غذای حلال؛ ابزار اسلام ستیزی در انتخابات فرانسه

درحالی که در آستانه انتخابات فرانسه برخی از سیاستمداران فرانسه به مخالفت با غذای حلال در فرانسه پرداخته و از این وضعیت برای به دست آوردن رأی بیشتر استفاده می کنند، اما تولید کنندگان و فروشندگان این محصولات در جشنواره غذای اسلامی سالانه ای که در پاریس برگزار شده نظر دیگری دارند آنها اعتقاد دارند این جریان تنها سود حاصل از فروش غذای حلال را بیشتر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، بازار حلال فرانسه که اکنون ارزش آن به 5/5 میلیارد یورو می رسد و سالانه 10 درصد رشد دارد در هفته های اخیر درحالی که نیکولاسارکوزی آن به عنوان ابزاری گستاخانه برای به دست آوردن حمایت راست گرایان ضد مهاجرت استفاده کرد به یک موضوع سیاسی داغ تبدیل شده است.

حقایقی که درباره ذبح حلال وجود د ارد در جریان این انتخابات یک موضوع مورد بحث نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده تا حدی که  فرانسوا فیلون نخست وزیر فرانسه اظهار داشت که مسئله ذبح سنتی یهویان و مسلمان امری منسوخ شده است و باید کنار گذاشته شود.

این مسئله موجب آزردگی خاطر جوامع مسلمان و یهودی فرانسه را که هردو بزرگترین جوامع از نوع خود را در اروپا تشکیل داده فراهم کرد، رهبران هر دو جامعه دینی صراحتا به این مسئله اعتراض کردند.

بازار حلال  همزمان با ادغام جامعه 6 میلیونی مسلمان در فرانسه رشد می کند. مسلمانان در جامعه فرانسه چون سایرین زندگی می کنند، آنها افرادی پرمشغله هستند و خواستار مصرف غذاهای آماده و حتی فست فود هستند ، اما براساس موازین دینی این غذا باید حلال باشد.

این درحالی است که سیاستمدارانی که از این مسئله سوء استفاده می کنند صرفا به دنبال جلب آراء بیشتر هستند. آنها با اشاره به این موضوع تلاش می کنند که از صحبت کردن درباره بحران اقتصادی طفره بروند.

مارین لوپن رئیس حزب جبهه ملی به عنوان حزب راست گرا و ضد مهاجرت از ماه فوریه این بحث را مطرح کرد و اظهار داشت که تمام گوشتهایی که در پاریس فروخته می شود حلال است و سارکوزی را به تعظیم دربرابر فشارهای مسلمانان متهم کرد، درحالی که این مسئله از سوی کارشناسان نوعی اغراق عنوان کردند و کشتارگاه های پاریس نیز آن را تأیید کردند.

کد خبر 1568944

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =