مردم ایران دریک قرن اخیرثابت کرده‏اند که به خواندن کتاب علاقه‎مند هستند

کارشناس زبان و ادبیات فارسی و حوزه فلسفه با اشاره به اینکه مردم اهل مطالعه در ایران حداقل در یک قرن اخیر ثابت کرده‎اند که به کتاب و رسانه‎های مکتوب علاقه‎مند هستند گفت: شاهد این مدعا را می‎توان از تیراژ 40000شماره‎ای روزنامه نسیم شمال سید اشرف گیلانی و 60000شماره‎ای روزنامه مرد امروز محمد مسعود و همچنین تیراژهای میلیونی روزنامه‎ها و برخی از کتابها در ایام انقلاب مثال آورد.

دکتر محمد بقایی (ماکان) درباره وضعیت نشر در حوزه اندیشه در کشور درسالی که گذشت به خبرنگار مهر گفت: وضعیت نشر در سال 90 نیاز به شرح و بسط ندارد زیرا حکایت آن روشنتر از آفتاب است و هر عارف و عامی می‎داند که وضعیت نشر در تمام حوزه‎ها اعم از کتاب و مطبوعات در چه شرایطی قرار داشته است.

وی افزود: گاه افراد غیر متخصص نیز به کم بودن تیراژ کتاب اظهار نگرانی کرده‎اند. از اینجا پیداست که دست اندرکاران نشر و پدید آورندگان آثار فرهنگی نیز از تنگناها و موانعی که بر سر راه این فعالیت قرار داشته و در نتیجه سبب رکود آن شده است کاملا ناراضی هستند بطوریکه در شناسنامه برخی از کتابها تیراژ تعجب برانگیز پانصد نسخه درج شده است و برخی از ناشران ترجیح داده‎اند کتابهای خود را به دلیل پائین بودن تیراژ با دستگاههای زیراکسی چاپ کنند.

این نویسنده و مترجم کشورمان در مورد تناسب کتابهای منتشر شده حوزه اندیشه با نیازهای جامعه کتابخوان نیز گفت: مردم اهل مطالعه در ایران حداقل در یک قرن اخیر ثابت کرده‎اند که به کتاب و رسانه‎های مکتوب علاقه‎مند هستند شاهد این مدعا را می‎توان از تیراژ 40000شماره‎ای روزنامه نسیم شمال سید اشرف گیلانی و 60000شماره‎ای روزنامه مرد امروز محمد مسعود و همچنین تیراژهای میلیونی روزنامه‎ها و برخی از کتابها در ایام انقلاب مثال آورد.

این محقق و پژوهشگر حوزه فلسفه و ادبیات ادامه داد: امروزه عدم اقبال جامعه ایرانی به کتاب و رسانه‎های مکتوب به دلیل عدم اعتمادی است که به مندرجات آن دارد که ریشه در مسائل مختلف دارد. بطوریکه لفظ سانسور و ممیزی قبح خود را در فرهنگ سیاسی از دست داده و متولیان فرهنگی با شهامت و افتخار تمام از تنگتر کردن مدام حلقه ممیزی سخن می‎گویند که حاصل آن به پائین آمدن چشمگیر تیراژ کتاب و مطبوعات انجام می‌گیرد.

بقایی در مورد خط قرمزهای حوزه نشر هم اظهارداشت: به نظر می‏رسد تنها در مورد مسافرتهای درون شهری یا برون شهری خطوط قرمزی وجود ندارد و گرنه از کتابهای آشپزی گرفته تا کتابهای عرفانی و فلسفی ممیزی به شدیدترین وجهی اعمال می‎شود و خطوط قرمز در این بررسیها چندان پررنگ است که صاحبان قلم به خود سانسوری دست می‎زنند وچون نمی‎توانند مفاهیم ذهنی خود را به درستی منتقل کنند دست به نمادسازیهایی می‎زنند که موجب از دست رفتن روانی و سیالیت مفهوم می‎شود.

نویسنده "از شیدان شید تا نورالنوار" درمورد موانع دیگر حوزه نشر هم اذعان کرد: مهمترین موانع در حوزه نشر علاوه بر موارد یاد شده شامل وضعیت اقتصادی نیز می‎شود. چنانکه پس از پیش آمدن مسئله تحریم و شدت گرفتن بهای ارز همه مصالح نشر اعم از کاغذ و فیلم و زینک و حتی بهای حمل کتاب افزایشی ناگهانی یافته که در مجموع مشکلاتی بر مشکل پیشین افزوده‎اند بطوریکه برخی از ناشران به گفته خود با شرمساری قراردادهای خود را با مولفان و مترجمان لغو کرده‏اند و یا چاپ کتابها را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته‎اند.

این چهره فرهنگی کشور ادامه داد: در اینجا ذکر این نکته ضروری است که حوزه نشر همانند حلقه‎ای است در سلسله دیگر فعالیتهای کشور که نباید آن را بطور انتزاعی مورد بررسی قرار داد زیرا با دیگر فعالیتهای جامعه  بستگی تام دارد بخصوص اینکه مطالعه و تحقیق از آن نوع فعالیتهایی است که پرداختن به آنها دل خوش می‎خواهد.

این کارشناس زبان و ادبیات فارسی و حوزه فلسفه درباره مقایسه حوزه نشر اندیشه در کشور با کشورهای غربی هم تصریح کرد: با نگاهی به صفحات اندیشه در مطبوعات می‎توان پاسخ به این پرسش را دریافت زیرا غالب مطالب اینگونه صفحات اختصاص به دیدگاهها و نظریه‎های بر آمده از غرب دارد و این بدان سبب است که ابداعات فکری دنیای غرب همانند دستاوردهای صنعتی آنان نگاه شرق را به خود معطوف داشته است. بنابراین طبیعی می‏نماید که مطرح شدن نام اندیشمندان، متألهان و فیلسوفان و نویسندگان غربی برای خوانندگان شرقی بیش از چهره‎های مشابه در فرهنگ خودی باشد.

کد خبر 1562534

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =