مقداری احساس می‌شود که بهار نقش و جایگاه مثبتی در شعرهای جدید ندارد البته این را هم بگویم که نمی‌شود آن را به همه شعرها تعمیم داد. چون به هر حال شاعر هم متاثر از فضای اجتماعی و سیاسی پیرامون خود است.

این شاعر ادامه داد: در مجموع معتقدم شعرهای شاعران کلاسیک درباره بهار شاخص‌تر است؛ در این میان می‌توان به حافظ و سعدی و منوچهری اشاره کرد. البته به شخصه معتقدم شاخصترین بهاریه‌ای که سروده شده، «هفت میر» سروده میرزا نعیم سدهی اصفهانی است.

کد خبر 1562278

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha