مواضع هاشمی رفسنجانی تناقض دارد/ موضوع مذاکره با آمریکا نباید مطرح شود

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از موضع گیری اخیر هاشمی رفسنجانی در باره مذاکره با آمریکا گفت: در مواضع وی تناقض وجود دارد و موضع گیری های هاشمی با گذشته فاصله پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام احمد سالک در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به موضع گیری هاشمی رفسنجانی  در باره اهمیت مذاکره ایران با آمریکا اظهار داشت: هاشمی حتما تفاوت مذاکره با آمریکا با مذاکره با روسیه و چین می داند، نحوه مذاکره با این کشورها با آمریکا متفاوت است و نباید مذاکرات با این کشورها را همچون مذاکره با آمریکا دانست.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: هاشمی رفسنجانی از نزدیکان امام خمینی(ره)بود پس چرا به این نکته پی نبرده است که بنیانگذار انقلاب اسلامی فرموده بودند: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

منتخب مردم اصفهان در مجلس نهم ادامه داد: آمریکا یک زمانی در اوج قدرت بود و به این قدرت خود افتخار می کرد ولی در حال حاضر در چه جایگاهی قرار دارد؟! ایران با مقاومت بر سر اصول و ارزش ها ایستاد و توانسته است بدون اتکا به قدرت های بزرگ به پیشرفت و تعالی دست یابد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه موضوع مذاکره با آمریکا به هیچ قابل قبول نیست و اصلا نباید مطرح شود افزود: فقط کافی است وضعیت آمریکا را به خوبی رصد کنیم، متوجه خواهیم شد که مسئولان آمریکا با چه چالش هایی مواجه شده اند در عین حال جنبش وال استریت و بیداری اسلامی نیز در مقابل سیاست ها و برنامه های آمریکا قرار گرفته است.

سالک همچنین اظهار داشت: اگر مواضع هاشمی رفسنجانی از گذشته تا به امروز را مرور می کنیم پی می بریم که در مواضع وی تناقض وجود دارد و موضع گیری های هاشمی با گذشته فاصله پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که موضع جامعه روحانیت مبارز درباره موضع گیرهای اخیر هاشمی رفسنجانی چیست؟ گفت: جامعه روحانیت فعلا تشکیل جلسه نداده تا درباره این اظهار نظر موضع گیری کند.

به گزارش مهر، هاشمی رفسنجایی در دیدار مسئولان فصلنامه مطالعات بین المللی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این اصل که در سیاست خارجی دوست دائمی و دشمن دائمی وجود ندارد و آنچه که دائمی است منافع ملی است. اگر این را بخواهیم به طور مثال در زمینه رابطه با آمریکا پیاده کنیم، مخصوصاً در دوره حضرت‌عالی، چگونه می‌توان تفسیرش کرد اظهار داشت:" من در سالهای آخر حیات امام(ره) نامه‌ای را خدمتشان نوشتم، تایپ هم نکردم. برای اینکه نمی‌خواستم کسی بخواند و خودم به امام دادم. در آن نامه هفت موضوع را با امام مطرح کردم و نوشتم که شما بهتر است در زمان حیاتتان، اینها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است اینها به صورت معضلی سدّ راه آینده کشور شود. گردنه‌هایی است که اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور کردن مشکل خواهد بود... یکی از این مسایل رابطه با آمریکا بود. نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است. "

انتشار این مواضع هاشمی رفسنجانی با واکنش فعالان سیاسی،تشکل های دانشجویی و روزنامه نگاران مواجه شده است.

کد خبر 1568849

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =